6310 110

Ameerika Ühendriigid

Ameerika Ühendriigid, Ameerika Ühendriigid

Ameerika Ühendriigid

Ameerika Ühendriigid

Mitmetahuline suurlinn New York, maailma mõjukaim linn Washington, särav ja ööelust pakatav Las Vegas, imelised päikeserannikud Florida ja California, kurikuulus maantee Route 66, maailma veerohkeim juga Niagara juga, vabameelsed ameeriklased ning tõeliselt kirju toidukultuur - see kõik ja veel rohkemgi moodustab suursuguse ja multikultuurse Ameerika Ühendriigid.

LippVapp
AsukohtPõhja-Ameerika
RiikAmeerika Ühendriigid
Ajavööndsõltuvalt konkreetsest vööndist on erinevus Eesti ajast -3 kuni -11 tundi
Pindala9,826,675 km2
Rahvaarv308,745,538 (2010)
Haldusjaotus50 osariiki ja 1 ringkond
KeeledPeamised keeled inglise, hispaania
Naaberriigidpõhjas maismaapiir Kanada ja lõunas Mehhikoga
Riigikordföderaalne konstitutsiooniline vabariik
RiigipeaPresident
PealinnWashington D.C.
Rahaühikdollar (USD)

Viisainfo

Eesti kodanikud ei vaja lühiajalise turismi- või ärireisi eesmärgil USA külastamiseks viisat. USA-sse reisival kodanikul peab olema biomeetriline pass ning eelnevalt elektroonilise reisiloa taotlemist süsteemis ESTA saadud positiivne vastus. ESTA negatiivse vastuse korral tuleb taotleda viisat. USAs viibimisaeg ei tohi ületada 90 päeva. Muudel eesmärkidel kui lühiajaline turismi- või ärireis, sealhulgas USAs töötamiseks, tuleb taotleda viisat.

Ajalugu

Ameerika Ühendriigid said alguse 13 Suurbritannia asumaa iseseisvusdeklaratsioonist, millega nad kuulutasid end vabadeks ja iseseisvateks riikideks.

Põhja-Ameerika esmaasukad jõudsid tänapäeva Ameerika Ühendriikide ja Kanada territooriumile vähemalt 15 000 aastat tagasi Aasiast Alaska kaudu. Eurooplaste tuleku ajaks 16. sajandil olid indiaanlased hõivanud peaaegu kogu Ameerika maailmajao.


Kliima

Riigi põhiosa asub parasvöötmes ja lähistroopikas. Florida lõunaosa ulatub troopikavöötmesse, Alaskas valitseb aga lähisarktiline kliima.

Ääremäestikud takistavad niiske õhu pääsu sisemaale. Külm arktiline õhk tungib ida-lääne suunaliste mäestike puudumise tõttu kaugele lõunasse ja seepärast on Ameerika Ühendriikide siseosas talvel temperatuur ligi 10° madalam kui samadel laiustel Euroopas.


Vaatamisväärsus

Anchorage
Anchorage Museum – Anchorage muuseumis saab kogeda Alaska 10 000 aastat ajalugu: pärismaalaste toimetuleku elustiilid, Euroopa uurimisretk, Venemaa Ameerika ja tänapäev. Muuseum on avatud maikuu keskpaigast kuni septembri keskpaigani.


Huvitavaid fakte

 • Ameerikas on varasemalt kehtinud palju kummalisi seadusi, neist osad kehtivad siiani. Nt Alabamas on pühapäeviti keelatud mängida Dominot ning Californias, Los Angelese kohtus, on keelatud nutta tunnistajapingis.


Söök ja jook

Ameerika Ühendriikide toidukultuur tuleb jagada osadeks, et saada aimu kohalike toidutraditsioonide kohta.

 • North (Põhja-Ameerika) on saanud mõjutusi rahvusvahelisest köögist, nende hulgas juudi, aasia ja euroopa, samuti Põlis-Ameerika köögist.
 • Southwest (Edela-Ameerika) toidukultuur peegeldab vürtsikat Mehhiko, Hispaania ja Põlis-Ameerika päritoluga kööki, neist viimane on mõjutanud ka West (Lääne-Ameerika) piirkonda.
 • Southeast (Kagu-Ameerika) toidukultuur hõlmab prantsuse ja Lääne-Aafrika kulinaarseid traditsioone, mis baseerub riisil ja piirkonna külluslikel kalatoitudel.
 • Midwest (Kesk-Lääne) köök pärineb aga Kesk-, Põhja- ja Ida-Euroopast.
 • Southern (Lõuna-Ameerika) köögi kohta öeldakse, et selles on hinge ning palju, palju maitset, pärinedes peamiselt kreooli ja cajuni kultuurist.


Mida me soovitame?

 • USAs moodustab suure osa teenindava personali palgast jootraha. Seetõttu on enesestmõistetav jootraha andmine taksojuhile, kelnerile, giidile, bussijuhtidele, pakikandjale ja uksehoidjale.

 • Orkaanide periood USAs kestab enamasti juunist kuni novembrini. Eelkõige ohustavad tormid USA lõunaosariikide rannikupiirkondi. Enne reisile asumist on soovitatav mõelda läbi oma võimalik tegevus juhuks, kui orkaan peaks jõudma teie reisi sihtkohta.

 • Oluline on arvestada, et USA 50 osariigis kehtivad regulatsioonid ei pruugi omavahel kattuda. Eesti juhiload ei pruugi kehtida kõigis osariikides.

 • USAs on seadusega keelatud jätta last (mõnes osariigis ka alaealist) järelvalveta. On keelatud jätta last üksi korterisse, hotellituppa, autosse, mänguplatsile, vankriga õue, tänavale, parki jms.

 • Ameerika Ühendriikidesse reisides on soovitatav kindlasti vormistada reisikindlustus. Meditsiinikindlustus on lausa enesestmõistetav, kuna väljaminekud arstiabile üle Atlandi ookeani on kordi suuremad kui Euroopas.

Mida me teame?

 • Ameerikas on varasemalt kehtinud palju kummalisi seadusi, neist osad kehtivad siiani. Nt Alabamas on pühapäeviti keelatud mängida Dominot ning Californias, Los Angelese kohtus, on keelatud nutta tunnistajapingis.

 • Kõige suurem koobas asub Kentucky osariigis Ameerikas. See on Mammutikoobas ja selle käikude kogupikkus on 560 kilomeetrit.
 • USAs sai emadepäev alguse 1872. aastal, kui tuntud kirjanik Julia Ward Howe (kel endal lapsi polnud) tegi ettepaneku emadepäeva tähistamiseks ning alustas ka vastava kampaaniaga. USAs said umbes sellel ajal alguse muudki uued pühad.
 • Tänupühade näol on tegemist olulise sündmusega USAs, mis oma tähtsuselt konkureerib jõuludega. Tegemist on riigipühaga ja see on ilmalik püha. Oluline roll sel päeval on tänupühade õhtusöögil, mis tavaliselt veedetakse sugulaste ja sõprade seltsis. Nagu püha nimigi viitab, öeldakse sel ajal tänusõnu kõige hea eest, mis aasta vältel aset leidnud.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud