6310 110

Gruusia

Gruusia, Georgia

Gruusia

Gruusia

Gruusia on riik, kus saab kogeda mägirahvaste külalislahkust ja lõunamaist eksootikat. Samas on  Gruusias olemas küllalt hea turismi infrastruktuur ning meile arusaadav lääne kultuuritaust. On võimalik näha aastatuhandete vanust kultuuri, teha kergemaid ja raskemaid mägimatku, nautida temperamentset rahvatantsu ja mitmehäälset meestelaulu.

LippVapp
AsukohtAasia
RiikGeorgia
AjavööndEesti ajaga võrreldes +2h
Pindala69 700 km² (koos Abhaasia ja Lõuna-Osseetiaga)
Rahvaarv4,6 miljonit
Haldusjaotus9 regiooni, 1 linn, 2 autonoomset vabariiki: Adzaaria ja Abhaasia
Keeledgruusia
NaaberriigidVenemaa, Aserbaidžaan, Armeenia, Türgi
RiigikordTugeva presidendivõimuga parlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnThbilisi
Rahaühik1 lari (GEL) = 100 tertrit
Rahvastik84% grusiine, 6,6% asereid, 5,7% armeenlasi, 1,5% venelasi, 1% osseete, vähemal määral abhaase, juute, kreeklasi jt
Religioonid70% elanikest peab end õigeusklikeks
Peamised majandusharudveinitööstus, põllumajandus, turism, gaasi- ja naftatransiit
TolliinfoMaksuvabalt võib Gruusiasse tuua 200 sigaretti, 3 liitrit veini või 10 liitrit õlut.
VaktsineerimineEi ole vajalik

Viisainfo

Eesti kodanikule on Gruusiasse sisenemine ja seal viibimine viisavaba kuni 360 päeva. Riiki sisenemisel peab olema kaasas pass või ID kaart, mis on kehtivad veel 3 kuud peale riigist väljumist.

Ajalugu

 • 25-30 miljonit aastat tagasi kerkis Kaspia ning Musta mere vahele Kaukaasia maakitsus, veekogud eraldusid üksteisest ja oli loodud esimene eeldus Gruusia tekkeks. Inimesed asusid siia elama siiski „alles“ 1,85 miljonit aastat tagasi (Dmanisi Homo Erectus).
 • 2500-1500 e.Kr tekkinud Trialeti kultuuri ajal kujunesid tänase Gruusia territooriumil välja esimesed hõimude liidud.
 • 1112 e.Kr pärinevad esimesed kindlad teated Gruusia territooriumil asunud riikidest. Siin formeeriti algul Diaochi ning seejärel Qolha kuningriigid, kes osalesid sõjalistes liitudes kord Assüüria, kord Urartu vastu.


Kliima

Parim külastusaeg on mai, juuni ja september, siis on ilm reeglina soe, aga mitte kuum. Juuli ja august võivad olla väga niisked ja palavad. Mägedes võivad ilmad olla väga muutlikud.

Vaatamisväärsus

 • Gruusia õigeusu kirikud ka kloostrid (Jvari, Tsminda Sambea, Tsvetitskhoveli, Motsameta, Alaverdi, Nikortsminda, Gergeti jmt)
 • Davit-Gareja kloostrikompleks Gruusia-Aserbaidžaani piiril
 • Vardzia ja Uplistsikhe koobaslinnad ja -kloostrid
 • Boržomi mineraalveeallikad
 • Viinamarjaistandused ja veinitööstused Telavi orus
 • Suusakuurordid Gudauri ja Bakurjani ning 2011 avatud mäesuusanõlvad Mestias.
 • Suur Gruusia sõjatee, mis suundub Thbilisit põhja, Venemaa suunas
 • Stalini muuseum Goris
 • Svaneetia mäed ja tornmajad
 • Musta mere kuurordid Bathumi ümbruses


Huvitavaid fakte

Gruusia on aegade algusest tuginenud perekondlikele sidemetele – sugulaste aitamine on neile püha kohus.

Praeguste teadmiste kohaselt on Gruusia esimene veinimaa maailmas. Arheoloogiliste andmete kohaselt avastati Gruusias kuskil 7000-5000 aastat e.Kr, et maasse kaevatud viinamarjamahlast saab talve jooksul palju vägevam jook. Kiirelt sai vein ka endale oma jumala – nii mehe kui naise sootunnustega Bodagoni. 4000. aastat tagasi oli vein Gruusias saanud elu loomulikuks osaks. Arvatavasti just siit jõudis veinikultuur Kreekasse ning edasi juba laia maailma.


Söök ja jook

Paljude jaoks tähendab gruusia köök kõigest ja eelkõige  šašlõkki. Liha on laual küll alati, aga alati on võimalik valida. Lambaliha kõrval süüakse palju ka  kana-, sea - ja veiseliha ning siseelundeid.

Gruusia köögile iseloomulik on ka juustu kasutamine toitudes. Erinevalt euroopa köökidest, kus juust täidab enamasti vaid desserdi või suupiste osa, on ta Gruusia kulinaarsete traditsioonide kohaselt täieõiguslik koostisosa nii külmades kui kuumades roogades ja ka pirukates (näiteks üldtuntud hatšapuri, mille nimetus koosneb gruusia keeles kahest sõnast: leib ja juust). Juustu võib lauale anda ka praetud kujul.


Kirjandus

Eesti keeles ilmunud:

 • Dagmar Raudam. Minu Gruusia. 2010.
 • Brigitta Davidjants. Ida läänepiiril. Türgi, Armeenia, Gruusia. Tallinn 2010.
 • Šota Rustaveli. Kangelane tiirgunahas. Tallinn 1991.
 • Mihheil Saakašvili & Raphael Glucksmann. Teemaks on vabadus. Tallinn 2008.
 • Ronald D. Asmus. Väike sõda, mis raputas maailma. Tallinn 2010.

Mida me teame?

Gruusia on aegade algusest tuginenud perekondlikele sidemetele – sugulaste aitamine on neile püha kohus.

Praeguste teadmiste kohaselt on Gruusia esimene veinimaa maailmas. Arheoloogiliste andmete kohaselt avastati Gruusias kuskil 7000-5000 aastat e.Kr, et maasse kaevatud viinamarjamahlast saab talve jooksul palju vägevam jook. Kiirelt sai vein ka endale oma jumala – nii mehe kui naise sootunnustega Bodagoni. 4000. aastat tagasi oli vein Gruusias saanud elu loomulikuks osaks. Arvatavasti just siit jõudis veinikultuur Kreekasse ning edasi juba laia maailma.

Rahvalt Ehitaja nime saanud David IV oli tuntud kultuuri edendajana. Tema ajal ehitatud kirikud-kloostrid kuuluvad Gruusia uhkeimate arhitektuurimälestiste hulka ning Davidi ajal pani Shota Rustaveli kirja ka eepose „Kangelane tiigrinahas“.

Nõukogude võimu tegevus Gruusias oli mõneski mõttes vastuoluline.  Ühelt poolt ei tundnud Stalin oma rahva vastu sümpaatiat – pigem vastupidi. Hukkumisest ei pääsenud tihti ka tema lähemad tuttavad. Teisalt näib, nagu oleks Stalin Gruusia vastu teatavat sentimentaalset sümpaatiat tundnud, mistõttu mõnelegi asjale vaadati siin läbi sõrmede – näiteks kodusele veinitootmisele. 1930. aastate lõpuks kujunes Gruusiast seetõttu „päikselisemaid vabariike“ tollases NSV Liidus.

Elatustasemelt kuulus Gruusia koos Baltikumiga NSV Liidu rikkaimate hulka. Sellele idüllile andis esimese hoobi Gorbatśovi kuiv seadus. Kuna kange alkoholi piiramine oli keerukas, asuti veinide kallale. Gruusias raiuti üleliidulise kampaania käigus maha ligi kolmandik viinamarjaistandusi, nende seas unikaalseid. Pole imestada, et Gorba nimi Gruusias just kõige populaarsem pole.

Everesti vallutaja Alar Sikk korraldab matku Kazbeki mäe tippu.

Mart Laar oli pikka aega Gruusia presidendi majandusnõunik ning Eerik-Niiles Kross Gruusia valitsuse julgeolekunõunik.

Marcel Vichmann omab veinitööstust Kaheetias, mitmed eestlased on kinnisvaraomanikud.

 

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud