6310 110

Leedu

Leedu, Leedu

Leedu

Leedu

Leedu märksõnaks võib kindlasti pidada merevaiku. Niiöelda "Kuldne rannik" asub Leedu suurima jõe Nemunas`e äärel, mis suubub Balti lahte. Olles küll kõige kuulsam, pole merevaik siiski ainus riigi märksõna.

Leedus on kaunid kuurortlinnad Preila, Nida, Palanga ja Klaipeda, kus leidub tegevust ja nautimismõnu kõigile. Samuti on väga kuulus Leedu Ristimägi, mida on külastanud mitmed kuulsad inimesed, sealhulgas paavst Johannes Paulus II.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikLeedu
AjavööndEestiga sama aeg
Pindala65,300 km2
Rahvaarv3,390 000 (2011)
Haldusjaotus10 maakonda, mis omakorda jaotatud 60 omavalitsuseks
Keeledleedu, vene, poola
NaaberriigidPoola, Läti, Valgevene, Venemaa(Kaliningradi oblast)
RiigikordParlamentaarne demokraatlik vabariik
RiigipeaPresident
PealinnVilnius
Rahaühiklitt (LTL)
Rahvastik83,1% leedukad, 6% poolakad, 4,8% venelased, 1% valgevenelased, 5% muud rahvad
Religioonid79% katoliku usk, 9% luterlased, 1,9% protestandid
Peamised majandusharudtekstiili- ja rõivatööstus, laser- ja biotehnoloogia, metallitöötlemine, masinaehitus, plastmassitööstus, mööblitööstus, puidu töötlemine, toiduainetööstus
TolliinfoMaksuvabalt tohib sisse tuua EU riikidest ostetuna 800 sigaretti, 400 sigarillot, 200 sigarit, 1kg suitsutubakat, 10l kanget alkoholi, 20l lahjat alkoholi, 90l veini, 110l õlut, 60l vahuveini. Non-EU jaoks kehtivad teised piirangud.

Viisainfo

Eestlastele on Leedu territooriumil viibimine viisavaba.

Ajalugu

Sündmuste lühiülevaade:

  • 10.-12. saj. tekkisid esimesed riiklikud moodustised – vürstiriigid.
  • 1009. a. on Leedut esimest korda mainitud Quedlinburgi kroonikas.
  • 13. saj. algul ähvardasid Leedut nii Saksa ristirüütlid kui ka Vene vürstid.


Kliima

Kliima vaheldub merelisest kontinentaalseni, keskmine temperatuur rannikul on -2.5°C  jaanuaris ja juulis +17°C.  Vilniuses on keskmised temperatuurid −6 °C jaanuaris ja +16 °C juulis. Suvel on päevane tavaline temperatuur +20 °C ja öösel +14 °C .

Lumi võib maha sadada oktoobrist aprillini.

Vaatamisväärsus

Vilnius - Leedu pealinn Vilnius asub kiirevoolulise Nerise jõe kallastel ning on Leedu riigi üks vanimaid linnu.

Vilniuse vanalinn - üks Kesk ja Ida-Euroopa suuremaid ja ilusamaid vanalinnu, mis on kantud ka UNESCO Maailmapärandi nimekirja.

Kernave - iidne Leedu pealinn. Küla, mis asub Nerise jõe kaldal, 35km Vilniusest ja oli pealinn enne Vilniust ja Trakaid. Arheoloogilised kaevamised tõid päevavalgele keskaegse asustuse 12.sajandist.

Trakai, Trakai loss - Vilniusest 28km kaugusel asuv 15.sajandi loss, kus eksponeeritakse eelajaloolisi leide ja Leedu suurvürstide elu. Trakai oli Leedu suurvürstiriigi pealinn.


Huvitavaid fakte

Leedu kõige populaarsem spordiala on korvpall ja sealt on sirgunud mitmeid NBA mängijaid, näiteks Arvydas SabonisŠarūnas Marčiulionis.

1989.aastal leidsid Prantsuse Rahvusliku Geograafiainstituudi uurijad, et Euroopa keskpunkt asub Leedus, 26km Vilniusest läänes. See fakt on kantud ka Guinnessi Rekordite Raamatusse.


Söök ja jook

Leedu köögis kasutatavad koostisained on väga sarnased eesti köögile -  kartul, juur- ja teravili, piim, koor. Leedus valmistatakse väga palju mitmesuguseid kartulitoite.


Mida me soovitame?

  • Suveniirid. Ennekõike merevaik ja sellest valmistatud tooted, käsitöö, keraamika.

  • Jootraha. Jootraha andmine pole kohustuslik, ent soovitatav, seda eriti restoranides (10 – 15% arve summast).

  • Vesi. Joogivee kvaliteet on varieeruv, soovitatakse juua pudelivett.

Mida me teame?

Leedu kõige populaarsem spordiala on korvpall ja sealt on sirgunud mitmeid NBA mängijaid, näiteks Arvydas SabonisŠarūnas Marčiulionis.

1989.aastal leidsid Prantsuse Rahvusliku Geograafiainstituudi uurijad, et Euroopa keskpunkt asub Leedus, 26km Vilniusest läänes. See fakt on kantud ka Guinnessi Rekordite Raamatusse.

Keskajal oli Leedu akadeemiline keel ladina keel ja selles on kirja pandud leedu kirjanduse väärtosa. Näiteks Leedu ainsa kuninga Mindaugase poolt välja antud seadused 13.sajandist ja Suurvürst Gediminase kirjad 14.sajandist.

Leedu kuurordid Birštonas and Druskininkai on juba aastaid tuntud oma mineraalveeallikate ja ravimuda poolest, mille raviomadused ulatuvad Euroopa parimate tervisekuurortide tasemele.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud