6310 110

Brüssel

Brüssel, Belgia

Brüssel

Brüssel

Brüssel on tänapäeval koduks erinevatele rahvustele üle maailma, mis on muutnud linna atmosfääri tõeliselt kosmopoliitseks. Seda atmosfääri täiustavad omakorda maalilised keskaegsed tänavad, elavad väljakud, ilusad puiesteed, muljetavaldavad monumendid, loodusküllased pargid, õdusad kohvikud, huvitavad restoranid ja loomulikult ka aktiivne kultuurielu.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikBelgia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala161,4 km²
Rahvaarv1,080,790
Haldusjaotus19 rajoonist
Keeledhollandi, saksa ja prantsuse keel

Ajalugu

Kui Julius Caesar suundus aastal 58 eKr Põhja-Euroopasse gallialasi alistama, kohtas ta hirmuäratavat hõimu, keda tunti belgide nime all (sellest 19. sajandi Belgia riigi nimetus). Roomlaste võidu järel loodi valitsusala nimetusega Gallia Belgica.


Kliima

Brüsselis valitseb Põhja-Euroopale omane mõõdukas mereline kliima, sest Atlandi ookeanilt saabuvad sinna sageli niisked õhumassid. Sademed jaotuvad aasta lõikes ühtlaselt. Kõige rohkem sajab novembris ja detsembris (79 mm), kõige vähem veebruaris (53 mm) ja aprillis (54 mm). Augustis on keskmiselt 9 sajupäeva, teistes kuudes 10–13. Niisked ja soojad talved ning sumedad suved on soodsad aktiivsele kunstielule. Keskmine temperatuur suvel on 15-16 kraadi ja talvel 2-4 kraadi.

Rahvuspühad

1. jaanuar – Uusaasta
Aprill - Ülestõusmispüha ja ülestõusmispühade esmaspäev (liikuvad kuupäevad)
1. mai – Kevadpüha, tööpüha
Taevaminemispüha (6. neljapäev peale ülestõusmispüha)
Nelipüha (7. pühapäev peale ülestõusmispüha) ja järgnev esmaspäev
21. juuli – Rahvuspüha (kuningas Leopold I ustavusvanne riigi põhiseadusele (21.07.1831)
15. august – Maarja uinumispüha
1. november – Pühakutepäev
11. november – I Maailmasõja vaherahupäev (11.11.1918)
25. detsember – 1. Jõulupüha
26. detsember – 2. Jõulupüha

Transport

Brüsseli lennujaam asub umbes 14 kilomeetri kaugusel Brüsseli kesklinnast, kuhu on lihtne ja mugav sõita nii rongi, bussi kui ka taksoga. Rongid väljuvad lennujaama 1. korruselt 4 korda tunnis ehk 15-20 minutilise intervalliga ja sõit Brüssel Centraal keskraudteejaama kestab umbes 20 minutit. Ühe otsa pilet maksab 2.60 EUR. Keskraudteejaamas saab vajadusel ümber istuda ka metroo või bussi peale. Rongide sõiduplaanidega saab tutvuda siin!


Shopping

Brüsselist ei saa sugugi vaid Belgia ehedat šokolaadi, Belgia kohalikku õlut või pitskudumeid. Siin leidub nii kõrgeima kvaliteediga butiike kui ka kõige eklektilisema seguga kaupu Brüsseli turgudel. Brüsseli poed on tavaliselt avatud esmaspäevast reedeni kell 10:00-17:00. Grand Place piirkond on avatud kell 10:00-20:00 ning Rue Neuve piirkonnas olevad poed on avatud kell 09:30-18:00. Pühapäeviti on paljud suuremad poed suletud.


Vaatamisväärsus

Brüsseli tähtsust Põhja-Euroopa ajaloos peegeldab linna arhitektuur, mis ulatub uhketest keskaegsetest tornidest kuni Euroopa valitsusasutuste säravalt postmodernsete hooneteni. Euroopa pealinnas on säilinud mõned Brabanti gootika näited, kuid tähtsaimad on siin leiduvad maailma kaunimad flaami renessanssehitised ning elegantsed klassitsistlikus stiilis kirikud ja elamud.


Huvitavaid fakte

 • Brüssel on jagatud kolmeks regiooniks peamiselt keeleliste erinevuste tõttu – prantsuse keele ja hollandi keele kõnelejad. Flandrias räägitakse hollandi keelt, Walloonias prantsuse keelt ning Brüssel on kakskeelne.
 • Brüssel on üks rahvusvahelisemaid linnu kogu maailmas, sest 27% rahvastikust on välismaalased.
 • Brüsselis asuvad NATO ja Euroopa Liidu peakorter.
 • Maailma suurim šokolaadi müügikoht on Brüsseli Rahvusvaheline Lennujaam.

Söök ja jook

Brüsseli toidukunsti parimaid pärleid tuleb otsida eriti kummalistelt kõrvaltänavatelt, sest just seal leidub tõeliselt üllatavaid söögielamusi.


Mida me soovitame?

 • Suitsetamine on keelatud lennujaamas ning ühistranspordis. Restoranides on eraldatud ruum suitsetajatele.

 • Metroodes soovitatakse eskalaatoriga sõites seista alati paremal pool, et jätta ruumi kiirustajatele.

 • Restoranides ei soovitata jätta teenindajale väga suurt tippi, sest teenustasu on lisatud juba arvele. Kui teenindus tundus aga tõeliselt tasemel olevat, siis võib tunnustuseks lahkudes jätta teenindajale 1-2 EUR.

 • Brüsseli kaart, mis kehtib nii 24 tundi, 48 tundi kui ka 72 tundi, annab parima võimaluse Brüsseli linnaga tutvumiseks. Kaart annab õiguse sõita tasuta ühistranspordiga, külastada tasuta üle 30 muuseumi ja erinevaid vaatamisväärsusi, samuti saada eksklusiivseid pakkumisi disaineributiikides, poodides, näitustel ja restoranides. Vaata lähemalt viidetest nimega Brüsseli kaart!

 • Brüsseli bussides ja trammides on vaja sõidu ajal sisenemiseks ja väljumiseks oma soovist juhile märku anda - peatuses juhile viibates, sõidukis aga sinist väikest kellanuppu vajutades.

 • Eurostar kiirrongiga on Brüsselist imelihtne reisida ka Pariisi ja Londonisse. Rongisõit on mugav ning sihtkohta jõuab kiiresti. Vaata täpsemalt viidetest nimega Eurostar!

Mida me teame?

 • Brüssel on jagatud kolmeks regiooniks peamiselt keeleliste erinevuste tõttu – prantsuse keele ja hollandi keele kõnelejad. Flandrias räägitakse hollandi keelt, Walloonias prantsuse keelt ning Brüssel on kakskeelne.
 • Brüssel on üks rahvusvahelisemaid linnu kogu maailmas, sest 27% rahvastikust on välismaalased.
 • Brüsselis asuvad NATO ja Euroopa Liidu peakorter.
 • Maailma suurim šokolaadi müügikoht on Brüsseli Rahvusvaheline Lennujaam.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud