6310 110

Iirimaa

Iirimaa, Iirimaa

Iirimaa

Iirimaa

Iirimaa – see on imeline loodus, iidsete kivide lugu, põneva ajalooga vaatamisväärsused, sõbralikud iirlased ning hõrgutavad rahvusroad.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikIirimaa
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 0h. Suvel GMT + 1h.
Pindala70 280 km2
Rahvaarv4 450 900 (2010)
Haldusjaotus4 ajaloolis-geograafilist provintsi ja 32 maakonda
Keelediiri ehk keldi keel ja inglise keel
NaaberriigidSuurbritannia
Riigikordvabariik
Riigipeapresident Michael D. Higgins
PealinnDublin
Rahaühikeuro (EUR)
Rahvastikiirlased (94%), muud (6%)
Religioonidkristlus, rooma katoliiklus 73%, protestandid 53%
Peamised majandusharudturism, põllumajandus
TolliinfoEU riikide vahel reisides sissetoodavale mittekommerts kaubale piirangut pole. NON EU riikidest sisenejatele on piirangud.

Ajalugu

1. jaanuarist 1801 kuni 6. detsembrini 1922 oli Iirimaa ühtse tervikuna osa Suurbritannia ja Iiri Ühendkuningriigist.

Pärast Inglise-Iiri sõda ehk Iiri iseseisvussõda sõlmisid Iiri Vabariigi valitsuse liikmed 1921. aastal Inglise-Iiri lepingu ning lõid terve uue Iiri omavalitsuse süsteemi, mis on tuntud dominiooni staatuse nime all.


Kliima

Suvi on Iirimaal jahe, keskmine temperatuur on 13°C kuni 16°C kraadi. Talvised temperatuurid ulatuvad 4°C kuni 7°C kraadini. Iirimaa ilm on Atlandi Golfi hoovuse tõttu ettearvamatu ja sajurohke.

Vaatamisväärsus

Dublin – Selleks, et kõik Dublinis pakutav rahulikult läbi käia, tuleks varuda terve päev. Siinsetest vaatamisväärsustest tasub välja tuua järgmised. 1592. aastal Elizabeth I poolt asutatud Trinity College on Iirimaa vanim ja suurim ülikool, mille tohutusuure pindalaga territooriumil õpib 8000 üliõpilast. Seal asub ka väga suur raamatukogu, kus paljud raamatud pärinevad 16. sajandist. 1192. aastal ehitatud St. Patrick`s katedraal on ajalooliselt tuntud kui lihtrahva kooskäimise koht, kus eksponeeritakse erinevate rüütlisuguvõsade vappe, odasid ja kiivreid. Guinnessi tehas on suurim õlletehas Euroopas, mis on asutatud 1759 Arthur Guinnessi poolt. Ekskursioon mööda tehast annab hea ülevaate, kuidas valmib Iirimaa populaarseim õlu.


Huvitavaid fakte

  • Anglesey saarel asub 58-täheline raudteejaam nimega LlanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllLlantysiliogogogochnime.
  • Ballygally loss Antrimi maakonnas on Iirimaa üks kõige kummitavamaid kohti. Leedi Isobel Shaw, kelle abikaasa ehitas lossi 1625. aastal, arvatakse koputavat öösiti ustele, misjärel ta äkitselt kaob.
  • Iirimaa sünnipäeva traditsioon on visata sünnipäevalaps üles pea alaspidi.

Söök ja jook

Iirimaa kokakunsti iseloomustab lihtsus, traditsioonidest kinnipidamine ning kohalikele toiduainetele ülesehitatud toidusedel. Iirlased söövad tugevasti - eriti rammus on nende hommikusöök, kui taldrikule pannakse peekonit, ube, vorstikesi, praetud mune, tomateid, kartuleid ja leiba või kartulikooke.

Iirlased peavad oluliseks süüa peamiselt kodumaist toitu. Saare idapoolsed karjamaad on kaetud paksu kanarbikuvaibaga, mistõttu seal karjatatud lammaste liha omandab eriliselt pikantse maitse. Lambaliha kõrval süüakse ka sea- ja veiseliha ning kana. Kesk-Iirimaa rohumaad pakuvad rohket sööta piimakarjale. Iiri või on näiteks kuulus isegi Euroopas ning muidugi pruugivad seda iirlased ise. Perefarmides on levinud juustutegemine nii lehma- kui ka kitsepiimast.


Mida me soovitame?

  • Bussid sõidavad Iirimaal väga täpselt graafiku järgi!

  • Väga tavapärane nähtus bussiga ringi reisides Iirimaal on see, et bussid võivad tihti hilineda vähemalt 30 minutit.

  • Soovitatav on kasutada rendiautot, kuna bussid kõikjal ei sõida või sõidavad mööda väga pikka ringi. Samas on auto rent suhteliselt kallis. Arvestama peab, et liiklus on vasakpoolne.

Mida me teame?

  • Anglesey saarel asub 58-täheline raudteejaam nimega LlanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllLlantysiliogogogochnime.
  • Ballygally loss Antrimi maakonnas on Iirimaa üks kõige kummitavamaid kohti. Leedi Isobel Shaw, kelle abikaasa ehitas lossi 1625. aastal, arvatakse koputavat öösiti ustele, misjärel ta äkitselt kaob.
  • Iirimaa sünnipäeva traditsioon on visata sünnipäevalaps üles pea alaspidi.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud