6310 110

Amsterdam

Amsterdam, Holland

Amsterdam

Amsterdam

Amsterdam on Hollandi Kuningriigi pealinn ja ta asub Põhja-Hollandi provintsis.

Amsterdam on tuntud läbi linna looklevate kanalite, muuseumide ning ajalooliste vaatamisväärsuste poolest. Tihtipeale kutsutakse teda ka Põhjamaade Veneetsiaks.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikHolland
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga -1 h.
Pindala130km2
Rahvaarv780 152 (2010)
HaldusjaotusKoosneb 7 linnaosast (Centrum, Noord, Oost, Zuid, West, Nieuw-West and Zuidoost).
Keeledhollandi

Ajalugu

Amsterdami nimi tähendas algselt tammi Amsteli jõel (hollandi keeles - Amstelerdam; praegune Dam vanalinnas).

Amsterdam tekkis 13.sajandil kalurikülana. Esmakordselt mainitakse 1275. aasta dokumendis, millega hollandi krahv Floris Amsterdamile linnaõigused andis. Kuna linna ümbrus oli nii soine rajati sinna palju kanaleid, suurem osa neist on säilinud tänapäevani.


Kliima

Amsterdami kliima ei taga suurepärast ilma igal aastaajal. Talvine ilm on harilikult külmumistemperatuuri lähedane ning lund üldjuhul maha ei jää. Suvel ulatub temperatuur 25 kraadini Celsiuse järgi ning ilm on ilus ja päikesepaisteline. Siiski ei maksa kunagi välja minnes unustada vihmavarju, sest pärastlõunasele päikesepaistele eelnevad tihti hommikused vihmasabinad

Rahvuspühad

Alati on kasulik teada, millal riiklikke pühi tähistatakse, kuna paljud asutused võivad neil päevadel suletud olla ja see mõjutab ka ülejäänud kohtade lahtiolekuaegu. Hollandis on riigipühad ja seega vabad päevad:

1.jaanuar – Uusaasta, kõik poed ja pangad suletud
Suur Reede (liikuv püha) – kõik pangad suletud
Lihavõtte 1. ja 2. püha ( liikuvad pühad) – kõik poed ja pangad suletud


Transport

Lennujaamatransport
Amsterdami lennujaama nimi on Schiphol (hääldatakse “Skiphol”) ning see asub linnale väga lähedal. Lennujaamast viib rong 15 minutiga otse Amsterdami keskvaksalini (Centraal Station), rongipileti saab osta lennujaama peahallist, rongipeatus ise asub lennujaama alumisel korrusel. Loomulikult võite soovi korral lennujaamast linna jõudmiseks ka võtta takso. Enne sõidu alustamist tasub hind taksojuhilt üle kontrollida.


Shopping

Amsterdam on tõeline ostuparadiis. Siin leidub nii maailmakuulsate disainerrõivaste esindusbutiike kui ka tasemel ostukeskusi ning kõige selle vahele jäävad suuremad ja väiksemad poekesed, mis pakuvad kõike, mida hing ihaldab, suurepärasest kohalikust portselanist ja juustust kuni riiete, aksessuaaride, antiikesemete ja tehnikasaavutusteni. Linna kompaktsuse ja inimlike mõõtmete tõttu on kõik hästi käeulatuses.


Vaatamisväärsus

Kanalid ja kanalimajad
Amsterdami risti-rästi läbivad kanalid ei ole looduslikud. Kanalid kaevati 17.sajandil kaupmeeste poolt, et hõlbustada kaupade toimetamist kanalimajadesse. Alguses toestati kanalimajad lihtsalt puust vaiadega, mis aja jooksul on hakanud järele andma, seega vajusid paljud 17. sajandi majad lihtsalt ebapiisava toestuse tõttu kokku. Tänapäeva tehnoloogia aitab aga talad välja vahetada ilma maja kahjustamata.


Huvitavaid fakte

Coffeeshop tähendab Amsterdamis kohta, kus saab avalikult kanepit suitsetada ja kus seda ametlikult müüakse. Kuigi Hollandis ei ole pehmed narkootikumid tegelikult legaliseeritud, talutakse neid siiski ning mõõdukas koguses on nende omamine ning tarbimine lubatud. Kanged narkootikumid on rangelt keelatud.


Mida me soovitame?

  • Shopping. Neljapäeviti on Amsterdamis ostuõhtu ning siis on enamus poode avatud kauem kui harilikult, kuni 21.00-ni.

  • Amsterdami restoranid. Amsterdamis leidub sadu kvaliteetseid restorane, mis pakuvad roogasid kogu maailmast. Itaalia, hiina ning hispaania kööki pakkuvad on neist ehk arvukaimad. Leidub ka ujuvaid restorane! Enamus söögikohti on koondunud Punaste Laternate piirkonna ja Dami väljaku ümber. Sealt kulgeb restoranide kett edasi kanaliteringi tänavatele ning mööda Leidsestraati Leidsepleini piirkonnani. Rembrandtplein ning Muntplein on šikkide restoranidega ääristatud.

Mida me teame?

Coffeeshop tähendab Amsterdamis kohta, kus saab avalikult kanepit suitsetada ja kus seda ametlikult müüakse. Kuigi Hollandis ei ole pehmed narkootikumid tegelikult legaliseeritud, talutakse neid siiski ning mõõdukas koguses on nende omamine ning tarbimine lubatud. Kanged narkootikumid on rangelt keelatud.

Huvitaval kombel on Amsterdami kesklinnas ka mõned rannad, kus suvel peesitada. Nii on kohalikel ja turistidel lisaks Hollandi Põhjamere ranniku randadele ka linnas võimalik päikest võtta. Rannad on järgmistes asukohtades: Nemo rand, Oosterdok 2 (Centraal Stationi läheduses); City rand (e. Het stenen hoofd), Silodam; ning Blijburgi rand.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud