6310 110

Jaapan

Jaapan, Jaapan

Jaapan

Jaapan

Tõusva päikese maa Jaapan on olnud pikaajalises isolatsioonis ja seetõttu ka eestlastele uudne ja põnev ning avastamistvääriv riik.
Jaapan koosneb neljast suurest ja tuhandetest väikestest saartest. Põhiline osa riigist on kaetud mägedega ning suurem osa neist lisaks veel ka vulkaanid.
Tänapäeva Jaapanis kohtuvad tulevik ja minevik ehk suurlinna moodne arhitektuur versus iidsed templid ja pühamud, tänapäevased tehnikaimed versus traditsioonilised teetseremooniad ja geishad. Reisile panevad punkti muidugi kohaliku köögi hõrgutised – sushi, sashimi, tempura jt.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtAasia
RiikJaapan
Ajavööndmaailmaaeg + 9 , Eestiga erinevus talvel: 7 tundi , suvel: 6 tundi
Pindala377 944 km2
Rahvaarv128 056 026 (2010)
Haldusjaotus43 prefektuuri, lisaks on 1 pealinna-ala, 1 piirkond ja kaks linnaprefektuuri.
Keeledjaapani
NaaberriigidVenemaa, Lõuna-Korea, Hiina, Taiwan
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia
RiigipeaKeiser
PealinnTokyo
RahaühikJeen (JPY)
Rahvastik98,5% jaapanlased, 0,5% korealased, 0,4% hiinlased
ReligioonidLevinumad religioonid on shinto, budism, vähesel määral on ka muhameedlasi, kristlasi, hinduiste jt
Peamised majandusharudpõllumajandus, mootorsõidukid, tööstus-ja transpordiseadmed, elektroonika, kemikaalid, teras, toiduainetööstus, värvilised metallid
TolliinfoMaksuvabalt võib Jaapanisse viia (reisijad 20a. või vanemad) 400 sigaretti, 100 sigarit, 500 gr tubakat, 3 pudelit (75 cl) alkoholi, 50 gr parfüüme, kingitusi ja suveniire kuni 200 000 jeeni eest
Vaktsineeriminepikemaajalise viibimise puhul soovitatakse teha B-hepatiidi ja Jaapani entsefaliidi vaktsiin
Lemmikloomad40 päeva enne saabumist võtta ühendust Jaapani karantiini bürooga. Loomal peab olema mikrokiip ja marutaudi vastu vaktsineeritud. Täiendavat infot lugege http://www.maff.go.jp

Viisainfo

Eesti kodanik ei vaja Jaapanisse reisimiseks viisat juhul, kui riigis viibitakse kuni 90 päeva.  
Kõik Jaapanisse reisijad (v.a. alla 16 lapsed) peavad piiril andma sõrmejäljed mõlema käe nimetissõrmelt ja laskma teha näofoto.


Ajalugu

Ajaloo lühikokkuvõte:

 • Kolmkümmend tuhat aastat eKr. tulid arvatavasti esimeste inimestena Jaapani aladele mongolid Hiinast. Arvatavasti oli siis veel Jaapani ja Mandri-Aasia vahel looduslik maasild.
 • Umbes kakskümmend tuhat aastat eKr. tõusis aga merevee tase ning Jaapan lõigati muust maailmast ära ning sellest sai saarestik. Merevee tase tõusis siis arvatavasti seoses igijää sulamise ja jääaja lõpuga.
 • Kümme tuhat aastat hiljem algas Jaapanis Jõmani ajastu. Inimesed tegelesid küttimise ja korilusega, valmistati esimesed põletatud savinõud maailmas.


Kliima

Jaapani saared ulatuvad läbi kuue erineva kliimavööndi. Põhiliselt on küll parasvöötmeline kliima, kuid see erineb tugevasti põhjast lõunasse liikudes. Kõige külmem on peasaartest põhjapoolseim Hokkaido. Talvine külmarekord ulatub kuni -41 kraadini. Suved on seal lühikesed ja pehmed, sooja kõigest 20-kraadi ringis.


Vaatamisväärsus

Tokyo - pőnevamad piirkonnad on Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa ja Akihabara; tuntuimad vaatamisväärsused:  Keiserliku Palee aed, Meiji shinto pühamu, Asakusa Kannon tempel. Kesklinnas on mitmesuguseid parke, samuti suuri ja väikeseid ning ajaloolisi aedasid, kuhu sissepääs on tasuta või maksab vähem kui mõni tuhat jeeni. Tokyo Metropolitan valitsushoone observatoorium on üks kõige kõrgemaid kohti Tokyos. Sealt avaneb suurepärane vaade kesklinnale. Lisaks on veel Tokyo Tower - Eiffeli torni stiilis, kuid sellest 13 meetrit kõrgem punavalge teletorn, mille vaateplatvormid asuvad 150 ja 250 meetri peal.
Omaette vaatamisväärsuseks peetakse aga Jaapani suurimat ja tegusaimat kalaturgu Tsukiji’t Tokyo keskuses ning värviküllast Ameyoko turutänavat Uenos.


Huvitavaid fakte

 • Kyotos asub Jaapani kőige uhkem raudteejaam, mida käivad vaatamas arhitektid üle maailma

 • Maailma esimene superkiirrong Shinkansen anti käiku 1964. aastal Jaapanis Tokyo, Nagoya, Kyoto ja Osaka vahel. Rongide kiirus on Tokaido Shinkansenil kohati 270 km/h, mõnel teisel liinil koguni 300 km/h.

 • Jaapanlaste jaoks tähendab sõna geiša (gei – kunsti, sha – isik) haritud naist, kelle ametiks on meeste aja sisustamine. Esmakordselt kasutati sõna “geiša” 17. sajandil naismeelelahutajate kirjeldamiseks. Kyoto üks peamisi geišade piirkondi on Gioni kvartal.

 • Jaapani onsen - looduslikus kuumaveeallikas olev bassein

Pühad

Uusaasta

Kõige tähtsam püha Jaapanis on uusaasta (o-shogatsu). Juba jõulupühade ajal lõpetavad kõik firmad ja kauplused töö ning vana aasta ärasaatmine ning uue vastuvõtmine kestab 3. jaanuarini. Selleks ajaks pole Jaapanis mõtet planeerida mingit asjaajamist. Aastavahetuseks tuleb tavaliselt kogu pere kokku, lapsed sõidavad linnadest maale vanemate juurde. Päris pidu algab vana-aasta õhtul. Kogu pere sööb koos nuudleid, mis sümboliseerivad pikka iga. Seejärel minnakse lähimasse shinto pühamusse või buda templisse, et paluda jumalatelt uueks aastaks õnne ja soovide täitumist. 1. jaanuari hommikul serveeritakse eriline uusaasta hommikusöök, lastele kingitakse raha ja kõik ootavad sõpradelt ja sugulastelt uusaastakaarte. Jaapanis nimelt toimetatakse post kätte kohe 1. jaanuari hommikul.


Mida me soovitame?

 • Raha ja maksmine. Jaapani valuuta on jeen, mille lühend on JPY või ¥. 1 JPY = 0,01 € Müntidena kasutatakse 1, 5, 10, 50 , 100 ja 500 jeeniseid. Paberrahana 1000 , 2000, 5000 ja 10000 jeenised. Jaapanis armastatakse kasutada väga sularaha. Näiteks kohvikud, baarid ja toidupoed võtavad vastu peamiselt sularaha. Sageli lisatakse krediitkaardiga maksmisel arvele ka väike lisatasu.

 • Sularaha väljavõtmine. Jaapani ATM-id, mida teatakse kui „sularaha nurka” (ingl.k „cash corners” jaapani keeles „kyasshu koonaa”) ei võta tavaliselt välismaised kaarte vastu. Erandiks on Citibanka ja postkontor. Paljud ATMid on ka suletud ööseti ja nädalavahetustel. Poekett „7-Eleven” võtab vastu ka rahvusvahelisi krediitkaarte ja neil on ka ATMid sularaha väljavõtmiseks.

 • Elekter Jaapanis. Jaapanis kasutusel olev elektrisüsteem erineb Eesti omast. Kogu Jaapanis kasutatakse ühtlaselt 100 V pinget, kuid kasutusel on kaks erinevat sagedust - 50 hz Ida-Jaapanis ja 60 hz Lääne-Jaapanis (sh. Nagoya, Kyoto ja Osaka). Kasutamiseks vajalik voolusageduse konverter-adapter. Puuduvad pikliku kujuga pistikud.

Mida me teame?

 • Kyotos asub Jaapani kőige uhkem raudteejaam, mida käivad vaatamas arhitektid üle maailma

 • Maailma esimene superkiirrong Shinkansen anti käiku 1964. aastal Jaapanis Tokyo, Nagoya, Kyoto ja Osaka vahel. Rongide kiirus on Tokaido Shinkansenil kohati 270 km/h, mõnel teisel liinil koguni 300 km/h.

 • Jaapanlaste jaoks tähendab sõna geiša (gei – kunsti, sha – isik) haritud naist, kelle ametiks on meeste aja sisustamine. Esmakordselt kasutati sõna “geiša” 17. sajandil naismeelelahutajate kirjeldamiseks. Kyoto üks peamisi geišade piirkondi on Gioni kvartal.

 • Jaapani onsen - looduslikus kuumaveeallikas olev bassein
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud