6310 110

Laos

Laos, Aasia

Laos

Laos

Naaberriigi Taiga võrreldes on Laos veel turismist puutumata maa. Ometi leidub Laoses küllaldaselt kaunist loodust ja mitmesuguseid vaatamisväärsusi. See maa sobib rändurile, kes armastab liikuda turistidemassist eemal ja nautida ehedat kultuuri ning on valmis taluma ka mõningaid kohalikust infrastruktuurist tulenevaid ebamugavusi.

AsukohtAasia
AjavööndGMT + 7h. Erinevus Eesti ajaga +5h, märtsist oktoobrini +4h
Pindala236 800 km²
Rahvaarv5 719 500 (2006)
Haldusjaotus16 provintsi, 1 prefektuur ja 1 eritsoon
Keeledlao keel
NaaberriigidBirma, Hiina, Vietnam, Laos, Kambodža, Tai
Riigikordsotsialistlik vabariik
Riigipeapresident
PealinnViangchan (200 000 el.)
Rahaühikkip (LAK)
RahvastikLaoses elab üle 60 rahva ja etnilise rühma. Põhirahvas on laod, kes moodustavad u 2/3 rahvastikust. Laod räägivad tai keelerühma kuuluvat lao keelt ning on ka kultuuriliselt tailastele lähedased. Laoses elab ainult 15% laodest, ülejäänud elavad tai põhjaosas. Tai keeli kõnelevad ka mägedes elavad mägitaid. Moni-khmeeri keelkonda kuuluvaid keeli kõneleb umbes 1/5 rahvastikust (khmud, khametid, bolovenid, katangid) ning miad ja jaod kõnelevad miao-jao keelkonna keeli. Piirialadel elab vietnamlasi
ReligioonidValdav osa laodest on budistid, mägialadel elavad rahvad on hõimuusulised ja 2% rahvastikust on kristlased.
Peamised majandusharudLaos on vähe arenenud majandusega põllumajandusmaa ja kuulub maailma vaeseimate riikide hulka. Väheste kogustena kaevandatakse kivisütt, raua- ja tinamaaki, kivisoola, kipsi, kulda ja vääriskive. Suuri tööstusettevõtteid Laoses ei ole, keskmise suurusega ettevõtteid on vähe, valdavad on väikeettevõtted ja käsitöökojad. Peamine toidukultuur on riis, vähem kasvatatakse maisi, maniokki, kartulit, bataati, jamssi ja aeduba. Õlikultuuridest on olulisimad maapähkel, soja ja riitsinus ning tehnilistest
TolliinfoMaksuvabalt võib riiki viia kuni 1 liiter alkohoolset jooki ja kuni 500 sigaretti.
VaktsineerimineA-hepatiit, B-hepatiit ja Jaapani entsefaliit

Viisainfo

Eesti kodanikule on riiki sisenemiseks vajalik viisa, mida saab taotleda piirilt, kui plaanitava turismireisi pikkus ei ületa 15 päeva.

Ajalugu

Ajalooliste sündmuste lühikokkuvõte:

V-I a-tuh. eKr Laose ala asustasid austroaasia hõimud.
I a-tuh. eKr põhja poolt tulid tai keeli kõnelenud hõimud ja segunesid põlisasukatega.
9. saj. tekkisid varafeodaalsed riigid.
14. saj. kuningas Fa Ngun ühendas väikeriigid Lan Tšangi kuningriigiks.


Kliima

Valitseb troopiline mussoonkliima. Mai algusest oktoobrini kestev suvine edelamussoon toob sademeid, novembrist aprillini vältava kirdemussooni ajal on sademeid haruharva. Mekongi orus sajab 1250-1750 mm/a, mägedes 2500-3000 mm/a ning Xiangkhoangi platool ja Boloveni lavamaal kuni 3500 mm/a. Riigi lõunaosas on kõige kuumema kuu (juuli) keskmine temperatuur 30°C ja põhjaosa orgudes 28°C. Kõige külmema kuu (jaanuar) keskmine temperatuur on vastavalt 23-25°C ja 14-16°C. Laose põhjaosa mägedes on temperatuur 4-6 kraadi madalam kui orgudes.

Vaatamisväärsus

Louangphabang – endine pealinn (kuulub UNESCO maailmapärandi nimistussse)

Vat Phou –  templikompleks Champasakis (kuulub UNESCO maailmapärandi nimistussse)


Huvitavaid fakte

Laose rahvustaim on riis ning rahvuslill plumeeria, mis sümboliseerib siirust ja elurõõmu.

Laose põhjaosas on traditsiooniline unimaguna kasvatamine, koos Tais ja Birmas paiknevate naaberaladega on see tuntud uimastite lähtepiirkonnana (Kuldne Kolmnurk).


Mida me soovitame?

  • Käitumistavad. Laoses ollakse üldiselt üsna tolerantsed ning turistide riietuse osas mingisuguseid rangeid nõudeid ei ole. Tuleb arvestada, et jalgu peetakse räpasteks ning seetõttu ei tohiks kedagi jalaga puudutada ega jalgu näiteks tooli peale asetada. Kodude ja templite külastamisel tuleb jalanõud ära võtta. Templite külastamisel tuleb katta õlad ja põlved. Väga ebaviisakas on oma pahameele väljanäitamine, konfliktid lahendatakse naeratusega. Ka inimeste pea puudutamine (paitamine) on ebaviisakas.

  • Elekter. Kasutatakse erinevaid elektripistikuid ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud E-R 08.30-16.00. Sularahaautomaate ja krediitkaartide kasutamise võimalusi on vähe.

Mida me teame?

Laose rahvustaim on riis ning rahvuslill plumeeria, mis sümboliseerib siirust ja elurõõmu.

Laose põhjaosas on traditsiooniline unimaguna kasvatamine, koos Tais ja Birmas paiknevate naaberaladega on see tuntud uimastite lähtepiirkonnana (Kuldne Kolmnurk).Haritav maa moodustab ainult 4% Laose territooriumist, kuid põllumajanduses on hõivatud 75% tööjõust.

Laoses on kokku 530 km asfalteeritud teid.

Laoses on keelatud kohalike elanike ja välismaalaste vahelised abieluvälised seksuaalsuhted ning sellise teo eest võidakse turist vangistada või riigist välja saata.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud