6310 110

Angola

Angola, Angola

Angola

Angola

Angola on reisimiseks ebamugav ja suhteliselt kallis, kuid selles suures riigis võib leida nii mõndagi huvitavat. Endise Portugali kolooniana erineb Angola oma naabermaadest ja kindlasti on elamuseks hotellihindadega tutvumine Luandas, mida on valitud ka maailma kalleimaks linnaks.

AsukohtAafrika
RiikAngola
AjavööndGMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga -1h, märts-oktoober -2h
Pindala1 246 700 km²
Rahvaarv13 115 600 (2006)
Haldusjaotus18 provintsi
Keeledportugali keel
NaaberriigidKongo Vabariik, Kongo DV, Sambia, Namiibia
Riigikordpresidentaalne vabariik
Riigipeapresident
PealinnLuanda (2 875 300 el.)
Rahaühikkwanza (AON)
RahvastikAngola rahvastiku põhiosa moodustavad bantu keelte kongo ja läänerühma keeli kõnelevad rahvad. Kongo rühma kuuluvad Angola põhja- ja kirdeala asustavad kimbundud (25% rahvastikust) ja kongod (13%), läänerühma riigi kesk- ja lõunaosas elavad umbundud (37%), ovambod, hererod, lundad jt. Peale bantu rahvaste elab Lõuna-Angolas ka veidi bušmaneid ehk sanisid ja pügmeesid. Euroopa päritolu rahvaid on 1%, mulatte 2% rahvastikust.
Religioonid47% tunnistab hõimuusundeid, 38% on katoliiklased ja 15% protestandid
Peamised majandusharudmajandus sõltub nafta- ja gaasitööstusest ning see annab peaaegu poole SKT-st ja 90% ekspordist. Kaevandatakse ka raua-, uraani- ja vasemaaki ning fosforiiti. Töötlev tööstus varustab eeskätt siseturgu ning põhitooted on tellised, teras, tsement, seep, jalatsid ja paber. Umbes 85% töövõimelisest rahvastikust on seotud põllumajandusega, kuid omatoodang ei rahulda sisevajadusi ja seetõttu veetakse umbes pool tarbitavaist toiduaineist sisse. Kasvatatakse maniokki, suhkruroogu, banaani, maisi, hirss

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Angola saatkonnas Stockholmis.

Ajalugu

Angola põhjaosast on leitud umbes 15 000 aasta vanuseid kivist tööriistu, mis pärinevad Lupemba kultuurist. Tehitundo-Hulust leitud koopajooniste vanuseks arvatakse 5000-8000 aastat.

I a-tuh. Angola alasid asustasid maaviljeluse ja karjakasvatusega tegelevad bantu rahvad

14.-18. saj. Angola põhjapoolsed piirkonnad kuulusid Kongo kuningriigi koosseisu


Kliima

Sisemaal  valitseb troopiline mussoonkliima. Talv on kuiv (puhuvad kagutuuled), sajab enamasti suvel. Kiltmaa kõrgemal alal on suvel (oktoober-november) keskmine temperatuur 20-22°C, madalamal 24-26°C.


Vaatamisväärsus

Luanda – pealinn mitmete huvitavate muuseumidega ja linnalähedased rannad

Kissama (Quicama) – rahvuspark, kus võib ka mõnda looma näha

Sao Miguel – kindlus (ehitatud 1789), mis oli tähtsaim orjakaubanduskeskus

Huvitavaid fakte

Angola nimi tuleneb Ndongo valitseja tiitlist ngola.

Angola on Aafrikas Nigeeria järel suuruselt 2. naftatootja.

Enne iseseisvumist oli Angola juveelteemantide väljaveo poolest maailmas 4. kohal.


Loodus

Angola asub valdavalt 1000-1500 m kõrgusel lavamaal, mis alaneb järskude astangutena (riigi kõrgeim koht Moco, 2619 m) 50-150 km laiusele rannikumadalikule.


Mida me soovitame?

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 08.00-12.30 ja 14.00-15.00. Sularahaautomaate on riigis vähe ja kaardiga saab maksta üksikutes kohtades.

  • Pildistamine. Valitsusehoonete lähedal on filmimine ja pildistamine keelatud.

  • Alkohol. Alkoholijoobe tõttu võib politsei teid kinni pidada, seetõttu ei ole ka Angolasse lendavates lennukites lennu ajal soovitav alkoholi tarbida.

  • Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus. Täpsem info: http://www.kropla.com/electric2.htm

  • Toll. Maksuvabalt võib riiki viia: - 400 sigaretti või 500 g muid tubakatooteid - 1 liiter kanget alkoholi ja 2 liitrit veini

Mida me teame?

Angola nimi tuleneb Ndongo valitseja tiitlist ngola.

Angola on Aafrikas Nigeeria järel suuruselt 2. naftatootja.

Enne iseseisvumist oli Angola juveelteemantide väljaveo poolest maailmas 4. kohal.

Orjade väljaveoga kaotas Angola umbes 3 miljonit inimest.

Angola kodusõda kestis rohkem kui 30 aastat ning selles hukkus umbes 1,4 miljonit inimest. MPLA-d toetasid sõjas Kuuba ja NSVL, FNLA-d toetas naaberriik Sair ning UNITA-d toetasid Lõuna-Aafrika Vabariik ja USA.

44% elanikkonnast on vanuses 0-14 aastat ning rahvastiku keskmine vanus on 17,7 aastat. Vanuserühmas 55-64 on 4% elanikkonnast ning üle 65 aasta vanuseid on 3%. Rahvastiku keskmine eluiga on 54, 59 aastat.

Üle 15 aasta vanuste seas oskab lugeda ja kirjutada 83% meestest ja 58% naistest.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud