6310 110

Hiina

Hiina, Hiina

Hiina

Hiina

Hiina on tänu oma mitmekesisusele ja soodsatele hindadele hea sihtkoht turistidele. Tänu suurele territooriumile võib Hiinas näha väga erinevat loodust külmast põhjaosast troopilise lõunaosani ning mererannikult maailma kõrgeimate mägedeni. Tuhandete aastate vanune omapärane kultuur pakub vaatamiseks lõputult mitmesuguseid imelisi objekte ning erinevate rahvuste ja religioonide paljusus ei lase igavust tunda.

LippVapp
AsukohtAasia
RiikHiina
AjavööndGMT + 8h. Erinevus Eesti ajaga +6h, märtsist oktoobrini +5h, kuna Hiinas pole suveaega
Pindala9 574 000 km²
Rahvaarv1 338 612 968 (2009)
Haldusjaotus22 provintsi, 5 autonoomset piirkonda, 2 erihalduspiirkonda
KeeledHiina ( mandariini) keel
NaaberriigidVenemaa, Mongoolia, Kasahstan, Kõrgõzstan, Tadžikistan, Pakistan, India, Nepal, Bhutan, Birma, Laos, Vietnam, Põhja-Korea
Piiridpõhjas piirneb Põhja-Jäämerega, idas Vaikse ookeaniga ja lõunas India ookeaniga. Edelas eraldavad Aasiat ja Aafrikat Punane meri ja Suessi kanal. Piir Euroopaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelik
RiigikordFöderatiivne Vabariik
RiigipeaEsimees
PealinnPeking
RahaühikHiina jüaan (CNY), Aomenis Macau pataca (MOP), Hongkongis Hongkongi dollar (HKD)
RahvastikAasias elab 60% maailma rahvastikust
Religioonidtaoism, budism, kristlus, islam
Peamised majandusharudelektroonika, tekstiilitööstus, metallitööstus, põllumajandus
TolliinfoMaksuvabalt võib Hiinasse viia 2 pudelit (75cl) alkoholi (Hongkongi 1l), 400 sigaretti (Hongkongi 60), 50g kulda või hõbedat

Viisainfo

Eesti kodanikud vajavad Hiina külastamiseks viisat, kuid Hongkong ja Macau on viisavabad. Hiina viisat on võimalik vormistada Tallinnas asuvas Hiina saatkonnas.

Tiibeti külastamiseks on lisaks Hiina viisale vaja ka eriluba.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

 • Vanimad inimasustuse jäljed pärinevad Kesk-Hiinast Longgupo leiukohast ja kuuluvad 1-1,5 miljonit aastat tagasi elanud Homo erectusele.
 • Nüüdisinimene Homo sapiens jõudis Hiinasse ajavahemikus 35 000 – 60 000 aastat tagasi.
 • 5000 e.Kr. tekkis paikne maaviljelus Huanghe ja Jangtse orgudes
 • 2000 e.Kr. tekkisid esimesed linnad Huanghe jõgikonnas
 • 1000 e.Kr. võeti kasutusele kiri ning levis vase ja pronksi kasutamine
 • 3.saj. e.Kr. Qini riik ühendas peaaegu kogu Hiina ja esimeseks keisriks sai Shi Huangdi
 • 2.saj. e.Kr. riigi ideoloogiaks sai konfutsionism
 • 2.saj. p.Kr. tolleaegse rahvaloenduse andmeil elas Hiina riigis 59 miljonit inimest


Kliima

Tänu suurele territooriumile on ka klimaatilised erinevused suured.

 • riigi põhjaosa asub parasvöötmes,
 • suur keskosa lähistroopilises ja
 • äärmine lõunaosa troopilises vöötmes.
 • idaosas valitseb mussoonkliima,
 • sise- ja lääneosas mandriline kliima.

Kõige külmem on Kirde-Hiinas Suur-Hingani mäestiku põhjaosas (talvel keskmiselt -28°, madalaim mõõdetud temperatuur -50°). Troopilises Edela-Hiinas on keskmine temperatuur jaanuaris 8-14, juulis 20-26°.

Sisemaal sajab 400-600, rannikul põhjaosas 700-1000, lõunaosas 2000-2500 mm/aastas. Tiibeti kiltmaa kliima on kuiv (sademeid 100-200 mm/aastas) ja karm (keskmine temperatuur jaanuaris -14 kuni -20, juulis 9-15°).

Igilumepiir on 6000 meetri kõrgusel.

Vaatamisväärsus

Peking – Hiina pealinn, kus mitmesuguseid vaatamisväärsusi jätkub paljudeks päevadeks. Olulisemad neist on Keelatud linn, Taevatempel ja keisrite suveloss.

Hiina müür – maailma suurim kaitseehitus. Müüri vanimad osad pärinevad 4.saj. e.Kr. ning ehitus lõpetati 15.saj.  Müüri kogupikkus on umbes 5000km, kõrgus 6-10m ja keskmine laius 5m.

ShanghaiHiina suurim linn, kus elab umbes 15 miljonit elanikku. Shanghais on eriti hästi näha kontrast vanade linnaosade ja kaasaegsete kõrghoonete vahel.


Huvitavaid fakte

Hiina on ainus riik maailmas, kus maapinna kõrgusvahe ulatub 9000 meetrini (madalaim koht asub Turpani nõos ja on 154m allpool merepinda ning kõrgeim punkt on Džomolungma tipp 8846m).

