6310 110

Iisrael

Iisrael, Aasia

Iisrael

Iisrael

Iisrael – see on rikas ajaloopärand ja iidsed vaatamisväärsused, kuum päike ja tervistav meri, mitmekülgsed lõbustused igale maitsele ning omapärane toidukultuur.

LippVapp
AsukohtAasia
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala21 500 km²
Rahvaarv7 282 000 (2008)
Keeledheebrea ja araabia keel
NaaberriigidLiibanon, Süüria, Jordaania ja Egiptus
Piiridpõhjas piirneb Põhja-Jäämerega, idas Vaikse ookeaniga ja lõunas India ookeaniga. Edelas eraldavad Aasiat ja Aafrikat Punane meri ja Suessi kanal. Piir Euroopaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelik
RiigikordParlamentaarne demokraatia
RiigipeaPresident Shim'on Peres
PealinnJeruusalemm
Rahaühikuus seekel (NIS)
Rahvastik75,3% juudid, 20,5% araablased ja 4,2% muud
ReligioonidPõhiusk on judaism. Lisaks on moslemeid (16%), kristlasi (2%), druuse (1,6%) ja muid usundeid (4,4%).
Peamised majandusharudpõllumajandus, tööstus ja teenindus
VaktsineerimineA-hepatiidi vastu

Viisainfo

Eesti kodanikud ning Punase vene passi omanikud võivad Iisraelis viibida ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul.

Ajalugu

Iisraeli rahva ajalugu on ligikaudu 4000 aastat pikk ja selle alguseks loetakse Aabrami elu ja tegevust umbes 2000 eKr. Samast ajast algab ka Iisraeli usundi eellugu.


Kliima

Iisraeli kliima on väga mitmekesine: kuumad niisked suved ja pehmed märjad talved rannikualal (Haifa ja Tel Aviv); kuivad ja mõnusalt soojad suved ning mõõdukalt külmad talved vihma ja juhusliku kerge lumega mägedes (Golani kõrgustik); kuumad ja kuivad suved ning meeldivad talved Jordani orus (Tibeeria); aastaringselt poolkuivad tingimused soojadest kuumade päevadeni ning jahedate öödega lõunas (Eilat ja Surnumere piirkond). Iisraelis on pikk suvi (aprillist novembrini), mil on rohkesti päikesepaistet, ja lühike talv, mil sajab palju vihma.

Vaatamisväärsus

Eilat – Eilat on populaarne kuurort, mis sobib nii aktiivsetele kui ka rannapuhkuse nautijatele. Siin on võimalused veealuseks fotograafiaks, sukeldumiseks, snorgeldamiseks ja veespordialadeks; samuti kõrbesafariks ja delfiinide vaatlemiseks.


Huvitavaid fakte

  • Juudid jagavad ööpäeva 24 tunniks, mille arvestus algab ööst, sest Toora järgi oli kõigepealt õhtu ja siis hommik. Selle järgi algab sabat ehk nädala seitsmes päev reede õhtul ja lõpeb laupäev õhtul.
  • Surnumeri asub üle 400 meetri allpool merepinda, mistõttu see on maailma kõige madalam koht.

Mida me soovitame?

  • Krediitkaartidega (VISA, MasterCard, American Express, Diners) ning enamasti ka Visa Electroni ja Maestroga saab maksta ja sularaha välja võtta.

  • Enamus kauplusi, toidukohti ja vaatamisväärsusi on nii pühade kui ka sabati ajal suletud.

  • Kraanivesi on joogikõlbulik, kuid ei ole eriti hea maitsega, sest tegemist on mereveega. Soovitatav on juua pudelivett.

  • Auto rentimiseks peab juht olema vähemalt 21-aastane, omama kehtivat rahvusvahelist juhiluba ja krediitkaarti. Rendiautoga ei ole lubatud ületada Egiptuse ega Jordaania piiri ega sõita Palestiina autonoomsesse piirkonda.

Mida me teame?

  • Juudid jagavad ööpäeva 24 tunniks, mille arvestus algab ööst, sest Toora järgi oli kõigepealt õhtu ja siis hommik. Selle järgi algab sabat ehk nädala seitsmes päev reede õhtul ja lõpeb laupäev õhtul.
  • Surnumeri asub üle 400 meetri allpool merepinda, mistõttu see on maailma kõige madalam koht.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud