6310 110

Kreeka

Kreeka, Kreeka

Kreeka

Kreeka

Kreeka on ajalugu suisa täis pikitud, sest kes ei oleks kuulnud Olümpose jumalate perekonnast ning kuulsatest antiik-Kreeka kangelastest. Kreekaga käivad alati kaasas ka rütmikas Kreeka rahvusmuusika, head veinid, ülimaitsev köök, läbipaistev siniroheline meri ja päikesepaistelised ilmad ning kahtlemata ülisõbralikud ja abivalmis kreeklased ise.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikKreeka
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala131 957 km²
Rahvaarv11 305 118 (2010)
HaldusjaotusHalduslikult jaguneb Kreeka 3 piirkonnaks ja need omakorda 51 maakonnaks.
Keeledkreeka keel
NaaberriigidAlbaania, Makedoonia, Bulgaaria, Türgi
Riigikordparlamentaarne vabariik
Riigipeapresident Karolus Papoulias
PealinnAteena
Rahaühikeuro (EUR)
Rahvastikkreeklased (95,5%), makedoonlased (1,5%), türklased (0,9%) ja albaanlased (0,6%)
Religioonidõigeusk, 1,3% moslemid ja 0,7% muude religioonide esindajad
Peamised majandusharudtekstiili- ja toiduainetööstus
TolliinfoEuroopa Liidu riikides reisides ei ole riiki sisse veetavale kaubale piiranguid. Isiklikuks otstarbeks soetatud kaupa ei tohi olla rohkem kui 800 sigaretti, 400 sigarillot, 200 sigarit, 1 kg tubakat, 10 l kangeid alkohoolseid jooke, 20 l piiritusveini (nt portveini või šerrit), 90 l veini, millest kuni 60 l võib olla vahuvein, ning 110 l õlut.
VaktsineerimineA-hepatiidi vastu

Viisainfo

Eesti kodanikele on Kreekas viibimine kuni 60 päeva viisavaba. Reisida saab nii kehtiva passi kui ka ID-kaardi alusel. Vene kodanikele nn. punase passiga ja välismaalase passiga (nn. hall pass) omanikele, kellel on alaline või tähtajaline Eesti elamisviisa, on Kreeka viisavaba. Lennule registreerides on vajalik koos passiga esitada kehtiv ID-kaart.

Ajalugu

Kreeka ajaloo varaseim periood oli nn Kreeka-Mükeene ajajärk II aastatuhandel eKr. Kreeta saarel Egeuse mere lõunaosas kujunes siis omapärane kõrgkultuur, mis kandus aastatuhande keskpaiku ka Kreeka maismaale, omandades seal uusi jooni.


Kliima

Kreekas valitseb vahemereline kliima. Talvel on lõunas mahe, kuid põhjas on palju külmem. Suvi on kuum ja niiske ning õhtud on jahedad. Kreeka lõunarannikul saab ujuda aprilli keskpaigast kuni novembrini. Kõige kuumemad kuud on juuli ja august, mil õhutemperatuur tõuseb peaaegu terves riigis kuni 40°C soojakraadini. Enamikus Kreeka piirkondades algab vihmaperiood umbes novembri keskel ja lõpeb veebruaris.

Vaatamisväärsus

Ateena
Kreeka pealinn Ateena on nimetatud tarkusejumalanna Athena Pallada auks. Tuntuim muistse arhitektuuri mälestis on Akropolis selle templitega Parthenon, Püha Kalju ja Nike tempel. Propylaea ja Erechtheioni suurejoonelised ehitised jätavad unustamatu mulje kõigile, kes jõuavad Akropolise mäe tippu. Ateenas on palju muuseume nagu Akropolise arheoloogiamuuseum, kus asuvad paljud hindamatud ajaloolised esemed ja skulptuurid, Rahvuslik Galerii, Ateena Linnamuuseum, Laste muuseum, Teatrimuuseum, Bütsantsi muuseum ja Sõjamuuseum. Vaatamisväärsuste hulka kuuluvad Olümpiastaadion, kus 1896. aastal toimusid esimesed kaasaegsed olümpiamängud, Ateena parlamendihoone, Zeusi tempel, Adriani kaar ning Ateena vanalinn Plaka. Külastada tasub kindlasti Kerameikos't, kuhu maeti austatud Ateena linnakodanikke. Seal asuvad ka kaks muistse Ateena kõige kuulsamat väravat, Dipylon ja Sacred Gate. Põnevad vaatamisväärsused on Hephaistosele ja Athenale pühendatud Theseioni tempel, Eponymous'e kangelastele püstitatud monument ning Rooma Agora, mis kujutab endast arhitektuurilist kompleksi. Linna paljudest kirikutest on tuntumad Ateena Katedraal, Kapnikarea, Ayioi Theodoroi, Ayios Nikolaos Rangavas ja Ayios Ioannis Theologos.


Huvitavaid fakte

 • Riigile on nime Kreeka andnud roomlased. Kreeka pärisnimi on Ellas või Ellada, mille riik on saanud Vana-Kreeka elanike hellenite järgi, kes lõid siin III–II aastatuhandel eKr oma tsivilisatsiooni.
 • Kreeklased on niivõrd külalislahke rahvas, et vahel võib nende lahkus suisa koormav olla.
 • Kreekas on kombeks võõra inimese tundmaõppimiseks ta tantsima kutsuda.

Söök ja jook

Traditsiooniderikkas kreeka köögis on oluline roll oliividel, fetajuustul, veinil, aedviljadel, mereandidel ja lihal. Samuti on sealsele köögile tüüpilised erinevad kastmed ja salatid. Nagu enamikus Lõuna-Euroopa maades, on ka Kreekas hommikusöök tagasihoidlik – hommikueineks pakutakse teed, kohvi, mahla, leiba, võid, moosi või mett ning saiakesi.


Mida me soovitame?

 • Pangad on Kreekas avatud esmaspäevast reedeni 8:00–14:00, turismihooajal on enamik pangakontoreid avatud ka pärastlõunal.

 • Riigis on väga vähe pangaautomaate ja kaardiga maksmise võimalusi, mistõttu on soovitatav alati maksta sularahas.

 • Väikeste erapoodide tööaeg ei ole kindlaks määratud, need on avatud oma äranägemise järgi, harilikult kell 10:00–22:00. Suured kaubanduskeskused on avatud kuni 21:00. Lõunapaus (kreeka k siesta) algab kell 14:00 või 15:00 ja lõpeb kell 17:00 või 18:00.

 • Kraanivett ei soovitata juua. Nii karboniseeritud kui ka karboniseerimata mineraalvett saab osta igast baarist, restoranist ja poest.

 • Hotellides ja restoranides lisatakse arvele jootrahaks 10% summast. Hotelliteenindajatele tuleks jätta peenraha.

 • Riiklikult tähtsate objektide ja lennujaamade territooriumil on pildistamine ja filmimine keelatud. Pildistamiseks muuseumides ja kirikutes on vajalik eriluba.

 • Kirikutes ja kloostrites peavad mehed kandma pikki pükse, naised aga varrukatega pluuse.

Mida me teame?

 • Riigile on nime Kreeka andnud roomlased. Kreeka pärisnimi on Ellas või Ellada, mille riik on saanud Vana-Kreeka elanike hellenite järgi, kes lõid siin III–II aastatuhandel eKr oma tsivilisatsiooni.
 • Kreeklased on niivõrd külalislahke rahvas, et vahel võib nende lahkus suisa koormav olla.
 • Kreekas on kombeks võõra inimese tundmaõppimiseks ta tantsima kutsuda.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud