6310 110

Gabon

Gabon, Gabon

Gabon

Gabon

Gabonis on veel säilinud suhteliselt palju metsikut loodust. Maailmas pole just palju riike, kus saab looduses gorillat näha ja ka kunis liivarannas mõnuleda.

AsukohtAafrika
RiikGabon
AjavööndGMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga -1h, märts-oktoober -2h
Pindala67 667 km²
Rahvaarv1 430 500 (2006)
Haldusjaotus9 provintsi
Keeledprantsuse keel
NaaberriigidKamerun, Ekvatoriaal-Guinea, Kongo
Riigikordpresidentaalne vabariik
Riigipeapresident
PealinnLibreville (591 400 el.)
RahaühikCFA frank (XAF)
RahvastikGabonis elab umbes 40 rahvast ja rahvusrühma. Rahvastikust 97% on bantu rahvad (fangid, bakeled, miened, nzebid, punud, kotad, teked jne.). Vihmametsades elavad pügmeede hulka kuuluvad bakad (umbes 10 000 inimest). Euroopast sisserännanutest on enamus prantslased.
Religioonidusklikest on 66% kristlased (peamiselt katoliiklased), 33% hõimuusklikud ja 1% muslimid
Peamised majandusharudGabon on Aafrika arenenumaid riike ning majandus tugineb rikkalikele loodusvaradele. Gabonis leidub naftat, magaasi, mangaanimaaki, uraani, kulda, teemante ja väärispuitu. Olulised on mööbli-, paberi-, keemia-, kerge- ja toiduainetetööstus. Kasvatatakse maniokki, jamssi, taro, banaani, maisi, riisi, maapähklit, suhkruroogu, kakao- ja kohvipuud, õlipalmi ja heveat. Peetakse sigu, lambaid, kitsi, küülikuid ja kanu ning rannikul püütakse kala

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Prantsuse saatkonnast Riias. Riiki sisenemiseks on kohustuslik esitada ka rahvusvaheline kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendav dokument.

Ajalugu

Gabonist on leitud enam kui 8000 aasta vanused kaljujoonised. Vanimad asukad on pügmeed, kelle II aastatuhande esimesel poolel tõrjusid välja põhjast saabunud bantud. 

1470 portugallased saabusid Como jõe suudmesse

16.-17. saj. Hollandi, Inglise ja Prantsuse kaupmehed hankisid Gabonist orje ja elevandiluud


Kliima

Kliima on ekvatoriaalne, lõunaosas lähisekvatoriaalne. Juuli keskmine temperatuur on 21-26°C, aprillis (aasta kuumim kuu)  25-29°C. Rannikumadalikul sajab 2000-2500, sisemaal 1600-2100 mm/a. Kuivaperiood on maist septembrini. Paljude aastate keskmised temperatuurid: http://www.weatherbase.com Ilmaennustus lähemaks perioodiks: http://www.wunderground.com 

Vaatamisväärsus

Lope –  vanim rahvuspark, asutatud 1984 gorilla ja šimpansi kaitseks

Libreville – Gaboni pealinn, kus võiks vaadata Rahvusmuuseumi, presidendipaleed ja turgu 

Huvitavaid fakte

Kui portugallased avastasid Como jõe suudme, siis nimetasid nad selle tema erilise kuju tõttu gabaoks (kapuutsiga keep) ning sellest tuleneb ka riigi nimi.

Gabon on mangaanimaagi kaevandamise poolest maailmas 5. kohal ja uraanikontsentraadi kaevandamise poolest 10. kohal.


Loodus

Gaboni lääneosa hõlmab 30-150 km laiune rannikumadalik. Riigi siseossa ulatuvad 400-800 m kõrgused lavamaad, keskosas kerkib Chaillu massiiv (kõrgeim tipp Iboundji, 1575 m), loodes on Kristallmäed (kuni 1000 m).


Mida me soovitame?

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 07.30-11.30 ja 14.30-16.30. Krediitkaartide kasutamine ei ole eriti levinud ja pangaautomaate on vähe.

  • Toll. Maksuvabalt võib riiki viia: - 200 sigaretti või 50 sigarit või 250 g tubakat (naistel on lubatud ainult sigaretid) - 1 liitrit alkoholi

  • Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus. Täpsem info: http://www.kropla.com/electric2.htm

Mida me teame?

Kui portugallased avastasid Como jõe suudme, siis nimetasid nad selle tema erilise kuju tõttu gabaoks (kapuutsiga keep) ning sellest tuleneb ka riigi nimi.

Gabon on mangaanimaagi kaevandamise poolest maailmas 5. kohal ja uraanikontsentraadi kaevandamise poolest 10. kohal.

Aastal 1913 rajas arst ja filosoof Albert Schweitzer Lambarenesse džunglihaigla ning 1952 anti talle seal tehtud töö eest Nobeli rahupreemia.

Libreville on üks kallimaid linnu maailmas.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud