6310 110

Auckland

Auckland, Uus-Meremaa

Auckland

Auckland

Auckland asub Uus-Meremaa Põhjasaare põhjaosas, on Uus-Meremaa suurim linn (1,36 miljonit elanikku) ja tähtsaim sadam.

Erinevalt paljudest teistest maailma suurlinnadest ei ole Auckland kärarikas ja närviline ning paljud linnaosad meenutavad idüllilisi väikelinnu. Kultuurihuvilised leiavad linnas mitmeid muuseume ja etendusi, loodusesõbrad saavad matkata metsas ja ronida vulkaanidel, seikluseotsijad saavad igalt poolt alla hüpata ja shoppajad mööda poode trampida.

LippVapp
AsukohtAustraalia ja Okeaania
RiikUus-Meremaa
AjavööndEesti ajaga võrreldes +9h
Pindala1086 km²
Rahvaarv1 354 900
Keeledinglise ja samoa keeled

Ajalugu

 • Aucklandi piirkond asustati alles aastal 1350, mil saabusid maoorid ja rajasid oma külad.
 • Enne eurooplaste saabumist elas selles piirkonnas umbes 20 000 põliselanikku, kuid aastaks 1840 oli neid alles jäänud alla 500.
 • Maoorid tõrjuti kaugemale, tapeti võitlustes ja väga paljud neist surid Euroopast toodud nakkushaigustesse.


Kliima

Valitseb lähistroopiline mereline kliima. Maist septembrini on keskmised temperatuurid 11-13°C ning oktoobrist aprillini 14-20°C . Madalaim mõõdetud temperatuur on 1°C ja kõrgeim 31°C.


Rahvuspühad

 • 01.-02.  jaanuar – uusaasta
 • 29. jaanuar – Aucklandi aastapäev
 • 06. veebruar – Waitangi päev (Waitangi rahulepingu aastapäev)
 • 25. aprill – ANZAC-i päev (Gallipoli lahingu aastapäev)
 • 25.-26. detsember – jõulud

 


Transport

Aucklandi rahvusvahelisest lennujaamast saab kesklinna bussi või taksoga ning soovi korral ka helikopteriga.

Aucklandi erinevaid linnaosi ühendavad rongid, bussid ja praamid.

Shopping

Auckland on Uus-Meremaa parim shoppamiskoht. Linnas on palju butiike ja kaubanduskeskusi ning sealt võib leida nii kohalike disainerite moodsaid tooteid kui ka eksootiliste ookeanisaarte käsitööd.

Vaatamisväärsus

Sky Tower – teletorn, mille 220m kõrgusel asuvalt vaateplatvormilt on hea vaade linnale ning ühtlasi on sealt võimalik teha 192 m pikkune benjihüpe.

Paadisõit 25-30 minuti kaugusele Rangitoto, Waiheke või 90 km kaugusele Great Barrieri saarele pakub meeldejääva elamuse, kus saate ronida laavakoridorides, nautida kaunist saare loodust, sõita kayakiga või mägijalgrattaga.

Aucklandis on võimalik panna oma julgus proovile ning ronida üle sillakaare.


Huvitavaid fakte

Auckland on oma nime saanud tolleaegse India kindralkuberneri George Edeni, Aucklandi krahvi järgi. Maoori keeles on Aucklandi nimi Tāmaki Makaurau.

Jahtide ja paatide arvu poolest ühe elaniku kohta on Auckland maailma linnade hulgas esikohal (linnas on umbes 135 000 veesõidukit).

Aucklandi 328 m kõrgune teletorn (Sky Tower) on lõunapoolkera kõrgeim ehitis.


Söök ja jook

Uus-Meremaa elanikud söövad palju lambaliha ning kala ja mereande. Kindlasti tasub proovida ka maooride traditsioonilist pidusööki, mille nimi on hangi.

Hangi valmistamiseks kaevatakse maasse auk ja täidetakse see kuumaks aetud kividega. Kividele pannakse erinevaid köögivilju ning liha. Seejärel kaetakse auk kinni ning paari tunni pärast on toit valmis.


Mida me soovitame?

 • Transport. Mitmete vaatamisväärsuste ja atraktsioonide külastamiseks on kasulik osta Auckland Multipass.

 • Transport. Aucklandi kesklinnas on olemas ka tasuta bussiliin (punast värvi bussid).

 • Linnaga tutvumine. Hea võimalus linnaga tutvumiseks on spetsiaalne turismibuss Explorerbus.

Mida me teame?

Auckland on oma nime saanud tolleaegse India kindralkuberneri George Edeni, Aucklandi krahvi järgi. Maoori keeles on Aucklandi nimi Tāmaki Makaurau.

Jahtide ja paatide arvu poolest ühe elaniku kohta on Auckland maailma linnade hulgas esikohal (linnas on umbes 135 000 veesõidukit).

Aucklandi 328 m kõrgune teletorn (Sky Tower) on lõunapoolkera kõrgeim ehitis.

2006. aasta rahvaloenduse andmetel on 56,5% Aucklandi rahvastikust päritolult eurooplased, 18,9% aasialased, 14.4% pärinevad erinevatelt Vaikse ookeani saartelt, 11,1% on maoorid ning 1,5% on tulnud Lähis-Idast, Ladina-Ameerikast ja Aafrikast. Viimasel ajal on oluliselt suurenenud sisseränne Aasiast.

Aucklandis asuvad masina- (sh. laevad), keemia-, toiduaine-, elektrotehnika-, puidu- ning naha- ja jalatsitööstuse ettevõtted. Sadamast veetakse välja peamiselt piimasaadusi, liha, villa ja puitu.

Umbes pooled Aucklandi elanikest on kristlased (peamiselt katoliiklased, anglikaanid ja presbüterlased) ning 40% ei tunnista mingit usku. Immigrantide hulgas on levinud ka budism, hinduism, islam ja sikhism.

 

 

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud