6310 110

Los Glaciares Rahvuspark

Los Glaciares Rahvuspark, Argentina

Los Glaciares Rahvuspark

Los Glaciares Rahvuspark

Rahvuspark asub Santa Cruzi provintsis, Patagoonias, Argentiinas, loodi 1937.aastal ja on suuruselt teine Argentiinas. Nimi Los Glaciares viitab hiiglaslikule jäämütsile Austral Andide ahelikus, mis toidab 47 suurt jääliustikku, millest ainult 13 voolavad Atlandi Ookeani. Kõnealune jäämüts on suurim väljaspool Antarktikat ja  Gröönimaad ning tänu oma suurusele algavad liustikud tavalise 2500m asemel juba 1500 m kõrguselt merepinnast, voolates alla kuni 200m kõrgusele ja on hästi vaadeldavad.

Tohutusuur igijää surve ja selle järgnev sulamine moodustas 3 suurt pikliku kujuga järve, millest 2 jäävad rahvuspargi territooriumile ning tinglikult võib nende järgi pargi jaotada kaheks osaks. Lago Viedma, põhjas, koos suure Viedma liustiku ja mitmete väiksemate liustike ning mägironijate ja matkajate seas populaarsete mägedega (Mount Fitz Roy, 3405 m; Mount Torre, 3102 m) ja Lago Argentino, lõunas, suurte liustikega nagu Perito MorenoUpsala (suurim kogu Lõuna Ameerikas: 50km pikk ja 10km lai), ja Spegazzini. Mõlemad järved toidavad Santa Cruzi jõge, mis voolab omakorda Atlandi Ookeani.

Ekskursioonipaadid sõidavad tavaliselt jäämägede vahel, et külastada Bahía Onelli ja muul viisil ligipääsmatuid Spegazzini ja Upsala liustikke. Perito Moreno, kuulsaim liustikest, on ligipääsetav ka maadmööda.

Suurepärase vaatemängu tõttu kujutavad Los Glaciers liustikud endast maailmaimet ja nimetati 1981.aastal UNESCO Maailmapärandi hulka kuuluvaks paigaks.

 

LippVapp
AsukohtLõuna-Ameerika
RiikArgentina
AjavööndGMT - 3h. Erinevus Eesti ajaga - 5h
Pindala2 777 409 km²
Rahvaarv38 237 600 (2007)
Haldusjaotus23 provintsi ja 1 pealinna liiduringkond
Keeledhispaania keel

Avatud külastajatele

Rahvuspargile lähim asula on el Calafate linnake, kuhu saab suurematest Argentiina linnadest reisida erinevate transpordivahenditega.

  • Lennukiga. Buenos Airesest El Calafate lennujaama. Sealt bussiga linna, u.17km.
  • Bussiga. Buenos Airesest Rio Gallegosse ja sealt kohaliku liiniga El Calafatesse on  u. 4 tundi sõitu.

Puerto Moreno liustik asub 78km kaugusel el Calafatest. Sinna pääseb auto või bussiga. Puerto Banderast saab minna paadiretkele, et liustiku juurde sõita.

Mida me soovitame?

  • Side ja raha. Mobiiliside ja internet on ainult El Calafates. Rahavahetus ja pangad on ainult El Calafates. Osad poed võtavad vastu dollareid.

  • El Chalten. Asub Andides 430m üle merepinna. Suvi on jahe ja tuuline, ilm muutlik. Temperatuur kõigub 5-30C vahel, keskmiselt 18C. Uusim linnake, 300 elanikku, asutatatud 1985, annab peavarju mägironijatele ja -matkajatele.

  • El Calafate. Asub 200m merepinnast. Suved on kuivad, päikselised, jahedad ja tuulised. Temeperatuur kõigub 10-30C vahel, keskmiselt 20C juures. Tuul on pehme, aga võib puhuda ka 120km/h.

  • Ilm. Ilmastik on varieeruv. Mägede lähedal on niiskem ja kõrgemates kohtades külmem. Oluline märksõna on tuul.

  • Hooaeg. teenindus ja majutusasutused on avatud oktoorist aprillini. Kõrghooaeg on poolest detsembrist kuni veebruarini. Kõrghooajaks tasub majutust broneerida kuni 2 kuud ette.

  • Aku. Madalate temperatuuride juures tühjenevad akud kiiremini. Hoidke varuakud käepärast.

  • Päike. Suveajal loojub päike alles 22.30. Liustike juures on UV kaitsega päikeseprillid ja peakate vajalikud ning väga soovitav päikesekaitsekreem UV filtriga 30 või rohkem.

  • Riietus. Soojad, vihmapidavad riided ja peakate. Liustike läheduses on tuultpidav riietus abiks.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud