6310 110

Buenos Aires

Buenos Aires, Argentina

Buenos Aires

Buenos Aires

Buenos Aires on Argentiina pealinn, Argentiina suurim linn ja suuruselt kolmas linna areaal Lõuna Ameerikas, Sao Paolo ja Rio De Janeiro järel.

Temperamentselt sharmantsete elanikega euroopalik linn, mis pakub kogeda gurmee kööki, vana maailma kohvikuid, koloniaalarhitektuuri, värvikaid vabaõhuturge, suurepärast shoppingut, meeletut ööelu, esmaklassilisi ajaviitevõimalusi.

See kõik kokku on pilt Buenos Airesest  - kosmopoliitsest metropolist, kus kõrvuti klantsimalöödud trendika naabrusega kulgeb muserdatud agul ja see kooslus on loomulik osa Buenos Airese võrgutavast sarmist.

Ära unusta proovida mõnd tangopoognat, käia superkirglikul jalgpallimatshil, süüa kõht korralikult täis parrilla's ( steigi restoran) ja pidutseda läbi öö trendikas tantsuklubis. Siis on Buenos Airese klassika täiuseni viidud.

LippVapp
AsukohtLõuna-Ameerika
RiikArgentina
AjavööndEesti ajaga võrreldes -6h taga
Pindala203 km2 ( koos eeslinnadega 4,758 km2 )
Rahvaarv2,891,082 ( koos eeslinnadega 12,801,364)
Haldusjaotus48 rajooni, uuemas süsteemis 15 kommuuni
Keeledhispaania keel

Ajalugu

 • Buenos Airese linn asustati esmakordselt 1536.aastal Hispaania ekspeditsiooni poolt Pedro de Mendoza juhtimisel.
 • Tookord nimetati linna Ciudad de Nuestra Señora Santa María del Buen Ayre ehk Meie Püha Pärituulte Leedi Maria Linn. Mendoza poolt rajatud asustus asus tänase Buenos Airese San Telmo rajoonis, kesklinnast lõunas.
 • Mendoza saabus hooaja poolest liialt hilja, et külvata maha vili ja kätte jõudis toiduainete puudus, mille leevendamiseks püüti põliselanikke panna neid toitma. Näljahäda saavutas kohati sellise taseme, et osad hispaanlased muutusid inimsööjateks. Põlisrahvaste rünnakud sundisid uusasukad lahkuma ja 1541 jäeti asustus maha.


Kliima

Põhja poolkera inimeste jaoks on lõuna poolkera aastaajad just vastupidised.

 • suvi detsember - veebruar,
 • sügis märts - mai,
 • talv juuni-august,
 • kevad september-november.

Buenos Aires’ es on üldiselt meeldiv, niiske subtroopiline kliima. Aasta kõige soojem kuu on jaanuar, keskmise päevatemperatuuriga 25,1C. Tavaliselt siiski päeval 28-31C ja Brasiiliast tulevad kuumalained võivad kergitada temperatuuri kuni 35C.


Rahvuspühad

 • 1. jaanuar - Uus aasta
 • 7-8.märts Karneval
 • 24.märts - tõe ja õigluse mälestuspäev ( viimase ülestõusu mälestuseks)


Transport

Lennujaamast linna. Buenos Aireses on 2 lennujaama Pistarini ( EZE), 45 minutit linna ja Jorge Newbery (AEP) 15-30 minutit linna. Mõlemasse sõidavad bussid 30minutiliste intervallidega.

Linnast välja sõitmiseks tuleb minna linna moodsasse Retiro bussiterminali, mis asub kesklinnas. See on kolmekordne ja 400m pikkune ehitis, kus on 75 bussipeatust. Esimesel korrusel on cargo ja pagasihoid, viimasel korrusel piletikassad ja vahepealsel kõik muu vajalik.


Shopping

Buenos Airese shoppingu võimalused on lõputud alates kõrgklassi disainerbutiikidest, kesklassi shopping arkaadide ja lõpuks alati meeleolukate kohalike turgudeni välja.

Vaatamisväärsus

Casa Rosada - seistes selle roosa renessansi stiilis palee ees võite kergesti ette kujutada Eva Peroni pidamas kõnet alumiselt rõdult. Casa Rosada (roosa maja) on Argentiina presidendi büroode kodu. Ehitus algas 1862 Buenos Aires kindluse kohal ja varsti pärast seda värviti hoone roosaks. Külastajad imetlevad kaunist koralltooni adumata julget fakti selle taustal – 19.sajandi lõpul lisas tavalisele lubivalgele värvi ja tekstuuri härja veri.

Floralis Generica - see  päikeseenergial põhinev lilleskulptuur on arhitekt Eduardo Catalano inspiratsiooni looming. Ta disainis ja rahastas selle projekti 2002.aastal. Vaadake vapustavat lille koidikul kui ta hiigelsuured kroonlehed avanevad päikese käes koidikul või päikesloojangul, kui lill õrnalt sulgub ööks.

Plaza de Mayo - loodud 1580, kui linna esimene keskväljak, Plaza de Mayo on sümboolne ja füüsiline keskus Argentiina hüplikule ajaloole. Väljaku nimi meenutab Mai Revolutsiooni 1810, mis alustas Argentiina iseseisvumisprotsessi Hispaaniast. Plaza de Mayo on näinud kõike – emotsionaalseid rahvahulki hõiskamas kui Evita pidas kõned Casa Rosada rõdult, pommitamist 1955, emade marssi protestiks oma poegade kadumise vastu.

Plaza Dorrego -  elav koloniaalväljak, üks linna vanimaid, on täis kihavat tegevust. Kitarri tinistavad artistid koos igasugu müügilettide väljapanekute , kohvikupidajate välilaudade ja tangoetendustega. Võtke tool, tellige pokaal sangriale sarnast argentiina veini ja suunake viisaka kuid kindla ‘ no gracias ’ fraasiga eemale ajalehemüüjad.

Evita muuseum- kõik, mis Evast kirjutati, kõik, mis temale kuuluvatest asjadest, ehetest leitud ja säilinud on , kuni sõrmejälgedeni välja on siin eksponeeritud.


Huvitavaid fakte

Turismiajakirja Leisure + Travel ülevaate kohaselt valisid turistid 2008.aastal Buenos Airese teiseks kõige meelsamini külastatavaks linnas Firenze järel Itaalias.

Av de la Infanta Isabel muutub õhtul transvestiitide punaste laternate tsooniks, sinna sattudes tasub ettevaatlik olla.

2004. aastast on üha suurenev hulk ameerika ja briti kodanikke asunud ümber Buenos Airesesse, oletatavasti seoses madalama elamiskuluga, paljud on avanud oma ärid ja mõned restoranid on muutunud inglise keelt kõnelejate lemmikuteks.


Mida me soovitame?

 • Turvalisus. Üldises plaanis on BA turvaline linn, kuid nagu igas linnas on ka siin kasulik olla turistina tähelepanelik oma raha ja väärtasjade suhtes. Tänavatel liikumine on ohutu ka õhtul, sest tänavatel on kaua rahvast. Mõned regioonid, kus tasub turistil õhtul eemale hoiduda on Constitución (raudteejaama ümbrus), San Telmo idapoolne osa, La Boca (kus väljaspool turistide tänavaid peaks olema ka päeval ettevaatlik).

 • Krediitkaart. Suuremad hotellid, kauplused, restoranid võtavad vastu krediitkaarti, kuid poodides tasub ette uurida, kas pole kehtestatud kaardimakse lisamaksu, mis võib olla kuni 10% summast. Madalama klassi hotellid ja eraettevõtted ei pruugi kaardimakset aktsepteerida.

 • Raha. Pankades on küll pikemad järjekorrad ja lühemad lahtiolekuajad, kuid tihti parem kurss kui valuutavahetuspunktides. Pangaautomaate on kõikjal ja see on mugavaim viis rahavahetuseks. Välja võtta saab peesosid, korraga võetavale summale võib olla kehtestatud piir.

 • Jootraha. restoranides on kombeks anda jootraha 10% arve summast. Taksos jootraha ei oodata, aga kombeks on sõidu summa ümardada.

 • Kõige vähem tasub külastust planeerida jaanuar-veebruar. Ilm on kuum ja niiske, kohalikud, kel võimalik, lahkuvad rannikualadele, osad muuseumid ja lõbustusasutused on suletud, ka ärireisiks ebasobivaim aeg.

 • Ilma poolest on parim aeg linna külastamiseks kevad (september - november) ja sügis (märts - mai). Sel ajal toimub enamik festivale ja spordisündmusi.

Mida me teame?

Turismiajakirja Leisure + Travel ülevaate kohaselt valisid turistid 2008.aastal Buenos Airese teiseks kõige meelsamini külastatavaks linnas Firenze järel Itaalias.

Av de la Infanta Isabel muutub õhtul transvestiitide punaste laternate tsooniks, sinna sattudes tasub ettevaatlik olla.

2004. aastast on üha suurenev hulk ameerika ja briti kodanikke asunud ümber Buenos Airesesse, oletatavasti seoses madalama elamiskuluga, paljud on avanud oma ärid ja mõned restoranid on muutunud inglise keelt kõnelejate lemmikuteks.

Enamus elanikkonnast on Euroopa päritoluga, peamiselt itaallaste ja hispaanlaste järeltulijad.

Argentiina on tangomuusika sünnimaa. Selle tantsu sensuaalseid liigutusi ei peetud lugupeetavateks kuni need võttis omaks Pariisi kõrgseltskond 1920.aastal ja seejärel levis tants üle maailma. Buenos Aireses olid tangotantsukoolid (tuntud kui academia) tavaliselt ainult meeste asutused.

Rahvuslikku Tangopäeva tähistatakse 11.detsembril, mis on kahe tangolegendi, Carlos Gardel ja Julio De Caro sünnipäev.

30.septembril 2009 kuulutas UNESCO Immateriaalse Pärandi Valitsustevaheline Komitee tango osaks maailma kultuuripärandist, nimetades Argentiina abikõlbulikuks, et saada finantstuge selle kultuuriväärtuse alalhoidmiseks tulevastele põlvedele.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud