6310 110

Kreeta

Kreeta, Kreeka

Kreeta

Kreeta

Kreeta on mitmes mõttes kõige-kõige: see on kõige rikkama ajalooga ja kõige suurem Kreeka saar ning kõige populaarsem Kreeka saar puhkusekohana, sobides ideaalselt ka perepuhkuseks. Siin leidub pea igal sammul sajanditepikkuse ajaloo hõnguga kohti, mida külastada; siinsed rannad on puhtad ja turvalised; saare elanikud on sõbralikud ja väga külalislahked; ning erinevate külade firmaroogi ja teisi kohalikke maitsvaid hõrgutisi peab igal juhul proovima.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikKreeka
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala131 957 km²
Rahvaarv11 305 118 (2010)
HaldusjaotusHalduslikult jaguneb Kreeka 3 piirkonnaks ja need omakorda 51 maakonnaks.
Keeledkreeka keel

Ajalugu

1750. aastal eKr oli Minose kultuuri kuldaeg. Kreeta oli Minose tsivilisatsiooni keskus, mida tähistas Knossose ja teiste paleede ehitamine.

Mükeenelased võtsid Knossose üle 1450. aastal eKr.


Kuurordid

Rethymnon
Rethymnoni noom (Kreeka haldusüksus) asub Kreeta kõige kõrgemate mäetippude vahel. Rethymnon on kuulus oma imekauni, koguni 16 km pikkuse mereranna poolest. Noomi keskuseks on samanimeline linn.


Vaatamisväärsus

Irákleio (Iraklion)
Kreeta pealinn Iraklion on suuruselt viies linn Kreekas. Iidse Minose tsivilisatsiooni hõngu säilitanud Iraklion on kaunis sadamalinn, mille kaide ääres seisavad ankrus nii moodsad parvlaevad kui ka kaluripaadid. Iraklion koosneb kahest osast: tänapäevaste poodide, parkide ja rohkete haljasaladega uuslinnast ning veneetsia purskkaevude, turgude, vanaaegsete ja ka nüüdisaegsete ilusate tänavakestega vanalinnast.


Söök ja jook

Kreeta toiduvalik on Vahemeremaade menüüdest kõige soovitatavam. Vahemeremaade toit sisaldab palju antioksüdante ja vähe küllastatud rasva. Ka kiudaineid on rohkesti, samuti kasulikke süsivesikuid.


Mida me soovitame?

  • Kreetale on lubatud kaasa tuua 800 sigaretti või 200 sigarit. Alkoholi sissetoomine ei ole piiratud. Isiklikud riietusesemed, tualett-tarbed ja teised isiklikuks kasutamiseks vajalikud esemed maksustamisele ei kuulu. Kunstiteoste ja antiigi volitamatu väljavedu on keelatud.

  • USA dollareid vahetavad eurodeks kõik pangad, reisibüroode vahetuspunktid ja autosid üürivad asutused. Maksta saab ka krediitkaardiga, kuid siiski mitte igal pool. Kreetal eelistatakse maksevahendina sularaha.

  • Kohalikesse kirikutesse ja kloostritesse sisenemisel tuleks kohalikke tavasid austada ja sündsalt riietuda.

  • Pildistamine on muuseumides ja ajalooliste mälestusmärkide juures lubatud, kui sissepääsuks on ostetud lisapilet. Ainult statiivi ja välklambi kasutamine on keelatud.

  • Kreekas on poed ja turud tavaliselt avatud esmaspäeval, kolmapäeval ja laupäeval kell 8.30–14.30, teisipäeval, neljapäeval ja reedel kell 8.30–13.30 ning 17.30–20.30. Turismikeskustes töötavad kauplused enamasti kuni 23:00, samuti pühapäeval.

  • Hindade üle tingimine ei ole Kreetal kombeks ning enamik hindu on üsna kindlalt paigas.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud