6310 110

Lihavõttesaar

Lihavõttesaar, Tðiili

Lihavõttesaar

Lihavõttesaar

Lihavõttesaar (polüneesia keeles Rapa Nui, hispaania keeles Isla de Pascua, inglise keeles Easter Island) on Tšiilile kuuluv vulkaaniline saar Vaikse ookeani idaosas Polüneesias. Saare pindala on 165 km² ning seal elab 3 791 elanikku, 2002. aasta rahvaloenduse andmetel. 90% saarlastest elab halduskeskuses Hanga Roas.

Lihavõttesaar on väga omapärase loodusega müstiline saar, mille suurimaks väärtuseks on rapanuilaste iidne kultuur. Saart loetakse maailma suurimaks vabaõhumuuseumiks ning kultuuriajaloo, arheoloogia jne. huvilistele on see üks põnevamaid kohti maailmas.

LippVapp
AsukohtLõuna-Ameerika
RiikTðiili
AjavööndGMT - 4h (Lihavõttesaarel – 6h). Erinevus Eesti ajaga - 6h (Lihavõttesaarel – 8h)
Pindala756 950 km²
Rahvaarv15 818 800 (2007)
Haldusjaotus13 piirkonda
Keeledhispaania keel

Ajalugu

Saare asustamise ajaloo kohta on mitmeid erinevaid teooriaid. Arvatakse, et saare asustasid Tuamotu arhipelaagist saabunud polüneeslased aastatel 700-1200. Seda tõestab ka Lihavõttesaare elanike ja Mangareva saarte elanike keelte sarnasus.

Eurooplaste jaoks avastas saare hollandlane Jacob Roggeveen lihavõttepühal aastal 1722. Järgmisena külastasid saart kaks Hispaania laeva aastal 1770 ning aastal 1774 külastas saart kapten James Cook.


Kliima

Valitseb niiske lähistroopiline kliima. Keskmine õhutemperatuur on juunist oktoobrini 18-19°C ja novembrist maini 20-23°C. Madalaim mõõdetud temperatuur on 3°C ja kõrgeim 36°C.

Vihma sajab keskmiselt 1130 mm/aastas ja kuude lõikes on sademete jaotus võrdlemisi ühtlane.

Rahvuspühad

 • 01. jaanuar – Uusaasta
 • 01. mai – Tööpüha
 • 21. mai – Iquique lahingu aastapäev
 • 29. juuni – Püha Peetruse ja Pauluse päev


Transport

Lihavõttesaare majutuskohad saadavad oma klientidele mingi transpordi lennujaama vastu. Jalgsi kulub lennujaamast ükskõik millise hotellini jõudmiseks maksimaalselt pool tundi.

Saarel puudub bussiliiklus ning kohalikud elanikud kasutavad mopeede, autosid ja hobuseid. On olemas ka mõned taksod ning jalgratta rentimise võimalused.

Vaatamisväärsus

moai – omapärane kivikuju. Neid valmistati aastatel 1100-1680 ja saarel on loendatud 887 sellist kuju. Suurima püstitatud kuju kõrgus on 9,8 meetrit ning see kaalub 82 tonni.

rongorongo – seni dešifreerimata kiri, mis on kirjutatud peamiselt puutahvlitele

rano – kraatrijärv. Neid on saarel 3 (Rano Kau, Rano Raraku ja Rano Aroi)

Vaatamist väärivad ka hiiglaslikest basaltkividest ilma seguta püstitatud müürid, paljud koopad ja tuhanded kaljujoonised.

Huvitavaid fakte

Lihavõttesaar on üks isoleeritumaid paiku maailmas. Lähimaks saareks on asustamata Sala y Gomez, mis on Lihavõttesaarest 415 km kaugusel. Lähimaks asustatud punktiks on 2075 km kaugusel asuv Pitcairni saar, kus elab alla saja inimese ning Tšiili rannik jääb Lihavõttesaarest 3510 km kaugusele.

Oma pinnamoelt on Lihavõttesaar laavatasandik, mida liigestavad kustunud vulkaanide koonused (kõrgeim 539 m).

Saare rahvastikust 60% on polüneesia päritolu rapanuilased, 39% on euroopa päritolu ja mestiitsid ning 1% indiaanlased.


Kirjandus

Eestikeelsed raamatud:

 • Uku Masing, "Rapa Nui vabastamine", 1989
 • Thor Heyerdahl, "Aku-aku: Lihavõttesaare saladus", 1998
 • Jennifer Vanderbes, „Lihavõttesaar“, 2007
 • Hanno Ojalo, „Rapa Nui. Saladusteta Lihavõttesaar“, 2009

Mida me soovitame?

 • Söök. Lihavõttesaarel tasub proovida toitu nimega „Rapa Nui Tuna Empanada“ (praetud tuunikala juustuga) ning „ceviche de pescadot“ (sidrunimahlas marineritud toores tuunikala). Hanga Roas on mitu restorani ja pubi.

 • Shopping. Lihavõttesaar ei ole koht klassikaliseks shoppamiseks, kuid omapäraseid suveniire leidub seal palju. Populaarseimad on puunikerdused, miniatuursed kivist moaid ja rongorongo puutahvlite imitatsioonid.

 • Sündmused. Jaanuaris/veebruaris peetakse Lihavõttesaarel Tapati Rapa Nui festivali, kus võisteldakse mitmetel spordialadel ja käsitöös ning lauldakse ja tantsitakse. Juulis peetakse saarel Tokerau laulufestivali.

 • Folkloor. Lihavõttesaarel peaks kindlasti vaatama programmi kohalike laulude ja tantsudega.

 • Vaba aeg. Lisaks saare kultuuriga tutvumisele saab Lihavõttesaarel ka ratsutada, snorgeldada, sukelduda, surfata ja kala püüda.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud