6310 110

Küpros

Küpros, Küpros

Küpros

Küpros

Vahemere idaosa suurimal saarel Küprosel on olemas kõik tingimused ideaalseks puhkuseks – kaunis loodus, tervendav kliima, esmaklassilised hotellid, erakordselt külalislahke kohalik rahvas ja mitmekülgne valik tuhandete aastate taha ulatuva ajalooga vaatamisväärsusi.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikKüpros
AjavööndIda-Euroopa aeg; GMT + 2h. Eesti ajaga sama aeg.
Pindala9251 km²
Rahvaarv1 088 503 (2010)
HaldusjaotusGeopoliitiliselt on saar jaotatud 4 peamiseks osaks. Küprose Vabariigi rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus hõivab lõunapoolse osa, 2/3 saarest (59.74%) ja on jaotatud 6 ringkonnaks. Põhja Küprose Türgi Vabariik hõivab saare põhjapoolse kolmandiku (34.85%), on tunnustatud ainult Türgi poolt ja koosneb Türgi poolt hõivatud territooriumist. ÜRO kontrollitud puhvertsoon (2.67%), Roheline joon, eraldab neid kahte ala ja lõpuks Briti valitsuse all on 2 ala, Akrotiri ja Dhekelia ( 2.74%).
Keeledkreeka, türgi
NaaberriigidKreeka, Türgi, Süüria, Egiptus
RiigikordPresidentaalne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnNikosia
Rahaühikeuro (EUR)
Rahvastik77% küprose kreeklased, 18% küprose türklased, 5% muid rahvusi
Religioonidküprose kreeklased on peamiselt kristlased ja küprose türklased on moslemid, 1% on katoliiklasi jm.
Peamised majandusharudturism, kütus, teenuste- ja kergetööstus
TolliinfoTollimaksuta võib riiki sisse viia 220 sigaretti, kanget alkoholi 1 liiter, veini 0,75 liitrit, lõhnaõli 0,76 g, odekolonni 300 g ja meeneid kuni 50. Puuviljade ja elavate lillede sissevedu riiki on keelatud.

Viisainfo

Eesti passi omanikud, punase vene passi ja halli välismaalase passi omanikud, kellele on kehtiv elamis- ja tööluba Eestis, võivad Küprosel viibida viisavabalt 90 päeva.

Ajalugu

Vanim kinnitatud inimtegevus toimus Küprose lõunarannikul Aetokremnoses, mis näitab, et jahimehed tegutsesid saarel juba umbes 10 000 eKr. Nende rajatud külakogukonnad on pärit juba aastast 8200 eKr.


Kliima

Küprose kliima on lähistroopiline ja vahemereline – pehmed talved ning kuumad kuivad suved. Enamus talvepäevi on selged ja päikesepaistelised. Kevadel ja sügisel võib ilm olla tuuline, hommikud ning õhtud on jahedamad. Keskmine temperatuur suvel on 25-35°C ja talvel 17-19°C.

Vaatamisväärsus

Curium - Curium oli üks saare vanimaid kuningriike, mis oli asustatud kreeklaste poolt u 1200. aastal eKr. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on päevavalgele toodud palju huvitavaid leide. Kindlasti tasub jalutada Curiumi teatri iidsetel kividel ja külastada kaunite mosaiikpõrandatega Eustoliose maja varemeid. Samas piirkonnas asuvad ka ristirüütlite ajast pärit Kolossi kindlus ning Apollo templi varemed.


Huvitavaid fakte

  • Küprose kummaline siluett meenutab päikeses tardunud sisalikku.
  • 39 Küprose randa on pärjatud sinise lipukesega.

Söök ja jook

Küprose köögis on segunenud Kreeka, Türgi ja Lähis-Ida parimad maitseelamused. Viljakas pinnas ja soodne kliima on siinse köögi väljakujunemise soodsad tegurid. Puhtalt küprose toit ei ole lihtsalt üks eraldi roog, vaid eriline gastronoomiline rituaal meze, kui pakutakse 8-10 erinevat rooga.

Meze on ka parim viis mitmekesise ja maitsva küprose köögiga tutvumiseks. Valida võib liha või kala-meze või mõlemad (Cyprus meze). Kõigepealt serveeritakse külmad eelroad, dipikastmed, salatid ja leib ning seejärel tuuakse lauale soojad road. Meze nautimiseks tasuks kindlasti aega varuda, sest külluslikult kaetud laud sobib õhtusöögiks.


Rannakuurordid

Limassol on Küprose suuruselt teine linn ja saare suur majandus-, kaubandus- ja turismikeskus. Siin on palju kaasaegseid hotelle, restorane, kohvikuid ja diskoteeke. Jalutuskäik mööda kaldapealsel kulgevat linna tähtsaimat, lugematu arvu meenepoodide ja poekestega, lettide ja letikestega pikitud Agios Andrease tänavat pakub ostuhuvilisele tõelist naudingut. Limassoli rannaliivad on halli värvi - hall liiv on eriline, sest sellel on raviomadused. Kõige paremad ja populaarsemad rannad nagu Kourion Beach, Pissouri Bay ja Lady's Mile Beach on Limassolist natuke eemal.

Paphos on Küprose saare läänekaldal asuv erakordselt kena sadamapiirkonnaga väikelinn. See on rahulik vaikne kuurort merelahtede, metsikute kaljude ja korrastatud liivarandadega. Parim liivarand asub Coral Bay lahes. Kõrvalises Lara lahes on üks saare ilusamaid liivarandu ja rohekilpkonnade kaitseala. Paphoses on säilinud palju antiik- ja keskaegseid arhitektuurimälestisi, selle mosaiike peetakse Vahemeremaade kõige ilusamateks ja hästi säilinuteks. Siin on säilinud Vana-Rooma villa varemed, kus põrandamosaiigid veel tänagi hästi näha on.

Agia Napa - Veel mõned aastakümned tagasi oli tegemist rahuliku väikese kalurikülaga, millest tasapisi on kujunenud vilkaima ööeluga turismikuurort Küprosel. Linnakese keskuseks on Square e linnaväljak, mille ümber on lugematu arv baare, diskoteeke ning söögi-ja joogikohti. Agia Napa ümbruses asuvad ka Küprose kauneimad rannad, neist populaarseimad on Nissi, Limanaki ja Lanta Bay. Kindlasti tasub külastada ka Cape Greco´d, mis on Küprose üks kaunimaid piirkondi.

Larnaka - Larnaka asub saare lõunarannikul ja on Küprose tähtsuselt teine kaubasadam ning suuruselt neljas linn. Linnakeskuses leidub mitmeid söögikohti, kohvikuid ja poekesi. Larnaca bay'ks kutsutav turismikuurort paikneb mere ääres, Larnaca linnast u 6 km kaugusel.

Mida me soovitame?

  • Raha on mõistlik vahetada pankades, mitte hotellide rahavahetuspunktides, kus rahakurss ei ole nii hea kui pangas. Pangad töötavad iga päev kell 8.30-12.30, v.a. laupäeval ja pühapäeval. Nicosias ja kuurortides töötavad pangad ka peale lõunat kell 16.30-18.30 (oktoobrist aprillini kell 15.30-17.30 samadel päevadel).

  • Küprose liiklus on vasakpoolne.

  • Parkimine linnades on valdavalt tasuline.

  • Kõige odavam transpordiliik on buss ning kõige populaarsem on takso. Bussiliiklus ühendab kõiki kuurorte ja turismipiirkondi ning kõiki Küprose tähtsamaid linnu.

  • Pildistamine ja filmimine on keelatud lennujaamades, briti sõjaväebaasides ja teistes militaarpiirkondades. Samuti ei ole lubatud pildistada muuseumides, kirikutes ja kloostrites.

  • 10% teenustasu lisatakse arvele enamustele Küprose Kreeka-osas olevate restoranide lõunasöökidele. Põhja-Küprosel lisatakse arvele jootraha ainult väga kallites restoranides, mistõttu on kombeks ise jootraha jätta. Tavaliselt antakse jootraha ka taksojuhile ning hotellis on kombeks jätta mõned mündid toateenijale.

Mida me teame?

  • Küprose kummaline siluett meenutab päikeses tardunud sisalikku.
  • 39 Küprose randa on pärjatud sinise lipukesega.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud