6310 110

Firenze

Firenze, Itaalia

Firenze

Firenze

Arno jõe kallastel asuv „Renessansi Häll“ Firenze on kahtlemata kunstiteoste ja vaatamisväärsuste poolest esikohal kogu Kesk-Itaalias. Itaalia kunstipealinn on täis maailmakuulsaid aardeid, millest pajatavad kõik kunstiraamatud.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikItaalia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala102,4 km²
Rahvaarv371 282 (2010)
Haldusjaotus5 linnaosa
Keeleditaalia keel

Ajalugu

Firenze sai alguse hästikaitstava künka nõlvale rajatud etruskide asulast. Siia rajasid roomlased 59 eKr Florentia nimelise koloonia, mis sai nime jumalanna Flora järgi. Linn laienes Rooma keisririigi ajal jõudsalt tänu mööda Arno jõge toimuvale kaubandusele.


Kliima

Firenzes on vahemereline kliima kuumade niiskete suvede ja jahedate niiskete talvedega. Sademeid esineb suvel väga harva ning ka talvel sajab vähe lund.

Rahvuspühad

1. jaanuar - Uusaasta
6. jaanuar - Kolmekuningapäev
12. aprill – 1. ülestõusmispüha
13. aprill – 2. ülestõusmispüha


Transport

5 km kaugusel Firenze kesklinnast asub rahvusvaheline Amerigo Vespucci lennujaam. A1 kiirtee ühendab Firenzet Bologna ja Milanoga põhjas ning Rooma ja Napoliga lõunas. Autostrada del Mare suundub Prato Pistoia, Lucca ja Pisa suunas ning ühendab neid Türreeni mere kuurortidega.


Shopping

Enamus Firenze poode on tavaliselt avatud kell 09:00-13:00 ja peale lõunapausi jälle kell 15:30-19:00 või kell 16:00-19:00. Mitmed suuremad kauplused on avatud terve päeva. Laupäeviti suletakse poed varem – kella 17:30 paiku ning pühapäeviti on avatud vaid vähesed poed. Ka esmaspäeva hommikuti on osad poed suletud, kuid see-eest toimub paljudes kauplustes iga nädala teisipäeva õhtuti hilisõhtune shopping.


Vaatamisväärsus

Muuseumid:

  • Uffizi galerii – Lääne maailma vanim ja suurim kunstimuuseum
  • Museo Nazionale del Bargello – Bargello Rahvuslik Muuseum on tuntud haruldaste renessanss–skulptuuride kogu poolest.
  • Palazzo Pitti - Tänapäeval paikneb Palazzo Pitti's Firenze suurim muuseumikompleks, mis koosneb erinevatest muuseumidest ja galeriidest, nende hulgas Galleria Palatina, Galleria d'Arte Moderna, Museo degli Argenti, Galleria del Costume ja Museo delle Porcellane.
  • Museo dell'Opera del Duomo – Katedraalitööde muuseum, mis majutab Santa Maria del Fiore toomkiriku paljusid originaaltöid.
  • Gallerie dell'Accademia – Akadeemia muuseumis on väga rikas veneetsia maalide kollektsioon.
  • Basilica di Santa Croce - kirik, mis on viimseks puhkepaigaks paljudele kuulsatele itaallastele, sealhulgas Michelangelole ning Galileo Galilei´le.


Söök ja jook

Maailmakuulus Toscana köök on oma olemuselt lihtne, värske ja talupoeglik – puhtad maitsed ja tooraine värskus on väga olulised. Tooraine värskus ongi selle kogu maailmas kõrgelt hinnatud ja ülimaitsva köögi ainus saladus.


Mida me soovitame?

  • Firenze arvukate kunstiaarete nägemiseks peab varuma aega ja kannatust. Näiteks kuulsa Uffizi galerii ja Akadeemia muuseumi piletisabad on väga pikad - turismihooaja tippaegadel peab seal ootama kuni viis tundi.

  • Enamus vaatamisväärsusi on esmaspäeviti suletud.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud