6310 110

Bergen

Bergen, Norra

Bergen

Bergen

Bergen asub Norras Hordalandi maakonnas Bergeni vallas ning on Hordalandi maakonna keskus. Hansa-aegne linn Bergen on oma ajaloolist pärandit keskaegse sadamaga hästi säilitanud. Unikaalset atmosfääri lisavad aga Bergeni ümber paiknevad seitse hiigelsuurt mäge, mis muudavad linna muinasjutuliselt värvikaks.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikNorra
AjavööndKesk-Euroopa aeg; Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala465 km²
Rahvaarv257 900 (2010)
Haldusjaotus19 maakonda
KeeledNorra

Ajalugu

Snorri saaga järgi asutas linna kuningas Olav Kyrre umbes aastal 1070, aga tõenäoliselt oli siin sadamaküla juba varem. Varsti sai Bergenist piiskopi residents. Kuningas Øystein Magnusson ehitas siia puidust kuningamaja ja Bergen kujunes Norra pealinnaks. Bergeni asend oli sobiv Norra kontrollimiseks ja valitsemiseks.


Kliima

Bergenis sajab aastas keskmiselt 2250 mm sademeid. Selle põhjuseks on linna ümbritsevad kõrged mäed ja peamiselt puhuvad tuuled selles kandis merelt. Kõige vihmasem on septembris ja oktoobris, kui on keskmiselt vastavalt 23 ja 24 sajupäeva ning keskmine sademehulk on 283 ja 271 mm. Kõige kuivem on mais ja juunis, kui on keskmiselt 17 ja 16 sajupäeva. Kõige vähem sademeid langeb mais ja aprillis.


Rahvuspühad

Riiklikud pühad
1.jaanuar - Uusaasta
1. mai - Tööpüha
17.mai - Rahvuspüha
24.juuni - St.Hans
25.detsember  - 1. jõulupüha
26.detsember - 2. jõulupüha

Liikuvad pühad
Palmipuudepüha (pühapäev enne lihavõtteid)
Suur Neljapäev
Suur Reede
1.lihavõttepüha
2.lihavõttepüha
1. ülestõusmispüha
2. Ülestõusmispüha

 

 

Transport

Bergenis töötab Skyss ühistransport läbi kogu Hordalandi. Sõita saab nii bussi kui ka light-rail köisraudteega.

Samuti sõidavad praamid Bergeni ja sadama ning Bergeni ja Lysøen’i muuseumi vahet. Lysøen’i sõidavad praamid igal täistunnil.

Shopping

Bergenis leidub palju ihaldusväärseid poode – väikestest poekestest kuni suurte ostukeskusteni. Parimate ostukeskuste hulka kuuluvad Kløverhuset Strandgaten tänaval, Galleriet Torgallmenningen väljakul, Bergen Storsenter bussi- ja rongijaama lähistel ning ByGarasjen mitmekordse autoparklaga. Bergeni suurim ostukeskus Lagunen Storsenter asub linna keskusest lõunas.


Vaatamisväärsus

Akvaarium – Bergeni akvaariumis saab tutvuda kohalike tuntud tegelastega nagu Snorre, Vitus ja Amalie. Alates 1960. aastast on akvaariumil olnud oluline osa kohalikule identiteedile.


Huvitavaid fakte

  • Bergen on Norra suuruselt teine linn.
  • Bergen on tuntud kui „linna keset seitset mäge“ ning „vihmalinn“ sealsete ohtrate sademete tõttu igal hooajal.
  • Norra ilusaimad ja vägevaimad fjordid asuvad just Bergeni piirkonnas. Seetõttu nimetatakse Bergenit kui väravat fjordide juurde.

Mida me soovitame?

  • Bergen Card annab hea võimaluse sõita tasuta bussi ja Bybane’i ehk Bergeni kergraudteega, külastada tasuta või soodushinnaga enamikke muuseume, vaatamisväärsusi ja restorane ning saada soodustust autoparklates. Saadaval on 24-tunnine ja 48-tunnine Bergen Card.

Mida me teame?

  • Bergen on Norra suuruselt teine linn.
  • Bergen on tuntud kui „linna keset seitset mäge“ ning „vihmalinn“ sealsete ohtrate sademete tõttu igal hooajal.
  • Norra ilusaimad ja vägevaimad fjordid asuvad just Bergeni piirkonnas. Seetõttu nimetatakse Bergenit kui väravat fjordide juurde.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud