6310 110

Istanbul

Istanbul, Türgi

Istanbul

Istanbul

Istanbul ehk linn Ida ja Lääne kultuuriruumi kokkupuutepunktis pakub kõike ja kõigile. Oma läänelikul Euroopa poolel asuvas trendikas peo- ja šoppamismekas käib kaubandustänavatel päevasel ajal alati pulbitsev elu. Öösel aga, kui Bosporuse kallastel süttivad tuled, valgustavad nad imekauneid ottomaniaegseid mõisaid, tekitades tõeliselt romantilist õhustikku. Tekib tunne, justkui on tegemist hoopis Pariisi või Londoniga, samas aga võib leida end osana tuhandest ja ühest ööst.

LippVapp
AsukohtAasia
RiikTürgi
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala5,343 km²
Rahvaarv12-15 miljonit elanikku
Haldusjaotus4 linnaosa
Keeledtürgi keel

Ajalugu

Istanbuli eelkäija Byzantion rajati 667 eKr Traakia Bosporuse kaldale. Asula sai nime megaralaste kuninga Byzase järgi.

Istanbuli hiilgeaeg oli 3. ja 4. sajandil. Järjest tähtsamaks muutus kaubandus Musta Merega, mis peaaegu eranditult käis Byzantioni kaudu.


Kliima

Istanbulis on vahemereline kliima, mis on valdavalt pehme ja nii ka talvel, kui temperatuur ei lange peaaegu kunagi alla 0°C. Keskmine temperatuur jaanuaris on +3 kuni +9 C, augustis +20 kuni +29 C.

Rahvuspühad

1. jaanuar – Uusaasta
23. aprill – Iseseisvuspäev ja Laste päev
1. mai – Töö- ja Solidaarsuspäev
19. mai – Atatürki mälestuspäev, Nooruse- ja spordipäev
30. august – Võidupäev
29. oktoober – Vabariigi aastapäev
Islamikalendri 9. kuu – ramadaan ehk paast
Pärast islami kuu ramadaani – ramadaani pidusööming
70 päeva pärast ramadaani islami kuu lõppu – Ohverduste pidusööming

Transport

Istanbuli Atatürk lennujaama ja linna vahel liiklevad Havaş marsruutbussid, metroo, veebussid, bussid ning taksod. Marsruutbussid sõidavad igal täistunnil marsruudil Atatürki lennujaam – Kozyatağı ja tagasi. Sõit kestab sõltuvalt liiklusest umbes tund aega ning maksab 17 liiri. Lennujaama transpordi kohta loe lähemalt siit!


Shopping

Viimaste aastatel jooksul on Istanbuli kerkinud ridamisi ultramoodsaid ostu- ja vabaaja veetmise keskusi, kus nagu kõikjal maailmas on olemas ka restoranid, baarid ja kiirtoidukohad. Türgi kohalike toodete kõrval müüakse rahvusvahelist brändikaupa, kuid ka väga huvitava disainiga ja kvaliteetseid Türgis valmistatud rõivaid (Twist). Parimaks on 2005. aastal avatud, väidetavalt Euroopa suurim ja maailmas teiseks suurim ostukeskus Cevahir Mall Şişli linnaosas. Häid šoppamisvõimalusi pakuvad ka 212 Istanbul Power Outlet, Istinye Park ja Akmerkez.


Vaatamisväärsus

Maailma suurlinn Istanbul on kuulus oma imekaunite mošeede, kirikute, paleede ja muude uhkete arhitektuurimälestiste poolest. Siin on säilinud paljude hilisantiikaegsete ehitiste varemed, mis on kindlasti väärt külastamist. Kes peale väsitavat vaatamisväärsustega tutvumist soovib omal nahal tunda, mida kujutab endast antiikaegne saun, võib sammud seada Türgi aurusauna poole. Türgi saunad asuvad iidsetes rooma termides, kus tänapäevani on säilinud vanad traditsioonid ning seal võib mõnuleda lausa tunde.


Huvitavaid fakte

 • Tulpide kodumaaks peetakse Hollandit, kuid tegelikult on lill pärit Türgist. Esimesed tulbid eksporditi Istanbulist Euroopasse 18. sajandil. Linn on tulpe täis märtsi lõpust kuni mai alguseni.
 • Istanbul (Konstantinoopol) on ainus linn maailmas, mis paikneb kahel mandril – Euroopas ja Aasias.


Söök ja jook

Istanbul on edendanud tõeliselt eklektilise toidukultuuri. Siinsed söögiharjumused peegeldavad Türgi kultuuri kirge hea söögi ja iseäranis restoranis söömise vastu. Paljudes restoranides ühendatakse ida ja lääne toidukultuur, andes kohalikele delikatessidele rahvusvahelisi maitseid juurde.


Mida me soovitame?

 • Akbil elektrooniline sõidupass (Smart Ticket), mida müüakse spetsiaalsetes kioskites, annab õiguse sõita soodustusega nii kohalike busside, trammide, metroo kui ka praamiga. Kasutusel on nii 1-päevane, 7-päevane kui ka 15-päevane pass. Vaata lähemalt viidetest nimega Akbil sõidukaart!

 • Istanbuliga tutvumiseks on ideaalne teha laevasõit Bosporuse väinas ning nautida veeteed Bosporuse väinas Eminönü suunas. Paadist saab imetleda nii Bebeki parke, paleesid kui ka veeäärseid villasid.

 • Taksosõidu puhul soovitatakse välismaalasel hotellist takso tellida ning kontrollida, et taksomeeter töötaks, sest taksojuhid kipuvad reisijatelt sõidu eest rohkem raha võtma. Öine tariif (gece) võib olla 50% kallim kui päevane tariif (gündüz).

 • Autot ei soovitata rentida liiklusummikute ja kohalike vähese või halva sõiduoskuse tõttu.

 • Mošeesse ei tohi siseneda välisjalanõudega. Igale külastajale antakse kott, kuhu saab panna jalatsid ning soovi korral ulatatakse naistele pearätik.

 • Mošeedes ei küsita piletiraha. Viisakas on jätta pisike annetus, mille vastu antakse korrektselt tšekk. Summa on vaba valik ega pea olema suur, sest keskmisest natukenegi suurem annetus tekitab juba väga tunnustava reaktsiooni.

 • Suitsetamine on avalikes kohtades, ka bussides ja restoranide siseruumides keelatud.

 • Poest ei tohi lahkuda ostu üle kauplemata, sest see on türklastele omane. Kindlasti tuleks müüjaga aga täpselt kokku leppida, mida ostetakse ning mille eest makstakse. Maksta saab nii sularahas kui ka krediitkaardiga. Krediitkaarte aktsepteerib ka osa basaaride väikepoodidest ning kaardilt võetakse maha täiesti õige summa.

Mida me teame?

 • Tulpide kodumaaks peetakse Hollandit, kuid tegelikult on lill pärit Türgist. Esimesed tulbid eksporditi Istanbulist Euroopasse 18. sajandil. Linn on tulpe täis märtsi lõpust kuni mai alguseni.
 • Istanbul (Konstantinoopol) on ainus linn maailmas, mis paikneb kahel mandril – Euroopas ja Aasias.

 • Konstantinoopol on olnud kolme suurriigi – Rooma, Bütsantsi ja Osmanite impeeriumi uhke ja rikas pealinn.
 • Istanbulis asub vanuselt kolmas metroo maailmas, mis ehitati 1875. aastal.
 • Istanbulis on 333 surnuaeda, neist 268 on mõeldud moslemitele.
 • Linna üks olulisemaid vaatamisväärsusi, Sinine mošee, on Istanbulis ainus mošee, mille fassaadil on 6 minaretti.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud