6310 110

Berliin

Berliin, Saksamaa

Berliin

Berliin

Pärast Berliini müüri langemist ning linna ida- ja lääneosa ühendamist on Berliinist saanud taas Saksamaa suurim ning tähtsaim linn.

Suhteliselt väikesele pindalale on koondunud terve hulk ehitusmälestisi nagu Brandenburgi värav, Bellevue ning Charlottenburgi lossid, riigipäevahoone, ooperimaja, rahva seas populaarsed tänavad Unter den Linden ja Kurfürstendamm. Lisanduvad veel tosin rahvusvahelist tunnustust ning kuulsust leidnud muuseumi, nagu Egiptuse muuseum, Rahvusgalerii, Pergamoni muuseum jt. Õhtuse meelelahutuse eest hoolitsevad mitmed teatrid, sajad kinod, restoranid, baarid, kõrtsid ning diskoteegid.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikSaksamaa
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala89 185 km2
Rahvaarv3 450 889 (2010)
Haldusjaotus12 linnaosa
KeeledSaksa

Ajalugu

Praegune Berliin asub Spree ja Haveli jõe ühinemiskohal. Linna rajasid sakslased endisele slaavlaste asula kohale 13. sajandil. Algselt oli Berliin väike linnake Spree jõe kaldal. Põhilised elanikud olid kalamehed ja kaupmehed. Tol ajal ehitati siia kanti esimene loss - Cölln, millest sai Hochenzollernite perekonna esimene residents. Tänu Hochenzollernitele kasvas Berliinist lõpuks suur ja võimas linn.


Kliima

Berliinis valitseb niiske kontinentaalne kliima.
Suved on soojad, keskmise temperatuuriga 22-25 C ja talved jahedad, keskmiselt -2 kuni +4 kraadi. Kevad ja sügis on tavaliselt pehmed, kuid jahedad. Tänu Berliini kõrgematele ehitistele püsib kesklinnas soojema temperatuur, kui äärelinnades.


Rahvuspühad

1.jaanuar – Uusaasta
Aprill - Lihavõtted (liikuv püha)
1.mai – Maipüha
Juuni– Kristuse Ülestõusmispüha (liikuv püha)
Juuni – Nelipühad (liikuv püha)
3.oktoober – Vabariigi aastapäev ( peale Saksamaa taasühinemist)
25. ja 26. detsember – Esimene ja Teine Jõulupüha

Transport

Lennujaamast kesklinna

Berliinis on 2 rahvusvahelist lennujaama – Tegeli lennujaam ja Schönefeldi lennujaam. Aastal 2012 suletakse Tegel ning Schönefeldi lähistel valmib uus Berlin-Brandenburgi Rahvusvaheline lennujaam.


Shopping

Peamised kaubamajad asuvad piki Kurfürstendammi ja Tauentzienstrasset.

Tauentzienstrasse on väga sobilik pikendus kuulsale Kurfürstendammi ostutänavale. Sealt leiab poode kogu perele nii erinevas hinnakategoorias kui stiilis. Maailmakuulus KaDeWe kaubamaja oma kuulsa toiduosakonna ning disainer-butiikidega on lausa kohustuslik.


Vaatamisväärsus

Riigipäevahoone

Riigipäevahoone on Saksa Liidupäeva või siis (parlamendi) föderaalse valitsuse töökoht ja tänu oma uuele klaaskuplile katusel on ta muutunud igale linna külastavale turistile üheks peamiseks vaatamisväärsuseks.


Huvitavaid fakte

Saksamaa on üks neist riikidest, kus poodide lahtiolekuajad on seaduslikult paika pandud. Siiski viimastel aastatel liberaalsemaks muutunud reeglistik lubab kaupmeestel uksed lahti hoida kella 9.00 kuni 20.00. Nädalavahetustel, alates laupäeva õhtupoolikust, on reeglina võimalik esmatarbekaupu osta ainult bensiinijaamadest.

Söök ja jook

Traditsioonilised Berliini road pärinevad lähipiirkonnast Põhja-Saksamaalt, sisaldades maamehele iseloomulikku toitvat sööki nagu näiteks sealiha, hani, kala, herned, oad, kurgid ja kartulid.


Mida me soovitame?

  • shopping. Poodlemisel on tähtis teada, et pühapäeviti on reeglina kõik kauplused ja teenindusasutused suletud.

  • Soodsat peavarju noortele pakuvad arvukad Jugendherberged. Loomulikult puudub sellise hinna juures hotellide mugavus ja tubagi tuleb teiste külastajatega jagada.

  • Jootraha andmine ei ole Saksamaal levinud. Teenustasu on enamasti hinna sees, kuid arveid võib siiski ülespoole ümardada.

Mida me teame?

Saksamaa on üks neist riikidest, kus poodide lahtiolekuajad on seaduslikult paika pandud. Siiski viimastel aastatel liberaalsemaks muutunud reeglistik lubab kaupmeestel uksed lahti hoida kella 9.00 kuni 20.00. Nädalavahetustel, alates laupäeva õhtupoolikust, on reeglina võimalik esmatarbekaupu osta ainult bensiinijaamadest.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud