6310 110

Island

Island, Island

Island

Island

Islandi peamiseks turismiväärtuseks on eelkõige loodus. Maailmas pole selliseid kohti palju, kus suhteliselt väikesel territooriumil on võimalik näha vulkaane, kuumaveeallikaid, geisreid, jääliustikke, koski, fjorde, laavavälju ja nii edasi.

Saare vaatamisväärsustega tutvumiseks on kasulik sõita täisring ümber saare ning kindlasti külastada ka asustamata sisemaad. Lisaks loodusvaadete nautimisele on Island hea paik vaalade ja lindude vaatamiseks, ratsutamiseks, liustikul mootorsaaniga sõitmiseks, raftinguks jne. Palju aastaid oli Island turistide jaoks üks kallimaid kohti maailmas, kuid majanduskriis on hindu turisti jaoks ka Islandil soodsamas suunas mõjutanud.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikIsland
AjavööndGMT + 0h. Erinevus Eesti ajaga -2h, märtsist oktoobrini -3h, kuna Islandil pole suveaega
Pindala103 000 km²
Rahvaarv319 368 (2009)
Haldusjaotus8 piirkonda
Keeledislandi keel
Naaberriigidmaapiir puudub, Gröönimaa rannik on 287km kaugusel, Fääri saared 420km, Šotimaa 798km kaugusel ja Norra 970km kaugusel
RiigikordParlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnReykjavik
Rahaühikislandi kroon ( ISK)
Religioonid84% usklikest on luterlased
Peamised majandusharudkalandus, turism, rasketööstus (alumiiniumi tootmine), karjakasvatus
TolliinfoMaksuvabalt võib Islandile viia 1 liiter kanget (21-79%) alkoholi + 1 liiter veini või 1 liiter kanget (21-79%) alkoholi + 6 liitrit õlut või 1,5 liitrit veini + 6 liitrit õlut või 3 liitrit veini, 200 sigaretti või 250 grammi muid tubakatooteid kuni 3kg toiduaineid

Viisainfo

Eesti kodanikule on Islandile sisenemine viisavaba kolmeks kuuks pooleaastase perioodi jooksul.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

 • 874 – 930 Islandi asustamine, peamiselt Norra asukate poolt aga ka Briti saarte asukate poolt.
 • 930 Alþingi e Rahvakoosoleku asutamine Thingvelliri orus. Seda peetakse maailma vanimaks demokraatlikuks parlamendiks.
 • 930-1030 "Saagade ajastu", islandlaste saagakirjandus kirjeldab muistseid sündmusi.


Kliima

Tänu Põhja-Atlandi hoovusele valitseb Islandil mereline, pehme kliima. Keskmine õhutemperatuur jaanuaris on +1 kuni -3°C ning juulis 10-11°C. Aasta keskmine temperatuur Reykjavikis on 5°C.

Talvel võib temperatuur langeda kuni -15°C Põhja-Islandil ja -10°C Lõuna-Islandil ning suvel tõusta kuni + 23 C kraadini lõunas ja + 24,5 C kraadini põhjas.


Vaatamisväärsus

Tähtsamad vaatamisväärsused:

Snæfellsjökull - majesteetlik ja müstiline 9 km² suurune liustik koos 1446 meetri kõrguse vulkaaniga, mis viimati purskas aastal 300. Aastal 2001 asutati seal 170 km² suurune rahvuspark. Snæfellsjökullilt algas ka Jules Verne’i tegelaste teekond maakera südamesse. Arvatakse, et siin asub üks maailma seitsmest suurest energiasambast. Seepärast külastavad mõned inimesed liustikku igal suvel ja laevad ennast seal energiaga kogu aastaks. Selles piirkonnas on sündinud palju kunstnikke ja kirjanikke (Laxness).

Olafsvik – sellest linnast korraldatakse 4-7 tunniseid vaalavaatlussõite, mis ainsatena maailmas peaaegu garanteerivad sinivaala nägemise.

Godafoss – ilus 12m kõrgune juga, mis sai oma nime aastal 1000. Sel ajal võttis Island vastu ristiusu ja Thingvellirist otsuse vastuvõtmiselt koju ratsutanud seadusekuulutaja (parlamendisaadik) Thorgeir viskas oma paganlikud ebajumalakujud kosest alla.


Huvitavaid fakte

Islandil on kuuma vett rikkalikult ja islandlased oskavad seda kasutada. 85 % majadest köetakse loodusliku kuuma veega. Reykjaviki piirkonnas köetakse kõiki maju kuuma veega ning linnatänavate all on soojaveevoolikud, mis sulatavad jää ja lume. Samal viisil köetakse kasvuhooneid ning kuuma vett kasutatakse ka ujulates.


Loodus

Islandi pindala on 103 000 km² ning sellest 12% katavad liustikud, 11% laava, 3% järved,  1% põllumaa ja 1 % mets. Ülejäänu on taimkatteta ala ja karjamaad.

Islandi maapind on maailma kõige vulkaanilisem, saarel asub üle 200 vulkaani milledest 31 on tegevvulkaanid. Maa asustamisest alates on teada 150 vulkaanipurset ja neid arvestatakse korduvat umbes iga viie aasta tagant.


Mida me soovitame?

 • Alkohol. Alkoholi müüakse spetsiaalsetes kauplustes ning need on avatud esmaspäevast laupäevani 11-18 ning pühapäeval suletud.

 • Raha. Pangad on avatud tööpäevadel 09-16. Suurem osa Islandi kauplustest on avatud tööpäevadel 09-18, laupäeval 10-16 ning pühapäeval suletud. Supermarketid on avatud 09-24 kõigil päevadel.

 • Tolliinfo. Islandile on keelatud viia igasuguseid ratsutamistarbeid ning vastava desinfitseerimistõendita ratsutamisriideid. Ka kõikvõimaliku kalastamisvarustuse kohta peab kaasas olema vastav desinfitseerimistõend.

Mida me teame?

Islandil on kuuma vett rikkalikult ja islandlased oskavad seda kasutada. 85 % majadest köetakse loodusliku kuuma veega. Reykjaviki piirkonnas köetakse kõiki maju kuuma veega ning linnatänavate all on soojaveevoolikud, mis sulatavad jää ja lume. Samal viisil köetakse kasvuhooneid ning kuuma vett kasutatakse ka ujulates.

Islandi hobuse ajalugu ulatub 800 aastat tagasi, kui sisserändajad tõid koos muude koduloomadega kaasa ka hobuse. Vanade allikate järgi eksisteeris Põhja-Euroopas umbes 1000 aastat tagasi hobusetõug nimega "Equus-Scandinavicus", kelle puhtad järglased elavad Islandil. Nad on säilitanud oma tõupuhtuse tänu maa isoleeritud asendile ning on tänapäeval täiesti ainulaadsed. Erinevalt tavalistest hobustest on nad viiesammulised. Lisaks sammule, traavile ja galopile valdavad nad küliskäiku ja tölti. Küliskäigu korral astub loom korraga ühe külje jalgadega ja töldi puhul asetab ta enne maha tagumise jala, siis sama külje esimese jala - nagu kaamel. Niisugust sammu ei ole ühelgi teisel hobuseliigil peale islandi hobuse. Need käigud on spetsiaalselt välja aretatud, et inimene tunneks ennast Islandi raskel maastikul võimalikult mugavalt.

Mõned Islandi rahvuslikud toidud on teiste rahvaste jaoks võrdlemisi eksootilised. Näiteks hapendatud hai, oina munad, lambasooles maksavorstid, keedetud lambapea, verikäkk, kuumaveeallika soojuses küpsetatud rukkileib jne.

Islandi telefoniraamatus on inimesed tähestikulises järjekorras eesnime järgi, sest eesnimi on ametlik nimi. Perekonnanime asemel on isanimi.

Reykjavikis asuv Nautholsviki rand on omapärane selle poolest, et seal on kõik kunstlik: hele liiv on kohale veetud ja merre pumbatakse sooja vett. Tänu geotermaalvee merre pumpamisele on merevee temperatuur rannas  umbes 20 kraadi.

Islandi suuruselt teises linnas Akureyris toimub igal aastal 20.-23. juunil golfiturniir „Arctic Open“, mis on omapärane selle poolest, et mängitakse öö läbi.

Ligikaudsed hinnad Islandi kroonides ( 1EUR= ca 170ISK):

 • tass kohvi – al. 250 (paljudes kohtades tuleb maksta ainult esimese tassitäie eest)
 • 0,5l Coca-Cola – 160
 • hot dog – 230
 • hamburger friikartulitega – al. 900
 • supp – al. 500
 • praad – al. 1300
 • 0,5l õlu baaris – al. 500
 • 0,5l õlu kaupluses – al. 200
 • kütuseliiter – u. 125
 • bussipilet Reykjaviki kesklinnast Keflaviki lennujaama – 1100
 • takso Reykjaviki kesklinnast Keflaviki lennujaama –  5700
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud