6310 110

Ateena TOP10

Ateena on ühtlasi marmorsammastega kultuurihäll ja moderne betooni täis liiklusest kihav suurlinn. Ida ja Lääne mõjud on põimunud harmooniliselt iidsete varemete vahele.  Ateenas on äärmiselt hubaseid kohvikuid, maitseelamustega meelitavaid tavernaid ja vanamoodi turge milles võid aega veeta ka siis kui tähtsamad vaatamisväärsused juba tuttavaks on saanud.

1. Akropol – Ateena Pühal kaljul asuvaid templeid peetakse läänemaailma kõige olulisemateks kultuurimälestisteks. Need uhked marmorist meirstriteosed ehitati 5. sajandi lõpus e.m.a. Ateena kuldperioodil, jumalanna Athena auks.

2. Agoraa – Ateena iidne turuplats, mis asutati 6. sajandil e.m.a., oli linna süda 1200 aastat, kuhu koondusid linnaelanike poliitika, kauplemine, filosoofia, kunst ja sport. Seal kõneles Sokrates rahvale, pidas jutlusi apostel Paulus ja sündis demokraati.

3. Rahvuslik Arheoloogiamuuseum -  see on üks maailma põnevamaid muuseume, kus leidub suur hulk kuulsaid, mõjukaid ja kauneid kunstiteoseid alates Homerose kirjeldatud pronksiaegsetest kultuuridest kuni klassikalise Ateena kuldajastu ja hilisemategi aegadeni välja.

4. Küklaadide kunsti museum on vaimustav koht, kus võib tutvuda poolabstraktsete Küklaadidelt pärit kujukestega- mälestisega kultuurist, mis õitses Küklaadidel ajavahemikus 3200-2000 e.m.a. Seal leiduvad marmorist kujud ei ole võrreldavad millegagi teistest tsivilisatsioonidest leitud kultuuriga.

5. Rooma foorum ja Tuulte torn – siia kolisid roomlased üle esimesel sajandil m.a.j. Ateena turuplatsi vanalt agoraalt. See marmorsammastega hoov oli vanast turust väiksem, kuid suursugusem kauplemiskoht ja jäi ka Ateena kaubanduslikuks ja administratiivkeskuseks kuni 19. sajandini. Foorumi kuulsaim osa oli ainulaadne ja imekaunilt kujundatud kaheksanurkne Tuulte torn.

6. Benaki Muuseum on tohutult suur muuseum, mis pakub ülevaadet Kreeka ajaloost alates kiviajast ehk 7000 e.m.a. ning läbi klassikalise Kreeka, Bütsantsi ja Osmaniimpeeriumi ajastute kuni 20. sajandini  välja. Muuseumi 36 ruumis on üle 20 000 eksponaadi, mis katavad Kreeka maalikunsti, skulptuuri ja käsitöö arengut. Kogu Benaki kollektsiooni on peaaegu võimatu ühekorraga üle vaadata.

7. Keramaikos – Ateenat ümbritsev müürläbib Kerameikost, mis oli kunagi klassikalise linna piiriks. Sõdalased ja preestrinnad naasid läbi selle paiga lina mööda kahte erinevat teed, millest üks viis bordell ning teine templisse. Teid ääristavate uhkete kalmeehitiste alla maeti riigimehi ja kangelasi. Kerameikos oli ka erinevate mitteavalike tegevuste paik- prostituutide, liigkasuvõtjate ja veinimüüjate tegevuspiirkond.

8. Bütsantsi museum – Vahemere piirkond kuulus Rooma langusest 476. A kuni Konstantinoopoli langemiseni 1453. A Bütsantsi impeeriumile. Poliitika ja kunsti vallas oli salapärane ja rikas ortodoksi kirik Bütsantsi kõige mõjukam jõud ning selle pärand on tohutu. Kollektsioonis on 15 000 põnevat esinet Bütsantsi perioodist.

9. Philopappose mägi – Antiikajal kutsuti Philopappose mäge muusade künkaks, sest paljud poeedid ammutasid sealt inspiratsiooni. Mändidega kaetud nõlvad pakuvad päikese käest varjulist teederägastikku kesk sajanditepikkust ajalugu tähistavaid monumente. Nime on saanud mägi Rooma senaatori Gaius Julius Antiochus Philopappose järgi, kelle osaliselt hävinud monnument asub ka seal.

10. Olümpose Zeusi tempel – See panteoni valitseja majesteetlik tempel oli suurim kogu Mandri-Kreekas. Templi sees seisid kaks tohutult suurt kullast ja elevandiluust kuju, Zeusi ning Rooma keisri Hadrianuse oma. Templi ehitamist alustati juba 515.a  e.m.a. kuid ehitus viidi lõpule alles 131.a m.a.j.  Ateenlased ehitasid  tänuks Hadrianusele kahekordse värava – Hadrianuse kaar- templi kõrvale, millel olev kiri kuulutab linna Hadrianuse omandiks.