Hiinas on maailma kõrgeim raudtee. Sõites rongiga Pekingist Lhasasse tuleb ületada 5072m kõrgusel asuv Tangla mäekuru.  5068 meetri kõrgusel asuv Tangla raudteejaam on maailma kõrgeim raudteejaam ning 4905 meetri kõrgusel asuv Fenghuoshani tunnel on maailma kõrgeim raudteetunnel.

Golmud-Lhasa  raudteelõigu jaoks on ehitatud 361 spetsiaalset vagunit, mis on varustatud eriliste uksetihendite, hapnikuvarustuse ja ultraviolettkiirguse eest kaitsvate süsteemidega ning sellel lõigul on isegi suitsetamine rongitamburis keelatud.


Loodus

Hiina piirneb Vaikse ookeani Kollase, Ida-Hiina ja Lõuna-Hiina merega. Ainus suur saar on Hainan, suurimad poolsaared on Shandong ja Liaodong.

Hiina on mägine maa: ainult 16% riigi alast asub madalamal kui 500m, 26% 500-1000m kõrgusel ja 58% kõrgemal kui 1000m.

Pinnamoe poolest jaguneb riik kolmeks:

 • Tiibeti kiltmaa ja tema kõrged ääremäestikud,
 • läänepiirilt Kirde-Hiinasse ulatuvate kõrgtasandike ja mäestike ala
 • ning Ida-Hiina tasandikud.

Hiina lõunapiir kulgeb mööda maailma kõrgeima mäestiku Himaalaja harja.

Mida me soovitame?

 • Liiklus. Takso on suurlinnas liiklemiseks väga odav ja mugav liiklusvahend.

 • Keeleoskus. Hiinlaste võõrkeeleoskus on üldiselt tagasihoidlik, hotellid annavad turistile linnas kasutamiseks kaasa lehe, kus on enamlevinud käibefraasid inglise keeles ja hieroglüüfides. Häda korral saab seda abiks võttes suhelda, näiteks taksojuhiga.

 • Liiklus. Tiibetit ja Nepaali ühendav maantee ei sobi reisimiseks nõrgema närvisüsteemiga inimestele.

 • Elekter. Hiinas kasutatakse erinevaid elektripistikuid ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

 • Piiriületus. Hiinasse on keelatud viia pornograafilise, poliitilise ja religioosse sisuga infomaterjale ning riiki sisenemisel võib toll kontrollida raamatuid, helikandjaid, vidokandjaid jne.

 • Kaubandus. Eestiga võrreldes on Hiina üldiselt odav, kuid näiteks Hongkongis on elu kallim.

 • Raha. Pangad on tavaliselt avatud E-L 09-18. Sularaha saab vahetada pankades ja suuremates hotellides ning ka sularahaautomaate on suhteliselt palju.

Mida me teame?

Hiina on ainus riik maailmas, kus maapinna kõrgusvahe ulatub 9000 meetrini (madalaim koht asub Turpani nõos ja on 154m allpool merepinda ning kõrgeim punkt on Džomolungma tipp 8846m).

Hiinas on maailma kõrgeim raudtee. Sõites rongiga Pekingist Lhasasse tuleb ületada 5072m kõrgusel asuv Tangla mäekuru.  5068 meetri kõrgusel asuv Tangla raudteejaam on maailma kõrgeim raudteejaam ning 4905 meetri kõrgusel asuv Fenghuoshani tunnel on maailma kõrgeim raudteetunnel.

Golmud-Lhasa  raudteelõigu jaoks on ehitatud 361 spetsiaalset vagunit, mis on varustatud eriliste uksetihendite, hapnikuvarustuse ja ultraviolettkiirguse eest kaitsvate süsteemidega ning sellel lõigul on isegi suitsetamine rongitamburis keelatud.

Hiinlased on maailma suurim rahvas ja hiina keele rääkijaid on maailmas arvuliselt kõige rohkem. Hiina keelel on palju keele- ja murderühmi ning enamik hiina keeli ei ole vastastikku mõistetavad. Põhjamurretel põhinevat mandariini keelt kõneleb ¾ rahvastikust.

Hiina erinevaid keeli ühendab kõigile hiinlastele mõistetav hieroglüüfkiri. Tänapäeval on kasutusel 7000-8000 hieroglüüfi, kuid põhikirjaoskuseks piisab 900-1000 hieroglüüfi tundmisest. Grammatiliselt on hiina keel lihtne, sest puuduvad käänded ja pöörded.

Hiinas on raamatuid kirjutatud juba tuhandeid aastaid ja Hiina kirjandus on erakordselt rikkalik ning ka mahukas.

Näiteks geograafilise ja ajaloolise teose “Paikade kirjeldused” (Difangri)  koostamine algas 3.-ndal sajandil ja seda on kirjutati peaaegu 2000 aastat. Teos koosneb 93 237 köitest ning võtab enda alla Hiina Teaduste Akadeemia raamatukogu terve korruse.

Hiinas toimub praegu hoogne ehitustegevus ning lisaks olemasolevate linnade suurendamisele ehitatakse ka täiesti uusi linnu. Plaanide kohaselt peaks aastaks 2025 lisanduma 5 miljonit uut hoonet ning 50 000 neist on pilvelõhkujad. Mahult on see kümme korda suurem kui New York.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud