6310 110

Egiptus

Egiptus, Egiptus

Egiptus

Egiptus

Egiptusele mõeldes meenuvad sealsed püramiidid ja templid, kuningate ja kuningannade hauakambrid, Punane meri ning muidugi ka imetabane Niilus. Aastaringne päike, soe merevesi, sukeldumine, snorgeldamine ning kõrbesafari on vaid väike osa sellest, mida Egiptuses saab nautida. Seda kõike tuleb aga ise näha ja avastada, sest Egiptus pakub võimalusi igaühele.

LippVapp
AsukohtAafrika
RiikEgiptus
AjavööndKesk-Aafrika aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala1 001 450 km²
Rahvaarv81,527 miljonit (2010)
Haldusjaotus29 kubernerkonda
Keeledaraabia keel
NaaberriigidIisrael, Liibüa, Sudaan; merepiir on Jordaania ja Saudi Araabiaga.
Riigikordparlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnKairo
RahaühikEgiptuse nael (EGP)
Rahvastik99,6% egiptlasi, kellest 90% on sunniidimoslemid ja 9% koptikristlased.
Religioonidislam 90%, kristlus 10%
Peamised majandusharudpõllumajandus, tööstus, turismi- ja teenindussektor
TolliinfoMaksuvabalt võib Egiptusesse viia 1 liitri kanget või lahjat alkoholi. Egiptuse kaupade ostmisel ja väljaviimisel piiranguid ei ole. Rangelt on keelatud antiikesemete väljaviimine. Samuti ei tohi välja viia rohkem kui 100 aasta vanuseid ehteid, maale või vaipu. Rangelt on keelatud on koralle korjata ja maalt välja viia.
VaktsineerimineA-hepatiidi vastu
Elekter220 V, 50 Hz

Viisainfo

Eesti kodanikule on Egiptusesse reisimiseks vajalik viisa. 30-päevaks on turistiviisat võimalik taotleda piirilt. Pass peab kehtima vähemalt kuus kuud pärast soovitava viisa perioodi lõppu.

Ajalugu

 • 4000 aastat eKr moodustusid kaks riiki – Niiluse jõe deltasse tekkis Alam-Egiptuse, jõe ülemjooksule aga Ülem-Egiptuse riik, mis ulatus esimese kärestikuni.
 • 3100. a eKr ühendati need kaks riiki esimest korda.


Kliima

Egiptuses on kuiv ja soe kontinentaalne kliima ning päevase ja öise temperatuuri vahe on suur.

Suvel on väga kuum ning temperatuur võib kohati ulatuda kuni 47 soojakraadini. Kõige külmemad kuud on detsember, jaanuar ja veebruar, kus päike soojendab päeval õhu 23-25 kraadini.

Vahemere lähedal, delta kohal, sajab vihma kõige rohkem kümme korda aastas, Ülem-Egiptuses aga kord kümne aasta kohta.

Vaatamisväärsus

Aswan
Abu Simbeli tempel
– Assuanis, Niiluse kaunimas osas, kus kõrb ulatub otse veepiirini ja jõgi on täis tipitud saari, asub ainuke säilinud Nuubia vaatamisväärsus Abu Simbeli tempel. Abu Simbeli Suur tempel ja väiksem Hathori tempel raiuti kaljusse juba 13. sajandil eKr ning on pühendatud Egiptuse suuremate linnade kaitsejumalatele.


Huvitavaid fakte

 • Moslemitele on alkoholi tarbimine keelatud, kuid paari pokaali tühjendamisse suhtutakse enamikes kohtades sallivalt.
 • Kuus tuhat aastat eKr märkasid egiptlased, et Niiluse vesi hakkab tõusma, kui Päike asub Siiriuse lähedal, ja langema, kui Päike jõuab Kaalude tähtkujusse. See tähelepanek innustas neid tegelema astronoomiaga ja võtma tarvitusele kalendri.


Söök ja jook

Ajaloolased kinnitavad, et just Egiptuse köögist on meieni jõudnud pärm, pannkoogid ja leib. Isegi õlu olevat leiutatud Muinas-Egiptuses, tavaline sibul aga kasvas siin juba viis tuhat aastat tagasi.

Iidsest köögist ei ole tänapäeva Egiptuses kahjuks midagi säilinud. Siiski võib Egiptus pakkuda rohkelt maitsvaid ja originaalseid roogi igale maitsele, sest Egiptuse köök on võtnud üle kõigi idamaade parimad kulinaartraditsioonid. Traditsioonilises egiptuse köögis segunevad araabia ja türgi mõjud Euroopa ning Aafrika omadega.


Mida me soovitame?

 • Ilma meessoost saatjata liikumine võib olla ebaturvaline.

 • Reede on moslemite pühapäev, seetõttu on riiklikud asutused ja osa kauplustest suletud. Kuurortkeskuste kauplused on enamasti terve päeva avatud.

 • Raha saab vahetada hotellides, pankades ja rahavahetuspunktides. Kurss on hotellis halvem, aga vahe ei ole väga suur. Raha tasub vahetada väiksemate summade kaupa – lennujaamas kättejäänud Egiptuse naelu tagasi ei vahetata.

 • Jootraha kuulub lahutamatult igapäevase elu-olu juurde ning seda oodatakse kõikide teenuste ja tihti ka lihtsalt ei millegi eest.

 • Kohalike elanike pildistamiseks on viisakas neilt enne luba küsida ja loomulikult ootavad nad selle eest ka väikest tasu. Ka muuseumides ja suuremate vaatamisväärsuste juures võetakse pildistamise ja filmimise eest raha.

 • Taksosse istudes tuleks meeles pidada, et tingimine on ka siin hädavajalik! Hinnas tuleb enne sõitu kokku leppida ja taksojuhi nimetatu vähemalt poole võrra alla lüüa!

 • Kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett.

 • Egiptusest tasub osta papüüruseid, vürtse, lõhnaõlisid, vasktooteid, kulda, keraamikat, kalliskive, klaasi, sandaale, puuvillakangaid, vaipu ja nahka. Hinna üle tingimine on kohustuslik. Kauplused on avatud hommikul 9:00-13:30 ja pärastlõunal 16:30-19:00, turismirajoonides kuni hilisõhtuni.

Mida me teame?

 • Moslemitele on alkoholi tarbimine keelatud, kuid paari pokaali tühjendamisse suhtutakse enamikes kohtades sallivalt.
 • Kuus tuhat aastat eKr märkasid egiptlased, et Niiluse vesi hakkab tõusma, kui Päike asub Siiriuse lähedal, ja langema, kui Päike jõuab Kaalude tähtkujusse. See tähelepanek innustas neid tegelema astronoomiaga ja võtma tarvitusele kalendri.

 • Egiptuses said alguse aritmeetika, geomeetria ja arstiteadus.
 • Arvatakse, et suur püramiid kaalub 6 miljonit tonni ning koosneb rohkem kui 2 miljonist kiviplokist. Püramiidi pindala on 5,15 ha.
 • Nimi Egiptus tuleb kreekakeelsest nimest Aígyptos. See nimi tuleneb rahvaetümoloogia põhjal Egiptuse kõige vanema pealinna Memphise egiptusekeelsest nimest.
 • Egiptlased nimetasid oma maad “Kemet” ehk ‘must maa’, Niiluse oru ülesküntud maa Niiluse mudast tekkinud mulla värvi järgi.
 • Egiptlased kasutasid silmameigi tegemiseks mineraalide pulbrit, mida segati veega ja hoiti topsides. Nad valmistasid punast huulevärvi roostest ja põsevärvi ookrist.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud