6310 110

Jurmala

Jurmala, Läti

Jurmala

Jurmala

Lätis suuruselt viies linn Jūrmala (tõlkes 'mererand') asub Vidzemes Liivi lahe lõunakaldal Lielupe jõe ja mere vahelisel kitsal alal. Loodusega harmoonias elav linn on Läti kõige päikesepaistelisem koht. Jūrmala linn on uhke oma unikaalsete loodusvarade üle – tervendav mineraalvesi, turbamuda, männimetsad, tervislik merekliima, luited ja liivarand, mis kulgeb 32,8 km pikkuselt.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikLäti
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT +2. Eestiga sama aeg.
Pindala100 km²
Rahvaarv56 300 (2012)
Keeledläti keel

Ajalugu

13.–16. sajandil kuulus suurem osa kaasaegse Jūrmala linna territooriumist endise Liivimaa orduriigi kooseisu. Mööda rannaäärt hakkasid kerkima väikesed kalurikülad.

Jūrmala vanim osa on Sloka. Sloka õitseng jääb Kuramaa hertsogi Jacobi valitsemisjärku 17. sajandi keskel.


Kliima

Ranna olemasolu tagab linnale mõõdukad kliimatingimused: talved on siin pehmed, keskmine õhutemperatuur jääb +1 °С ümber. Suved on mõõdukad, soojad, kuid mitte väga kuumad, keskmine temperatuur on +21 °С. Ligikaudu 50% linna pindalast on kaetud männimetsaga, mis puhastab õhku ja parandab selle ravivat toimet. Jūrmala kliima on mõõdukas ja pehme, seetõttu ei ole ujumine ja päevitamine Jūrmalas isegi palava päevaga liialt väsitav.

Rahvuspühad

1.01 – Uusaasta
20.01 – 1991. aasta barrikaadi kaitsjate mälestuspäev
26.01 – Läti Vabariigi rahvusvaheline tunnustuspäev


Shopping

Suured kaubanduskeskused on enamasti nädala sees lahti kell 10:00-22:00 ning laupäeviti kell 10:00-17:00. Pühapäeviti on kaubanduskeskused suletud.

Vaatamisväärsus

Kuurortlinna üks suurimaid väärtusi on selle unikaalne puitarhitektuur. Olles teadlik esteetilisest atraktiivsusest ja materjali sobivusest hooajalise laadiga majade ehitamiseks ning hinnates ka puidu positiivseid omadusi ja mõju inimese tervisele ja keskkonnale, ehitati 19. sajandil ja 20. sajandi esimesel poolel Jūrmalas enamik maju puidust ning seetõttu domineerib puitarhitektuur teist tüüpi hoonete üle Jūrmalas.


Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud