6310 110

Briksdali liustik

Briksdali liustik, Norra

Briksdali liustik

Briksdali liustik

Briksdali liustik (Briksdalsbre) asub Oldeni lähistel Jostedalsbre liustike piirkonnas, mis on suurim kogu mandri-Euroopas (100 km pikk ja 15 km lai).  Liustik asub 346 m üle mere pinna ning on oma sulamisega loonud sinna ka väikese järve.
Briksdali turismiinfost on liustikuni maaliline jalutuskäik piki kiirevoolulise ja kärestikulise mägijõe kallast (u. 1 tund ülesse).

Lisatasu eest saab kasutada ka väikeste autode (troll-car) teenuseid. Need viivad mäkke 2 km ning viimased 500 m saab omal jalal astuda. Kel, aga vähegi jaksu on võiks selle 2,5 km pikkuse maa omal jalal käia, nii näeb rohkem ja saab teha nii palju pilte, kui süda ihkab.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikNorra
AjavööndKesk-Euroopa aeg; Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala385 252 km2
Rahvaarv4 965 900 (2011)
Haldusjaotus19 maakonda
KeeledNorra

Ajalugu

Esimesed külastajad saabusid Briksdali umbes 19. sajandi keskel. Sel ajal olid enamus turistidest rikkad inglise kodanikud. Üpris varsti tabasid kohalikud talupojad ära teenimise võimaluse ning hakkasid pakkuma hobu-transporti üles mäkke sõiduks. 1891.a. ehitas Anders Briksdal liustiku juurde viiva tee äärde majakese, kus hakkas möödujatele müüma õlut, piima, leiba ja putru. Varsti avas ta seal ka majutuse.
Pärast Esimest maailmasõda, kui turism sai Norras väga populaarseks, külastas päevas Briksdali liustikku umbes 2000 turisti.


Transport

Stryni bussijaamast väljub iga päev Glacier Bus, mis viib Briksdali turismiinfo juurde, ootab seal piisavalt kaua, et saaks liustiku juures ära käia, kas siis trolli-autoga või jalgsi ning viib seejärel rahva Stryni tagasi.

Oma autoga Briksdali sõites tuleb see jätta parklasse, kuhu mahub ca 220 autot ning see on tasuline.

Mida me soovitame?

  • Varustus. Valides liustiku juurde jõudmiseks jalutuskäigu variandi, tuleks kindlasti panna hästi mugavad jalanõud ning varuda kaasa pudel vett. Mäkke tõus on väsitav.

  • Aktiivne tegevus. Pakutakse erinevaid matku (Glacier safari) liustiku peale minekuks. Üksinda liustiku käega katsuda ei saa, kuna seal on olnud varinguid ja see on ohtlik.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud