6310 110

Komodo Rahvuspark

Komodo Rahvuspark, Indoneesia

Komodo Rahvuspark

Komodo Rahvuspark

Komodo Rahvuspark asub Indoneesia saarte arhipelaagis Sumbawa ja Florese saarte vahel, Bali saarest 200 meremiili ida suunas. Pargi territoorium hõlmab 75 000 hektarit maismaapinda, mis koosneb 3 suuremast (Kommodo, Rinca, Padar)  ja paljudest väikestest saartest ning 112 000 hektarit veeala.

1980. aastal ametlikult rahvuspargi nimetust saades oli peamine eesmärk kaitsta maailma suurimat sisalikku, Komodo varaani ja tema elukeskkonda. Varaan võib kasvada üle 3m pikaks ja kaaluda 70kilo.

Aja jooksul on pargi eesmärk laienenud kogu maapealse ja meresasuva bioloogilise liigirohkuse kaitsmisele. Mere bioloogiline keskkond on siin üks maailma rikkamaid ja liigirohkemaid:  260 liiki koralle, erinevad kalaliigid, roomajad, imetajad ( vaalad, delfiinid, dugongid ehk merelehmad). Sukeldujad näevad siin palju huvitavat. Rahvuspargi 3 tähtsamat ökosüsteemi on mererohu kasvualad, korallriffid ja mangroovipuude metsad.

1986 kuulutati park UNESCO Maailmapärandisse kuuluvaks paigaks ja biosfääri katsealaks.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtAasia
RiikIndoneesia
AjavööndGMT + 7h kuni +9h. Erinevus Eesti ajaga +5h kuni +7h, märtsist oktoobrini +3h kuni +6h, kuna Indoneesias ei kasutata suveaega
Pindala1 919 440 km²
Rahvaarv224 481 700 (2007)
Haldusjaotus30 provintsi
Keeledindoneesia keel

Ajalugu

Komodo varaani leidis 1911.aastal J.K.H. Van Steyn.

  • 1938 Padar ja Rinca saare edela osa kuulutati looduskaitsealaks
  • 1965 Komodo liideti ametlikult looduskaitsealasse.
  • 1980 valitsuse otsusega asutati Komodo Rahvuspark.
  • 1986 Komodo Rahvuspark nimetati UNESCO Maailmapärandi hulka kuuluvaks.

Enamik inimesi Rahvuspargi alal või selle ümbruses on kalurid, kes on algselt pärit Bimalt (Sumbawa), Manggarailt, South Floreselt ja South Sulawesilt. Algupäraste Komodo saare elanike järeltulijad, Ata Modod, elavad siiani Komodol, aga puhtaverelisi järeltulijaid pole enam jäänud, nende kultuur ja keel seguneb aeglaselt hilisemate tulijate omaga.

Avatud külastajatele

Komodo Rahvusparki jõudmiseks on lähtepunkt Denpasar, Bali kust pääseb Labuan Bajosse ( Florese lääneosas) või Bimasse ( Sumbawa idaosas) erinevate transpordivahenditega:

  • Lennukiga. Lennud iga päev. Lennuaeg ca 1,5 tundi.
  • Laevaga. Laev kord kahe nädala sees, laupäeviti või neljapäeviti. Sõidu aeg 36 tundi. Vedaja Indonesia Sea Transportation Company (PELNI) , mis asub Jalan Raya Kuta No. 299, Tuban - Bali (Tel: 0361 - 763 963). Koht tuleb ette broneerida laevale KM. Tilong Kabila, mis väljub Benoa sadamast Balil, Bimasse ja Labuan Bajosse.

Olles jõudnud Bimasse või Labuan Bajosse pääseb sealt parki - Loh Liangi (Komodo saarel) või Loh Buayasse (Rinca saarel) - kohalike tsharterpaatidega. 

Mida me soovitame?

  • Sukeldujate jaoks on palju erinevaid kohti, kus saab sukelduda korallide ja liigirikka mereelu keskele värvilisi vaateid nautima.

  • Tervis. Malaaria ja kõhulahtisus on selles regioonis laialt levinud. Vajalik on vaktsineerida ja varuda ravimeid kaasa.

  • Tervis. Rahvusparki minnes varuge värsket vett kaasa. Kohalik värske vee varu on väike, seda transporditakse Labuan Bajost.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud