6310 110

Bangkok

Bangkok, Tai

Bangkok

Bangkok

Bangkok (tai keeles Krung Thep) on Tai pealinn, mis asub Menami jõe suudmes 33 km kaugusel Siiami lahest. Linna ilmestavad rohked kanalid ja jõeharud, kus on hulgaliselt paatelamuid. Rohketest ehitusmälestistest on eriti suurejoonelised nn. kuninglikud kloostrid (Wat Pho, Wat Arun, Suthat, Wat Bovoranives) ning kuningaloss. Selles turistisõbralikus linnas on vaadata palju ning lisaks ajaloolistele vaatamisväärsustele on Bangkok kogu maailmas tuntud veel oma heade toitude ja kireva ööelu poolest.

LippVapp
AsukohtAasia
RiikTai
AjavööndEesti ajaga võrreldes +4h
Pindala1,568.737 km2 ( koos eeslinnadega 7,761.50 km2)
Rahvaarvu 5miljonit, koos eeslinnadega u 10 miljonit inimest
Haldusjaotus50 rajooni
KeeledTai keel

Ajalugu

 • Linna hakati rajama aastal 1767
 • aastal 1782 sai Bangkok Tai kuningate uueks residentsiks.
 • Sel ajal vabastas väejuht Chao Phraya Chakri Siiami birmalaste ülemvõimu alt ja rajas praeguseni valitseva kuningadünastia, mille esimeseks kuningaks oli Rama I.


Kliima

Valitseb lähisekvatoriaalne mussoonkliima.

 • aprillist novembrini puhub India ookeanilt edelamussoon, mis toob 90% sademeist
 • novembrist veebruarini mandrilt kirdemussoon.
 • talvise ja suvise mussooni vahel on märtsis-aprillis kuiv ja kuum kevad.

Keskmised temperatuurid on 26-30°C ja temperatuuri aastane kõikumine on ainult 4°C. Madalaim mõõdetud temperatuur on 11°C ja kõrgeim 38°C.

Rahvuspühad

 • 01. jaanuar - uusaasta 06. aprill – Chakri päev (kuningliku dünastia päev)
 • 13.-15. aprill – Songran (tai kalendri aastavahetus)
 • 01. mai – tööpüha
 • 05. mai – kroonimispüha (Tai praeguse kuninga kroonimise päev)


Transport

Bangkoki uus lennujaam Suvarnabhumi asub kesklinnast 30km ida pool. Reisijateterminaali ning bussiterminaali vahel liiguvad tasuta shuttle bussid.

Lennujaama ja suuremate hotellide vahel peavad ühendust ekspressbussid ning lennujaamast linna saab sõita ka aeglasemate ja odavamate liinibussidega. Muidugi saab lennujaamast linna ka taksoga.


Shopping

Bangkok on söömise, nautlemise ja shoppamise linn. Siin on olemas lõputu valik kõikvõimalike asjade ostmiseks, tänavakaubandusest ja turgudest firmapoodide ja suurte kaubanduskeskusteni. Bankoki TOP 10 ostlemiskohta leiad siin.

Kasulik teada, et Tai on tuntud kopeerija, seega tuntud firmamärkide riideid või muid firmakaupu ostes on kõrge tõenäosus, et see on väga hästi järeletehtud koopia.

Keda huvitavad kalliskivid, siis Bangkok on parim koht hankida endale kalliskividega ehteid, eriti rubiine. Need on siin kvaliteetsed ja soodsa hinnaga, kuna nende leiukoht on Tais.

Vaatamisväärsus

Grand Palace – aastal 1782 ehitatud kuningaloss

Wat Pho – Bangkoki vanim ja suurim tempel, kus asub ka Tai esimene massažikool

Wat Phra Kaew – Smaragdbuddha tempel, budistide tähtsaim pühapaik Tais

Wat Arun – Koidutempel unikaalse 79-meetri kõrguse pagoodiga

Wat Suthat – üks Bangkoki vanemaid ja suuremaid templeid kuldse Buddha kujuga

 

Huvitavaid fakte

Bangkoki ametlik nimi on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma pikim pealinna nimi. Bangkoki ametlik nimi on Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Kuulsaimad ööelu alad Patpong ja Soi Cowboy asuvad Silomi tänava piirkonnas.

Tais on keelatud kodust välja minna ilma aluspesuta või ilma särgita.


Söök ja jook

Tai köök on väga mitmekesine ning kujunenud aastasadade jooksul kohaliku toidu ning Hiina, India ja Euroopa mõjutustel. Igal söögiajal on kindlasti esindatud neli maitset: soolane, magus, hapu ja põletav.

Toit tuuakse lauale otsekohe pärast valmimist. Olulisel kohal on riis, nuudlid, kala ja mereannid ning maitsestamisel kasutatakse sojakastet, ingveri, pipart, tšillit ja küüslauku.

Kõikvõimalikke söögi- ja joogikohti on Bangkokis lugematu arv. Valida saab erinevate tasemete vahel odavast tänavatoidust luksuslike restoranideni.

Kirjandus

Eesti keeles ilmunud kirjandus:

 • Mai Loog ja Karin Dean, „Tai – naeratuste maa“, 2005
 • Mai Loog, "Minu Tai", 2008
 • Stephen Leather, “Isiklik tantsija”, 2009,

Mida me soovitame?

 • Tänaval suitsetamise või nätsu mahaviskamise eest võib trahvi saada.

 • Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega.

 • Inimeste pildistamiseks on viisakas luba küsida ning sõjaliste objektide ja saatkondade pildistamine ei ole sobilik.

 • Naised ei tohi puudutada munki ega nendele kuuluvaid esemeid ning istuda munkade kõrvale. Bussides ja paatides on viimane istmerida tavaliselt munkade jaoks.

 • Austada tuleb ka Tai kuningat, näiteks ei tohi mahakukkunud rahale peale astuda, sest rahal on kuninga pilt, markide kleepimisel ei sobi neid keelega niisutada, sest paljudel markidel on kuninga pilt jne. Riigihümni kõlamisel tuleb püsti tõusta.

 • Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta.

 • Tailased on üldiselt väga tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole, kuid templite külastamisel on nõutav korrektne riietus, mitte liialt paljastav. Eelkõige tuleb katta õlad ja põlved.

Mida me teame?

Bangkoki ametlik nimi on kantud Guinnessi rekordite raamatusse kui maailma pikim pealinna nimi. Bangkoki ametlik nimi on Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Kuulsaimad ööelu alad Patpong ja Soi Cowboy asuvad Silomi tänava piirkonnas.

Tais on keelatud kodust välja minna ilma aluspesuta või ilma särgita.

Suurema osa Bangkoki elanikkonnast moodustavad tailased, kuid linnas elab ka palju teiste rahvuste esindajaid.

 • Suurimaks vähemusrahvuseks on hiinlased, kes on peamiselt tegevad kaubanduses ning omavad üsna suurt kontrolli Tai majanduse üle.
 • Linnas elab palju ka India päritoluga inimesi, kes peamiselt tegelevad õmbluse- ja tekstiilitööstusega.
 • Lihttööliste hulgas on palju immigrante Birmast ja Bangladeshist.

Bangkokis on üle 30 000 takso.

Aastatel 1931-1949 elasid Tais Eestist pärit budistlikud mungad Karl Tõnisson (vend Vahindra) ja Friedrich Lustig (vend Ananda), kes mõnda aega peatusid ka kuulsas Wat Po templis. Pärast Tõnissoni surma (1962) kuulutati ta bodhisatvaks.

1995. aastal tabati Bangkoki lennujaamas neli Eestist pärit narkokullerit. Tänu amnestiatele said nad ainult 10 aastat Tai vanglamugavusi nautida ning pärast seda veel paar aastat Eesti vanglat Tai vanglaga võrrelda.

 

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud