6310 110

Lesotho

Lesotho, Lesotho

Lesotho

Lesotho

Lesotho on ilus mägine maa, mis sobib matkamiseks ning looduse ja külaelu vaatamiseks. Lisaks kaunitele loodusvaadetele võib Lesothos näha iidseid bušmanite kaljujooniseid ja dinosauruste jalajälgi. 

AsukohtAafrika
RiikLesotho
AjavööndGMT + 2h. Erinevus Eesti ajaga 0h, märts-oktoober -1h
Pindala30 355 km²
Rahvaarv2 022 300 (2006)
Haldusjaotus10 ringkonda
Keeledsotho ja inglise keel
NaaberriigidLõuna-Aafrika Vabariik
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia
Riigipeakuningas
PealinnMaseru (116 300 el.)
RahaühikLesotho loti (LSL) ja Lõuna-Aafrika rand (ZAR)
RahvastikLesothos elavad põhiliselt sothod, kes kuuluvad bantu kagurühma rahvaste hulka, idaosas elab samasse rühma kuuluvaid suulusid ja äärealadel väikeste rühmadena koosasid. Vähesel määral on eurooplasi, Aasia lõunaosast pärit inimesi ja hiinlasi.
Religioonidusklikud on valdavalt kristlased (peamiselt katoliiklased), on ka hõimuusklikke.
Peamised majandusharudLesotho majandus põhineb vee müümisel LA-le ja elektrienergia tootmisel hüdroelektrijaamades. Suurem osa töövõimelisest rahvastikust on tegev põllumajanduses. Kasvatatakse maisi, sorgot, nisu, otra, hernest ja aeduba. Peetakse veiseid, lambaid, kitsi, eesleid ja hobuseid. Tööstustoodangu moodustavad põhiliselt toidu-, tekstiil- ja nahakaubad.

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda UK Border Agency kaudu.

Ajalugu

Lesotho ala põlisasukad olid küttimise ja korilusega tegelevad bušmanid ehk sanid. II aastatuhande alguses hakkasid põhja poolt tulnud põlluharijad ja karjakasvatajad bantud (suulud, koosad jpt.) neid järk-järgult välja tõrjuma.

1820-1830 kvena hõimupealik Moshoeshoe I ühendas bantu hõimud sotho rahvaks

1868 Suurbritannia kuulutas Lesotho ala oma protektoraadiks Basuutomaa nime all


Kliima

Valitseb mandriline lähistroopiline kliima, mis maapinna kõrguse tõttu on suhteliselt karm. Keskmine temperatuur jaanuaris on 25 ja juulis 15°C. Ööpäevased temperatuuri kõikumised ulatuvad üle 20°C ning aastaringselt on võimalikud öökülmad.


Vaatamisväärsus

Maleala – kaunite loodusvaadetega piirkond, mis on tuntud oma ponimatkade poolest

Sehlabathebe –  Lesotho kuulsaim rahvuspark


Huvitavaid fakte

Lesotho on maailmas üks kolmest riigist, mida ümbritseb teine riik.   Lestho on parlamentaarse konstitusioonilise monarhiaga riik. Vormiliselt on riigipea kuningas, kuid tal pole seadusandlikku ega täidesaatvat võimu.

HIV viiruse kandjaid on 24% elanikkonnast ning selle näitaja poolest on Lesotho maailmas kolmandal kohal.

Loodus

Riigi lääneosas on 30-65 km laiune metsatu lainjas 1500-1800 m kõrgune lavamaa, keskosas u. 2500 m kõrgused alpiniitudega mäed ja idapiiril Draakonimäed, kus paikneb ka riigi kõrgeim tipp Thabana Ntlenyana (3482 m). Imetajaid on 33 liiki, linnuliike 340 (pesitsejaid 123 liiki), roomajaid 41 liiki ja kahepaikseid 6 liiki. 

Mida me soovitame?

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 08.30-15.30 ja laupäeval 08.30-12.30. Pangakaartide kasutamine on üsna levinud, kuid sularahaautomaate on suhteliselt vähe.

  • Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus. Täpsem info: http://www.kropla.com/electric2.htm

  • Toll. Maksuvabalt võib riiki viia: - 400 sigaretti ja 50 sigarit või 250 grammi tubakat - 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit veini

Mida me teame?

Lesotho on maailmas üks kolmest riigist, mida ümbritseb teine riik.   Lestho on parlamentaarse konstitusioonilise monarhiaga riik. Vormiliselt on riigipea kuningas, kuid tal pole seadusandlikku ega täidesaatvat võimu.

HIV viiruse kandjaid on 24% elanikkonnast ning selle näitaja poolest on Lesotho maailmas kolmandal kohal.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud