6310 110

Araabia Ühendemiraadid

Araabia Ühendemiraadid, Araabia Ühendemiraadid

Araabia Ühendemiraadid

Araabia Ühendemiraadid

Araabia poolsaarel asuv AÜE on 7 iseseisvast emiraadist koosnev liit ja maailma üks kõige kiiremini kasvavaid turismisihtpunkte. Kuni 19. sajandi keskpaigani tunti Pärsia lahe kaguranniku osa, ehk praeguste Araabia Ühendemiraatide ala, hoopis Piraadirannikuna, sest seal oli piraatide pelgupaik. Tänaseks päevaks on suurelt osalt tühja liivakõrbena laiunud territoorium muudetud kaasaegseks, ligitõmbavaks  äri-, elu- ja puhkusekeskkonnaks.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtAasia
RiikAraabia Ühendemiraadid
AjavööndGMT + 4h. Erinevus Eesti ajaga +2h, märtsist oktoobrini +1h, kuna AÜE’s pole suveaega
Pindala83 600km2
Rahvaarv8,264,070 (2010)
Haldusjaotus7 emiraati ( Abu Dhabi, Dubai, Ras Al Khaimah, Umm Al Quwain, Ajman, Sharjah, Fujairah )
Keeledametlik keel araabia, inglise keelt laialt kasutusel
PiiridMaapiir Omaani ja Saudi Araabiaga. Merepiir Iraagi, Kuveidi, Bahreini, Qatari, Iraagiga
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia, emiraatide föderatsioon
RiigipeaPresident
PealinnAbu Dhabi
RahaühikDirham ( AED)
Rahvastik16.5% emiraatlased, 23% araablased, iraanlased, 60.5% rahvastikust sisse rännanud Lõuna Aasiast, Indiast, Pakistanist, Bangladeshist, Hiinast, Filipiinidelt, Taist, Euroopast
ReligioonidAmetlik religioon on islam
Peamised majandusharudnafta ja gaasitööstus, ehitusmaterjalid, turism, farmaatsiatööstus, väetisetööstus, laevaehitus
TolliinfoMaksuvabalt on lubatud sisse tuua 2000 sigaretti; 400 sigarit; 2 kg tubakat; 2 liitrit kanget alkoholi, 2 liitrit veini( ainult mittemoslemitele) ja parfüümi. Keelatud on tuua alkoholi Sharjah emiraati ja maadmööda reisides ei ole üleüldiselt lubatud alkoholi üldse sisse tuua.
VaktsineerimineSoovitav vaktsineerida A-hepatiidi vastu
Elekter220V, 50Hz, pistikud meist erinevad

Viisainfo

Eesti kodanikule on turismireisiks vajalik viisa. Seda saab taotleda läbi mõnede vastava litsentsiga hotellide Emiraatides või läbi Eesti reisibüroo, kellel on Araabia Ühendemiraatides lepinguline koostööpartner, kes on akrediteeritud immigratsiooniameti poolt ja võib väljastada viisasid. Koostööpartner vormistab viisa ainult koos majutusega.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

 • 1820 Kirjutati alla rahuleping Briti valitsuse ja Abu Dhabi, Dubai, Ras Al Khaimah, Umm Al Quwain, Ajman, Sharjah sheikide vahel. Leppe eesmärgiks oli maha suruda piraatlus Pärsia lahe rannikul ja ala saab tuntuks kui Vaherahu Rannik.
 • 1952 Moodustakse Vaherahu Nõukogu seitsme emiraadi vahel, et suurendada omavahelist koostööd.
 • 1968 Alamkojas peetud kõnes teatab Briti Peaminister Harold Wilson plaanist Briti vägede täielikust väljatõmbamisest Pärsia lahest 1971.aastaks. See tähendab lahe emiraatide välispoliitika minekut nende endi kätte. Algavad diskussioonid emiraatide föderatsiooni moodustamiseks.


Kliima

AÜE asub troopilises kliimavöötmes. Parim aeg AÜE külastamiseks on oktoobrist maini. Oktoobris võib veel olla 35C, kuid taevas on selge ja õhtud soojad.

Päevased temperatuurid on ideaalsed talvekuudel novembrist veebruarini ( ca 24C), kuigi õhtud võivad olla jahedamad( 13C). Võib olla tuuline. Enamus aastasest sademehulgast langeb alla detsembrist märtsini, kuid see on peamiselt lühikeste tugevate vihmahoogudena, mis kiiresti lakkavad. Märtsis, aprillis hakkab temperatuur jälle tõusma, kuid õhk on kuiv ja õhtud on soojad. Mai on juba üsna kuum, läheneb 40C.


Vaatamisväärsus

Abu Dhabi Ferrari park - Yas Islandil asuv maailma suurim katusealune teemapark.  Täies ulatuses avatud 2010. Tegevust leidub kogu perele. Kõrgtehnoloogilised mitmemõõtmelised atraktsioonid, maailma kiireim mägiraudtee, mitmed sõiduõpetuse koolid nii lastele kui täiskasvanutele, kokku 24 erinevat atraktsiooni. Teemapargi keskmes hiljuti valminud kaasaegne Abu Dhabi F1 ringrada.

Sharjah Desert Park - üks populaarsemaid külastuskohti AÜE's, mis pakub hea ülevaate kõrbe loomastikust ja taimestikust. Asub 28km Sharjah'st väljas. Sobib päevaseks väljasõiduks ja piknikuks vabas looduses. Siin on Araabia ajaloo muuseum, looduskeskus, botaanika muuseum, laste loomafarm.

Dubai Wonderland lõbustuspark- avati 1996 ja on AÜE suurim oma 30 atraktsiooniga.

Dubai Wild Wadi veepark Jumeirah Beachil –  30 atraktsiooni, mille teemad ringlevad ümber araabia folkloorist pärit legendide ja Sindbadi seikluste.

Dubai Kõrbesafari –  neljarattaveoliste džiipidega sõidetakse õhtupoolikul kõrbesse, et liivadüünidel ja nende vahel adrenaliinirohket rallit kogeda, siis nautida päikeseloojangut kõrbes ja suunduda kõrbekülla õhtusöögile tähise kõrbetaeva all.


Huvitavaid fakte

Alkohol on müügil restoranides ja baarides, peamiselt turistide jaoks. Kohalikud tarbivad alkoholi vähe või üldse mitte. Avalikes parkides ja tänavatel alkoholi tarbimine on keelatud ja joobes ringiliikumine võib tuua kaasa kohtumise kohaliku kombluspolitseiga ning ebasobiva käitumise korral  võidakse ka maalt välja saata.

Sisseostude paradiis on eelkõige Dubai, kus on arvukalt hiiglasuuri kaasaegseid ostukeskusi , mis koondavad endasse nii suuri kaubamaju kui ka väiksemaid poode, kohvikuid, laste mänguväljakuid, liuvälja, akvaariumi, mäesuusakeskust jms põnevat. Dubai –Deira suurimad keskused on Deira City Center, Al Ghurair Enter, Al Bustan Center. Bur Dubai suuremad keskused on Wafi, Bur Juman, Mercato, Lamcy Plaza.  Viimasena, 2008.a. avati maailma suurim, Dubai Mall. Kaubakeskustes on hinnad enamasti määratud ja tingimist ei toimu. Kauplused on üldiselt avatud kell 9.00 - 13.00 ja kell 16.00- 21.00.


Loodus

4/5 territooriumist asub kõrbes. Siiski erinevate emiraatide territooriumitel võib leida lisaks liivadüünidele, mis kõrguvad peamiselt sisemaal,  ka kaljumägesid, külluslikke oaase ja rikast mullapinnast. AÜE territooriumi idapoolses osas asub Hajari mäeahelik, mille kõrgemad tipud ulatuvad 1300m kõrgusele. Läänepoolses osas laiub peamiselt kõrb, kus leidub erinevaid oaase. Suurim oaasidest on Liwa.

Mida me soovitame?

 • Transport. Parim viis ringiliikumiseks on takso. Teenus on hästi kättesaadav, pole kallis, autodel on taksomeeter peal enamikes suurlinnades.

 • Raha. Pangad on avatud 0800-1300, neljapäeviti kuni 1200, reedeti ja pühade ajal suletud. Parimad vahetuskursid on aga era vahetuspunktides ja eriti populaarsematel turgudel ja kaubakeskustes asuvates vahetuspunktides. Krediitkaardiga saab maksta suuremates keskustes, väiksemates poodides võidakse küsida lisatasu kaardimakse eest või eelistatakse ainult sularaha.

 • Tasub teada enne reisikuupäevade valikut. . Ramadan. Moslemite püha paastukuu, mille täpsed kuupäevad liiguvad igal aastal ca 11 päeva võrra ( näiteks 01.08.11; 20.07.12; 09.07.13 ). Moslemid ei söö ega joo ramadani ajal päikesetõusust päikeseloojanguni. Külalistel palutakse mitte süüa, juua või suitsetada avalikes kohtades ramadani ajal. Enamik restorane on päeval suletud, toitu serveeritakse hotellides tuppa või eraldatud alal. Alkoholi serveeritakse mõnedes emiraatides peale päikese loojangut. Hotellides on allahindlused.

 • Rannad. Tuntumad asuvad peamiselt Dubais. Mille seas parimad on Dubai keskusest 14km kaugusel asuv Jumeirah Bur Dubais ja Al Mumsar teisel pool Dubai Creek’i. Rannas valge liiv, tasulistes randades einebaarid, restoranid, dushid, WC’d, rannatoolid ja varjud. Mõnel päeval nädalas ainult naiste/laste päevad rannas. Linnahotellidest käivad randa hotelli transfeerid. Avalikes randades teenuseid ei ole.

 • Äri. Nädalavahetus algab neljapäeva pealelõunast ja on üleüldiselt reede ja laupäev. Valitsusasutustes mõlemad päevad, eraettevõtetes võib ka ainult reede olla puhkepäevaks.

 • Riietus. Riietumine on üldises plaanis vaba, kuid kohalike kombeid ja tundeid on soovitav siiski austada. Sündsuse piiriks on põlved ja küünarnukid. Seega sügavalt dekolteeritud riietusest, liibuvatest pükstest, ülilühikestest seelikutest on heaks tooniks hoiduda. Restoranides kantakse samuti pidulikumat riietust. Teksades, lühikestes pükstes restorani ei pääse.

 • Reisiperiood. Parim aeg AÜE külastamiseks on oktoobrist maini. Oktoobris võib veel olla 35C, kuid taevas on selge ja õhtud soojad.

Mida me teame?

Alkohol on müügil restoranides ja baarides, peamiselt turistide jaoks. Kohalikud tarbivad alkoholi vähe või üldse mitte. Avalikes parkides ja tänavatel alkoholi tarbimine on keelatud ja joobes ringiliikumine võib tuua kaasa kohtumise kohaliku kombluspolitseiga ning ebasobiva käitumise korral  võidakse ka maalt välja saata.

Sisseostude paradiis on eelkõige Dubai, kus on arvukalt hiiglasuuri kaasaegseid ostukeskusi , mis koondavad endasse nii suuri kaubamaju kui ka väiksemaid poode, kohvikuid, laste mänguväljakuid, liuvälja, akvaariumi, mäesuusakeskust jms põnevat. Dubai –Deira suurimad keskused on Deira City Center, Al Ghurair Enter, Al Bustan Center. Bur Dubai suuremad keskused on Wafi, Bur Juman, Mercato, Lamcy Plaza.  Viimasena, 2008.a. avati maailma suurim, Dubai Mall. Kaubakeskustes on hinnad enamasti määratud ja tingimist ei toimu. Kauplused on üldiselt avatud kell 9.00 - 13.00 ja kell 16.00- 21.00.

Alternatiiviks on araabia turg (souk). Bur Dubai poolel on elektroonika ja kangaturud. Deira Dubai poolel on kuld ja vürtsid. Soukides on kombeks tingida ja sellega võib saavutada väga soodsa kokkuleppe. Abu Dhabis on suur vaibaturg, kus imeilusaid käsitööna tehtud pärsia põrandavaipasid võib saada olematu hinnaga.

1 liiter bensiini on kolm korda odavam, kui 0,3 liitrine pudel joogivett.

Kes soovib rentida autot, neile väljastab rendikompanii ajutise AÜE juhiloa. Selleks on vaja esitada oma rahvuslik või rahvusvaheline( Abu Dhabis) juhiluba, 2 fotot ja pass. Teedevõrk on suurepärane, bensiin odav, kuid liikluseeskirjadest tuleb rangelt kinni pidada, teedel on radarite ja kaamerate süsteem. Rendiautodele on paigaldatud hoiatusalarm, mis käivitub, kui ületate lubatud kiiruse. Eeskirjade rikkumine toob kaasa tõsised karistused.

Kuidas Abu Dhabi, Dubai ja teised linnad oma nimed said.

 • Abu Dhabi tähendab Hirve Isa ( Father of Deer) . Legendi järgi arvatakse, et selles regioonis oli üsna palju hirvesid (araabia k. Dhabi/ ingl. k.  deer) ja  meest, kes hirvesid küttis kutsuti „isaks“(araabia k. Abu) , sellest siis nimi Abu Dhabi.
 • Dubai on uskumuse järgi vähendus sõnast Daba, mis tähendab beebi kõrbetirtse.
 • Sharjah pärineb sõnast Sharqah, mis viitab valgusele. Maastik sellel alal on nii tasane, et päike paistab kõikjal ühtemoodi.
 • Ajmani nime lugu on segane. Selles regioonis elas yks araabia tähtsamaid hõime nimega Ajman, seega arvatakse, et nende järgi võidi nimetada. Teine versioon on, et Ajman tuleneb sõnast Ojman, mis tähendab „palju liiva“.
 • Umm Al Quwain viitab kahele selle regiooni majanduslikule ja põllumajanduslikule jõule: meri ja maa. Mere ja Maa Ema.
 • Ras Al Kaimah. Ühe legendi kohaselt märkas hõimu juht, et mehed kes kalale või jahile läksid ei leidnud kergesti teed tagasi. Seepärast püstitas ta telgi ( Khaimah) ja selle otsa lipu, et mehed näeks tagasiteed. Telki kujutav ausammas seisab tänaseni emiraadi sissepääsu juures.
 • Fujairah. Kõige tõenäolisemalt pärineb nimi tüvest „tafajur“ , mis viitab veele, mis purskab maa seest. Regioon on rikas orgude poolest.

 

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud