6310 110

Krakov

Krakov, Poola

Krakov

Krakov

Kunagine Poola pealinn Krakov võlub oma kauni arhitektuuri, ajaloolisuse ning sarmiga. Külastamist väärivad vanalinn oma peaväljkuga, mis on võetud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja, Waweli mäel asuvad Kuningaloss ning Katedraal, kus on kroonitud pea kõik Poola kuninngad ning kus nad ka oma viimset puhkust peavad. Märkimata ei saa jätta ka lähistel paiknevaid Wieliczka soolakaevanduse koopad, Auschwitzi ja Birkenau kooduslaagreid ning Zakopane suusakuurorti.  Krakov on kaunis ja võluv ning pakub enamat, kui oodata oskate!

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikPoola
AjavööndKesk-Euroopa aeg; Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala327 km2
Rahvaarv756 267
Haldusjaotus18 linnaosa
KeeledPoola

Ajalugu

Lühiülevaade tähtsamatest verstapostidest:

 • 4.sajand – teadaolev pidev asustus linnamäel, kus tänapäeval asuvad Waweli loss ja katedraal
 • 965 – Krakovi esmamainimine kirjalikult kaupmees Ibrāhīm ibn Ya‘qūb`i poolt
 • 1038 – Krakov sai Poola parlamendi asukohaks
 • 1240 – orienteeruvalt sellel ajal vallutasid linna mongolid ning tegid selle maatasa


Kliima

Milline on ilm Krakovis? See on oluline küsimus igale linna külastavale turistile. Eriti kui pidada silmas, et Krakovis võivad olla väga erinevad temperatuurid, miinus 20 kraadi ei ole talvel tundmatu ning suvel registreerivad termomeetrid sageli pluss 30 kraadi.
Üldiselt rääkides on ilmastik Krakovis soe ja mahe maist kuni septembrini, ja kuigi sinine taevas ja päiksepaiste on täiesti tavaline võivad mõnikord avaneda taevaluugid ning häda neile, kes vihmavarju koju on jätnud.


Rahvuspühad

Riiklikud pühad:
1.jaanuar - Uusaasta
6.jaanuar - Kolmekuninga päev
1.mai - Tööpüha
3.mai - Konstitutsiooni päev
15.august - Pühima Neitsi Maarja päev
1.november - Kõikide Pühakute päev
11.november - Iseseisvuspäev
25. ja 26.detsember - Jõulud

Liikuvad pühad:
Lihavõtted
Nelipühad (7.pühapäev peale Lihavõtteid)
Issanda muutmise püha (9.neljapäev peale Lihavõtteid)

Transport

Krakovi lennujaam asub 11 km kaugusel kesklinnast. Ühendust lennujaama ja kesklinna vahel pakub rong "Balice Ekspres". Rongipeatus asub 200 m kaugusel Terminalist 1. Terminali ja rongipeatuse vahel sõidavad tasuta Shuttle bussid. Sõit lennujaamast kesklinna, pearaudteejaama kestab 18 minutit. Pilet maksab ca 10 PLN ja seda saab osta nii rongist, rongijaamast, kui piletimüügi automaatidest.


Shopping

Krakovi vanalinna jalakäijate ala piiravad igat masti poed ja butiigid. Peamised kaubandustänavad on Florianska, Szewska, Grodzka ja Slawkowska tänavad. Linnast võib leida ka suuri hüpermarketeid, nagu prantslaste Carrefour ja inglaste Tesco. Nauditavad on nende omad suured kaubanduskeskused - Galeria Kazimiers ja Galeria Krakowska.

Krakovis, nagu ka ülejäänud Poolas kehtib oma raha - Poola zlott. Siiski mõningad kauplused arveldavad klientidega ka eurodes. Samuti saab peaaegu enamus poodides maksta pangakaardiga.

Krakovis on kõik poed suletud suurte pühade ajal, nagu uusaasta, lihavõtted, nelipühad jne.

 

Vaatamisväärsus

Vanalinna peaväljak - suurim keskaegne linnaväljak Euroopas. Väljaku äärest leiate unikaalse turuhoone Cloth Hall, Maarja kiriku, mille tornist kõlab igal täistunnil muusika, raekoja ning palju restorane ja kohvikuid.

"Kuninga tee" - ammustel aegadel käisid seda mööda kuningad ja nende kõrged külalised, praegu aga jalutavad turistid neil ammustel tänavatel ning imetlevad ajaloolisi hooneid. Kuninga tee algab  Matejko tänavalt ning lõppeb Waweli kuningalossi juures.


Huvitavaid fakte

 • Enamus Poola kuningaid ja nende perekonnaliikmeid on maetud Waweli katedraali
 • Krakovis asub maailma vanim kaubamaja - Cloth Hall - mis on töötanud juba ligi 700 aastat
 • Wieliczka soolakaevanduse koopaid on külastanud ka paljud kroonitud pead ning kuulsused, näiteks Goethe ja Sarah Bernhardt

Mida me soovitame?

 • Olulisimad vaatamisväärsused. Krakovit külastades tuleb kindlasti vaadata linna peaväljakut, astuda sisse Cloth Hall nimelisse turuhoonesse, imetleda Waweli koningalossi ja katedraali ning uudistada maa-aluseid saale, koridore ja läbikäike Wieliczka soolakaevanduse koobastes.

 • Krakov Card. 2- või 3-päevane kaart võimaldab piiramatult kasutada Krakovi ühistransporti ning tasuta sissepääsu 30 muuseumise.

Mida me teame?

 • Enamus Poola kuningaid ja nende perekonnaliikmeid on maetud Waweli katedraali
 • Krakovis asub maailma vanim kaubamaja - Cloth Hall - mis on töötanud juba ligi 700 aastat
 • Wieliczka soolakaevanduse koopaid on külastanud ka paljud kroonitud pead ning kuulsused, näiteks Goethe ja Sarah Bernhardt
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud