6310 110

Austria

Austria, Austria

Austria

Austria

Austria on maa, mis on tuntud nii oma alpide, suusakuurortide ja suusatamise, joodeldamise, Heliseva muusika, Mozarti, Beethoveni ja Straussi, Viini valsi ja ooperi kui ka kunsti poolest.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikAustria
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h; Erinevus Eesti ajaga -1 h.
Pindala83 870 km²
Rahvaarv8 193 000
Haldusjaotus9 liidumaad
Keeledsaksa keel
NaaberriigidLiechtenstein, Šveits, Itaalia, Sloveenia, Ungari, Slovakkia, Saksamaa, Tšehhi
PiiridEuroopa piirneb põhjas Põhja-Jäämerega, läänes Atlandi ookeaniga ja lõunas Vahemerega. Piir Aasiaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelikult Aasias.
Riigikordparlamentaarne liitvabariik
Riigipeapresident Heinz Fischer
PealinnViin
Rahaühikeuro (EUR)
Rahvastikausterlased (92,3%), serblased (2%), türklased (1,7%), horvaadid (0,8%), ungarlased (0,4%), muud (2,8%)
Religioonidrooma katoliiklus 88%, protestantism 9%
Peamised majandusharudpõllu- ja metsamajandus, mäetööstus, töötlev tööstus ja teenindus
TolliinfoEU riikide vahel reisides sissetoodavale mittekommerts kaubale piirangut pole. NON EU riikidest sisenejatele on piirangud.

Viisainfo

Eesti kodanikud Austriasse sisenemiseks viisat ei vaja.

Ajalugu

Doonau jõe orgu on asustanud keldid, vandaalid, idagoodid, hunnid, avaarid ja slaavlased.


Kliima

Austria asub parasvöötmes, Atlandi ookeani merelise ja Kesk-Euroopa mandrilise kliima üleminekupiirkonnas. Neljal aastaajal on tüüpilised temperatuuri- ja kliimaomadused.
Austria idaosas on valdav mandriline kliima. Siinne sademetehulk on väike, suved kuumad ja talved vaid mõõdukalt külmad. Mägedes valitseb sademeterohke Alpi kliima. Talved on nendes regioonides pikad. Teistes liidumaades on tegemist üleminekukliimaga, mis ulatub Atlandi ookeani mõjudega kliimast riigi lääneosas kuni kontinentaalsete mõjudega kliimani maa kaguosas.

Vaatamisväärsus

Graz –Põnev, vahelduv ja vana ning uut ühendav arhitektuur on Grazi tugevus. Vanalinn näeb välja väärikas ning on täis nikerduste ja seinamaalingutega villasid. Samuti asub vanalinnas Austria vanim tegutsev pagaritöökoda ning põnev kunstimuuseum Friendly Alien, kus on tunne, nagu oleks UFO vanalinna maandunud. Grazi rongijaam pakub huvi oma modernse arhitektuuri ning omapärase laemaalinguga. Omaette vaatamist väärt on aga Murinsel ehk tehissaar keset jõge, kuhu saab jalutada ning pääseda ka jõe teisele kaldale. Tehissaarel on kohvik, vabaõhulava ja laste mänguväljak. Eriti efektne paistab Murinsel just pimedas.


Huvitavaid fakte

 • Austerlased on väga punktuaalsed. Näiteks kui rong hilineb 5 minutit, teavitatakse sellest platvormidel viisaka vabandusega.
 • Enamasti söövad austerlased kodus pere keskel ning traditsiooniliselt ei ole söömise ajal ka telekas avatud.
 • Kodune elu on austerlastele prioriteediks. Neile meeldib ehitada, parandada, hooldada, remontida ja moderniseerida nende maju. Samuti meeldib neile aiatöid teha.

Söök ja jook

Austria köök oli kuulus juba 15. sajandil kui üks toitvamaid ning maitsvamaid Euroopas. Sealne köök on saanud mõjutusi nii itaalia, ungari, saksamaa kui ka balkanimaade köögist. Samas on ka kohalike toiduainete valik väga rikkalik: teraviljadest kasvatatakse rukist, nisu, otra ja kaera. Palju kasvatatakse kartuleid ning sarnaseid köögivilju, mis on tuntud Eestiski. Olulisel kohal on liha ja vorstid, kuid liha valik on viimasel ajal kaldunud sealiha kasuks, veise- ning lambaliha kasutamine on aga vähenenud. Lihatoitudele lisatakse hästi mitmekesiselt köögivilju ja maitseaineid, sageli serveeritakse neid puuviljadega, eriti sidruniga. Soojema kliima tõttu kasvatatakse Austrias rohkesti viinamarju ja puuvilju. Toite maitsestatakse rikkalikult või, koore ja suhkruga. Väga levinud toidud on rammusad, sageli täidetud klimbid ja küpsised. Kuulsad on ka paljud Austria tordid, magusad saiad ja koogid.


Mida me soovitame?

 • Pangad on avatud esmaspäevast kolmapäevani ja reedeti kell 08:00-12:30 ning 13:30-15:00 ja neljapäeviti kell 08:00-12:30 ning 13:30-17:30.

 • Liiklus on Austrias lihtne ja loogiline, kaasliiklejate käitumine viisakas. Reegleid tasub jälgida, sest maanteedel on üleval liikluskaamerad, mis fikseerivad rikkumisi. Kindlasti tuleks autoga Austriasse minnes soetada kohe kiirteedemaksu tasumist tõestav kleebis, sest selle puudumise korral võib trahvi saada.

 • Et ühistranspordiga sõites raha säästa, tuleb alati küsida, kas rongisõiduks on võimalik osta sooduskaarti. Sooduskaardi soetamiseks on vajalik reisija passipilt. Vaata lähemalt viidetest nimega ÖBB!

 • Trammilinna nimelises Grazis on peamiseks ühistranspordiks tramm, millega saab pühapäeviti lausa tasuta sõita.

 • Taksodes, restoranides ja teistes kohtades on tavaliselt lisatud hinnale ka teenustasu ja seetõttu ei ole vajalik anda jootraha.

Mida me teame?

 • Austerlased on väga punktuaalsed. Näiteks kui rong hilineb 5 minutit, teavitatakse sellest platvormidel viisaka vabandusega.
 • Enamasti söövad austerlased kodus pere keskel ning traditsiooniliselt ei ole söömise ajal ka telekas avatud.
 • Kodune elu on austerlastele prioriteediks. Neile meeldib ehitada, parandada, hooldada, remontida ja moderniseerida nende maju. Samuti meeldib neile aiatöid teha.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud