6310 110

Kanaari saared

Kanaari saared, Hispaania

Kanaari saared

Kanaari saared

Kanaari saared ehk Kanaarid on saarestik Atlandi ookeanis Aafrika looderanniku lähedal. Alati hea kliima, mõnusad rannad ja taskukohane hind on teinud Kanaaridest populaarseima suvituspaiga – aastas külastab saari kokku umbes 8 miljonit inimest. Kuigi turism on saarte tähtsaim majandusharu, leidub seal ka puutumatuid lahesoppe, ehedaid külakesi ning kustumatuid looduelamusi. Juba vanades kreeka ja rooma ürikutes räägitakse Kanaaridest kui õnnelike inimeste saartest – seda eelkõige kauni looduse pärast.

Kanaaridelt leiab igaüks omale sobiva puhkuse. Küllaga on võimalusi aktiivseks puhkuseks – veesport ja mitmesugused teema- ja lõbustuspargid. Lõõgastuseks suur valik heatasemelisi hotelle, spaasid ning restorane.

Kanaari saarestikku kuulub 13 saart, nendest suurimad on järgmised.

Gran Canaria

Gran Canaria saarel on silmapaistvalt vaheldusrikas ja kaunis loodus. See on Kanaari saarte seas kõige mitmekesisemaid puhkamisvõimalusi pakkuv saar. Siin on suur valik sportimisvõimalusi, heatasemelised golfiväljakud, lai valik teemaparke, ööklubid ja erinevad restoranid. Sobivaima puhkuseviisi leiab igaüks. Lähemalt: http://wiki.gomaailm.ee/wiki/gran-canaria/

Tenerife

Kanaari saarte suurim ja kõrgeim saar Tenerife meelitab vapustava loodusega, aastaringse sooja kliimaga, rohkete erinevate söögikohtade ning atraktiivsete puhkamisvõimalustega. Tenerife sobib ideaalseks puhkuseks nii lastega peredele, aktiivsetele puhkajatele kui ka mitmekesise ööelu nautijatele. Lähemalt: http://wiki.gomaailm.ee/wiki/tenerife/

Lanzarote

Saart katab ebamaine vulkaaniline kuumaastik, mistõttu on Lanzarote kahtlemata kõige omanäolisem Kanaaridest. Imetleda saab kauneid väikelinnu ja külasid, mille madalad valged majad sobivad ideaalselt ümbritsevate aedade ja tumeda laavapinnasega. Lanzarotel ei puudu ka liivarannad, mille värv kõigub mustjatest kuni valgeteni.

Lanzarotel on valik häid hotelle, eriti perepuhkuseks sobivaid apartemente. Kliima Lanzarotel on aasta läbi pehme ja suhteliselt kuiv. Madalaim keskmine temperatuur on jaanuaris 21 ja kõrgeim juulis 29 kraadi.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikHispaania
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala506 013 km2
Rahvaarv46 miljonit (2010)
Haldusjaotus17 autonoomset piirkonda, mis jagunevad 50 provintsiks ja 2 autonoomset linna (Ceuta ja Melilla)
KeeledCastellano ehk Hispaania keel, lisaks räägitakse teatud piirkondades katalaani, galeegi, baski jm keeli.

Ajalugu

Saared tekkisid vulkaanipursete tagajärjel. Platon arvas, et Kanaarid on merepõhja vajunud Atlantise vee peale jäänud osa ning see arvamus püsis sajandeid. Kanaare on peetud ka müütiliseks Eedeni aiaks.

Kanaaride päriselanikud olid guantšid. ’Guan’ tähendas ’inimene’ ja sõna teine pool ’valge mägi’ oli viide lumisele Teide mäetipule.

Kanaari saari külastati juba meie ajaarvamise alguspäevil. Siis tegid seda araabia meremehed, kes tõid retkedelt kaasa sõbralike saareelanike kingitud senitundmatuid koeratõuge, linde ja söödavaid taimi.

Huvitavaid fakte

 • Kanaaride suurim saar Tenerife on tegelikult väiksem kui Saaremaa.
 • Aafrikast pärit kanaarilinnud said oma nime saarte järgi.
 • Vanim Kanaari saar on Lanzarote.
 • Kanaari saarte nimi on tulnud 2000 aasta eest seal elanud metsikute koerte järgi.

Kliima

Kanaari saartel kestab meie mõistes igavene suvi. Hooaegade vahel kõigub temperatuur ainult 6º C, ning saarte keskmised temperatuurid jäävad 18 ºC ja 24 ºC vahele – ideaalsed päikesevõtu võimalused aasta läbi. Suvel jahutavad ookeanihoovused kuumust ja talvel hoiavad ilma mõnusalt soojana.

Veetemperatuur kõigub aasta läbi 19 ºC kuni 22 ºC vahel. La Palmases, Tenerifel ja Gran Canarial võib kohata enamasti novembris-detsembris troopilisi vihma sahmakaid, kuid Fuerteventuras ja Lanzarotes on vihm pigem väga harv nähtus.

Vaatamisväärsus

 • El Teide
  Kanaari saarte üks sümboleid, Tenerife au ja uhkus on Hispaania kõrgeim mäetipp, 3718 meetri kõrgune Teide vulkaan. Teide vulkaan on tekkinud hiiglasliku, enam kui 5000 meetri kõrguse vulkaani sisemusse hilisemate vulkaanipursete tagajärjel miljoneid aastaid tagasi.
  Vulkaani jalamil asuv El Teide rahvuspark kahe keskusega asutati 1954. Aastal. Seal võib näha videot rahvuspargi loodusest ja vulkaanist. Vulkaani kraatri servale pääsemiseks on mitu võimalust. Kõige levinum neist on sinna sõita köisraudteega. 2356 m kõrguselt 3555 m kõrgusele jõudmine võtab aega 8 minutit.

 

 • La Laguna
  San Cristobal de La Laguna on Kanaaride ajalooliste linnade seas tähtsaim. Linn on asutatud 1497. aastal järve äärde, mis lõplikult kuivas 19. sajandil. Aastasadu oli see Tenerife tähtsaim linn, saare administratiivne, poliitiline ja seltskonnaelu keskus. Adelantado, Catedrali ja Cristo väljakute vahelisel alal paiknevate San Augustini, La Carrera, Herradorese ja Nava Grimoni ajalooliste tänavate ääres seisab mitmeid 16. ja 17. sajandist pärinevaid uhkete fassaadidega härrastemajasid. Kuna linn on ühtlasi ka saare usuelu keskus, leidub seal rohkesti kõrge kunstilise väärtusega sakraalehitisi, sealhulgas katedraal, La Concepcioni ja Cristo de La Laguna kirikud, San Migueli erakla ja Santa Catalina klooster.
 
 • Guimar’i püramiidid
  Tenerife idarannikul Guimar'i linnas paiknevate astmeliste püramiidide päritolu on salajane ja müstiline. Võimalik, et püramiidid pärinevad guantšide perioodist, sest 15. sajandi allikates on mainitud saarel olevaid suuri konstruktsioone. Samas kohas asuv ajalooline ehitis on muudetud muuseumiks, kus on võimalik eksponaatide seas näha antiikaja kultuuri ja ideede näiteid, kunstilisi paralleele ning muid arheoloogilisi esemeid ookeani tagant, nende hulgas illustratsioone ülemaailmsetest astmelistest püramiididest.

 

 • Garajonay rahvuspark
  UNESCO nimistus olev Garajonay rahvuspark asub turistihordidest veel puutumata Muhumaa suurusel La Gomera saarel. Umbes 70% pargi territooriumist on loorberimets, mis Lõuna-Euroopast ja Põhja-Aafrikast on praeguseks kadunud. Kirjeldatud on üle 450 taimeliigi. Rikkalikku taimekasvu soodustavad udu, kondenseeruv veeaur ning saare ojad ja allikad. Looduspargis on mitmeid erineva raskusastmega matkaradasid ja täpsemalt saab neist ülevaate saarel pakutavaid kaarte uurides.

 

 • Icod de los Vinos
  Icod de los Vinos saare loodeosas on Tenerife vanimaid linnu ning kuulus seal kasvava üle 2000-aastase Draakonipuu poolest. Puu nimi viitab selle koletislikule kujule, tänu millele hakatigi seda seostama draakoniga. Sellel hirmuäratava välimusega puul on legendaarne ajalugu, mis ulatub konkistadooride-eelsesse aega. Draakonipuud tunti Euroopas antiikajast saadik – selle “veri” leidis kasutust pitsativaha, värvide ja salvide valmistamisel.

 

 • Santa Cruz
  Tenerife pealinn Santa Cruz on Kanaaride suuruselt teine linn. Santa Cruz on kaasaegse arhitektuuriga ja suurte haljasaladega linn, kus päikseline ilm püsib praktiliselt aastaringselt. Üks linna huviväärsusi on Maritimo veepark, mis on ehitatud linna vana kaubasadama kohale. Tenerife külastatuim koht on mere ääres paiknev Plaza de Espaňa väljak, mille ääres asub saare administratiivkeskus Cabildo de Tenerife. Santa Cruzi ilmselt kauneim koht on Garcia Sanabria park, kus kasvab rohkesti eksootilisi taimi ning mitmest erinevast maailma nurgast pärinevaid puid.

 

 • Loorberimets
  Mägismaad ja teisi Põhja-Tenerife alasid kattev loorberimets on teadlaste poolt tunnistatud autentseks elavaks fossiiliks. See mets, mis 20 miljonit aastat tagasi kattis kogu Euroopa lõunaosa, kadus kvaternaari ajastu jäätumiste tagajärjel. Loorberimetsa mitmekülgne taimestik sisaldab 20 algupärast puuliiki.

 

 • Aqua Sur Maspalomas
  Gran Canaria suurim veepark asub Palmitos Pargi läheduses ning seal on ligi 40 huvitavat atraktsiooni ja liugrada. Veepargis on ka restoranid, baarid ning kauplused.

 

 • Caldera de Bandama
  Bandama kraater asub Gran Canaria  kirdeosas 574 m kõrgusel merepinnast. Kraatri läbimõõt ülevalt on umbes 1200 m ning sügavus 220 m.

 

 • Telde
  Gran Canaria idarannikul asuv Telde on suuruselt teine linn . Seal on säilinud vanimad näited Kanaaride arhitektuurist: San Juani ja San Francisco linnajaod, mille pärlid on 15. sajandist pärit San Juan Batista kirik ja San Francisco 16. sajandist peaaegu originaalkujul säilinud linnaplaan.

 

 • Cactualdea park
  Kaktuste pargi botaanikaaed, kus leidub kümneid Gran Canaria saarel kasvavaid kaktuseliike, palme ning teisi troopilisi taimi. Park asub saare idaosas Tocodomanis.

 

 • Viera y Clavijo
  Gran Canarial 7 km kaugusel Palmase kesklinnast asuv 27 hektarit hõlmav botaanikaaed on suurim omataoline kogu Hispaanias. Aed on pühendatud Kanaari saarte ainulaadsele endeemilisele taimestikule. Muuhulgas leiab siit kaktuste kollektsiooni ja kanaari palmipuu, mis kasvab maailmas ainult Kanaari saartel.

 

 • Parque de Cocodrilos
  Krokodillipark, mis asub Aguimesi linnas Gran Canarial, on suur loomaaed, kus lisaks tuhandetele krokodillidele võib leida erinevaid roomajaid ning eksootilisi loomi ja linde. Iga tunni aja tagant toimuvad krokodillide ja papagoide showd.

 

 • Puerto Mogan
  Maaliline org Gran Canaria lõunarannikul, kus kasvavad troopilised puuviljad. Mere äärde on rajatud ka kaunis jahisadam.

Söök ja jook

Kanaaride rahvusköök  arenes välja pärast hispaanlaste vallutust 15. sajandil. Kohalikus köögis on segunenud hispaania traditsioonilised retseptid Aafrika ja Ladina-Ameerika maitsetega.

Kanaaridel on kohalike seas au sees õlu ja vein, viimast on valmistatud juba 2000 aastat. Kõige suuremad viinamarjaistandused on Lanzarote saarel, kus valmistatakse juba ammustest aegadest kuulsat Malvaasia veini. Kuulsaim jook on sangria, mida valmistatakse veinist, mahlast, rummist ja brändist, kuhu lisatakse apelsini-, banaani- ja õunakuubikuid.

 

Kuulsaimad kohalikud rahvusroad/joogid:

Sancochoto – kalahautis kartulitega.
Potaje de berros – vähkidest, maisist, searibist, kartulitest ja ubadest valmistatud supp.  
Ropa vieja – valik köögivilju lihaga.
Puchero – aurutatud chorizo vorst ubade, herneste ja kartulitega, mis maitsestatakse safraniga.
Conejo al samorejo –jäneseliha tomatitega.
Malvasia – aromaatne, magus ja kange vein Lanzarote saarelt.
Ron miel – meerumm.

Mida me soovitame?

 • • Hispaanias on kombeks restoranides ja baarides jätta jootraha u 10% arvest. Samuti on tavaks jätta jootraha hotelli pakikandjale, taksojuhile ning ekskursioonibussijuhile vastavalt teeninduse tasemele.

 • • Autot rentides peab autojuht olema vähemalt 21-aastane ja omanud juhiluba vähemalt aasta. 21–25-aastastele juhtidele võidakse rakendada lisatasu. Soodsam on alati võtta auto pikemaks perioodiks.

 • • Hotellis on soovitatav jätta väärisesemed, dokumendid ja raha seifi. Samuti ärge jätke isiklikke asju ja kotte valveta baarides, restoranides, rannas ja rendiautodes ning tänaval liikudes hoidke kott suletuna.

 • • Kanaaridel on palju poode ja kaubanduskeskusi. Poed on tavaliselt avatud esmaspäevast laupäevani kell 09:30–13:00 ja 15:00–18:30. Supermarketid on üldiselt avatud ilma vahepealse pausita kuni 20:00.

Mida me teame?

 • Kanaaride suurim saar Tenerife on tegelikult väiksem kui Saaremaa.
 • Aafrikast pärit kanaarilinnud said oma nime saarte järgi.
 • Vanim Kanaari saar on Lanzarote.
 • Kanaari saarte nimi on tulnud 2000 aasta eest seal elanud metsikute koerte järgi.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud