6310 110

Keenia

Keenia, Kenya

Keenia

Keenia

Kenya on turistile igati sobilik sihtpunkt. Sealsetes rahvusparkides võib näha suurel hulgal loomi ning külades värvikaid hõimurahvaste esindajaid. Ka India ookeani kaunid rannad sobivad hästi puhkuseks.

LippVapp
AsukohtAafrika
RiikKenya
AjavööndGMT + 3h. Erinevus Eesti ajaga +1h, märts-oktoober 0h, kuna Kenya ei kasuta suveaega
Pindala582 650 km²
Rahvaarv34 222 900 (2006)
Haldusjaotus8 provintsi
Keeledsuahiili ja inglise keel
NaaberriigidTansaania, Uganda, Sudaan, Etioopia, Somaalia
RiigikordPresidentaalne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnNairobi
RahaühikKenya šilling (KES)
RahvastikKenya etniline koosseis on väga kirev. Kaks kolmandikku elanikkonnast on peamiselt maa lõunaosas elavad bantu rahvad (22% kikujud, 14% luhjad, 11% kambad, 6% kisid ja 6% merud). Umbes neljandiku rahvastikust moodustavad niloodid (luod, kalendžinid, masaid) ning kuši keeli kõnelevad rahvad 3-4%. Mitteaafriklasi (eurooplased, aasialased, araablased) on 1% ning nad elavad peamiselt linnades.
Religioonid35% protestandid, 33% katoliiklased, 10% seitsmenda päeva adventistis, 10% hõimuusundite pooldajad, 7% muslimid
Peamised majandusharudnaftatöötlemine, alumiiniumi, terase, tina ja tsemendi tootmine ning odavate tarbekaupade ja toiduainete tootmine. Suure osa sissetulekust annab turism. Haritavat mad on 8% territooriumist (tee, kohv, mais, nisu, suhkruroog).
TolliinfoMaksuvabalt võib Kenyasse viia 200 sigaretti või 50 sigarit või 250g tubakat, 1 liiter kanget alkoholi või 2 liitrit veini
VaktsineerimineKollapalaviku ja A-hepatiidi vastu.

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Kenya saatkonnas Moskvas,  Stockholmis või Suurbritannia saatkonnas Tallinnas.

Kenya viisat on võimalik saada ka riiki saabudes nii Nairobi lennujaamas kui ka maapiiridel. Viisalõiv piiril USD50. Saatkond soovitab siiski piiril vormistada need viisad, mida ajaliselt mõnest saatkonnast ette taotleda ei ole võimalik.

Ajalugu

Sündmuste kokkuvõte:

  • Kenyat on koos Etioopiaga peetud inimkonna hälliks ning üheks võimalikuks homo sapiensi väljaarenemise paigaks.
  • I a-tuh. e. Kr. - I a-tuh. p. Kr saabusid läänest bantu hõimud, põhjast luod ja masaid ning kirdest kuši keeli kõnelevad rahvad. Peamine tegevusala oli küttimine ja karjakasvatus.
  • 3. – 5. saj. hakati kasutama rauda ja valmistama savinõusid, levis maaviljelus
  • 11. saj. rajasid araablased Kenya rannikule oma kaubalinnad, mis arenesid omaette riigikesteks


Kliima

Suuremal osal territooriumist valitseb ekvatoriaalne mussoonkliima, kõrglavadel ja mägedes (1500 m kõrgemal) lähistroopiline kliima. Keskmine temperatuur on madalikel 24-28°C, kiltmaal 14-18°C. Kõige kuumem periood on veebruar-märts ning veidi jahedam periood juuli-august. Vihmaperioodid on aprillist juunini ja oktoobrist detsembrini. Sademete hulk suureneb kirdest edelasse (250-2000 mm aastas).

 

Vaatamisväärsus

Kenya peamiseks turismiväärtuseks on safarid rahvusparkides, rannapuhkus India ookeani ääres ja erinevate hõimude külad.

Masai Mara Rahvuspark – üks parimaid rahvusparke, näha saab hulgaliselt loomi

Amboseli – populaarne rahvuspark Kenya lõunaosas

Tsavo – Kenya suurim rahvuspark

Huvitavaid fakte

Kenya rahvastiku keskmine vanus on 18,8 aastat, vanuserühm 0-14 aastat moodustab 42,3% elanikkonnast ning üle 65 aasta vanuseid inimesi on 2,6% rahvastikust. Keskmine eluiga on 58,8 aastat.

Kenyas räägitakse paljusid keeli, kuid näiteks parlamendis ja kohtus kasutatakse suahiili keelt.

42% elanikkonnast saab tarbida puhast joogivett.


Loodus

Enamiku alast hõlmab Ida-Aafrika kiltmaa kirdeserv, mis laskub astangutena India ookeani rannikumadalikuks. Kiltmaa kõrgus Kenya ida- ja põhjaosas on keskmiselt 400-900 m ning lõuna- ja lääneosas 1000-1500 m.

Põhjast lõunasse läbib kiltmaad sügav riftiorg, mille servaaladel kõrguvad liigestunud laavaplatood, mäeahelikud ja vulkaanid. Kõrgeim tipp on Kenya vulkaan (5199 m).


Kirjandus

Eestikeelsed raamatud:

  • Peeter Vihma, "Kättpidi Keenias", 2009
  • Corinne Hofmann, "Valge masai", 2001

Mida me soovitame?

  • Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel umbes 09-15. Suuremates linnades on olemas pangaautomaadid ning suuremates ja kallimates hotellides, restoranides ja kauplustes saab kasutada ka pangakaarte.

  • Tavad. Avalikes kohtades sh rannas, hotellis või tänaval suitsetamine on rangelt keelatud. Suitsetada tohib vaid selleks ettenähtud kohtades. Rikkumise korral on karistused kuni 3 000000 Kenya shillingit ja /või vabaduskaotus kuni 3 aastani.

  • Tavad. Hoolimata suurest moslemite arvust on Kenya riietuse suhtes väga liberaalne maa, kuid viisakas on islamitraditsioonidega siiski arvestada.

Mida me teame?

Kenya rahvastiku keskmine vanus on 18,8 aastat, vanuserühm 0-14 aastat moodustab 42,3% elanikkonnast ning üle 65 aasta vanuseid inimesi on 2,6% rahvastikust. Keskmine eluiga on 58,8 aastat.

Kenyas räägitakse paljusid keeli, kuid näiteks parlamendis ja kohtus kasutatakse suahiili keelt.

42% elanikkonnast saab tarbida puhast joogivett.

15% täiskasvanud elanikkonnast on HIV positiivsed (aastal 2003 oli HIV positiivseid 1,2 miljonit).

Aastatel 1866-1868 elas Kenyas Ribe külas Alust pärit kooliõpetaja Johannes Hans Tiismann. Ta tegi seal misjonitööd ja õppis ka kohalikke keeli (kisi, galla jmt.). Tema kirjad avaldati "Eesti Postimehes" ning aastal 1882 ilmus temalt ka raamat "Ahvrikamaa õis".

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud