6310 110

Lõuna-Aafrika Vabariik

Lõuna-Aafrika Vabariik, Lõuna-Aafrika

Lõuna-Aafrika Vabariik

Lõuna-Aafrika Vabariik

Tänu mitmekesisele loodusele ja paljudele rahvusparkidele ning arenenud turismi infrastruktuurile on LAV turistide poolt enimkülastatav riik Saharast lõuna poole jäävas Aafrikas. Loomade vaatamiseks on LAV üks parimaid paiku maailmas.

LippVapp
AsukohtAafrika
RiikLõuna-Aafrika
AjavööndGMT + 0h. Erinevus Eesti ajaga 0h, märts-oktoober -1h
Pindala1 219 090 km²
Rahvaarv48 861 500 (2006)
Haldusjaotus9 provintsi
Keeled11 keelt, olulisimad on inglise ja afrikaani keel
NaaberriigidNamiibia, Botswana, Zimbabwe, Mosambiik, Svaasimaa, Lesotho
RiigikordPresidentaalne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnPretoria (1 687 800 el.) ja Kaplinn (3 546 400 el.)
RahaühikLAV rand ( ZAR)
RahvastikRassiline ja etniline koosseis on kirev. Valdava osa LAV rahvastikust moodustavad neegrid (79%), valgeid on 9%, segaverelisi 9% ning Aasia päritolu inimesi 2%. Põlisrahvad hotentotid (khoikhoid) ja bušmanid (sanid) ei ole tänapäeval selgelt eristatavad. Tuhandete aastate jooksul on piirkonda rännanud teisigi Aafrika rahvaid ning nende järeltulijad moodustavad u. ¾ LAV rahvastikust. VAATA lähemalt rahvastikust allpool.
Religioonid80% on mitmesuguseid usulahke tunnistavad kristlased, 1,5% on muslimeid, on ka hinduiste ja judaiste ning 15% rahvastikust on usutunnistuseta.
Peamised majandusharudtööstuse põhiharu on mäetööstus (tähtsaimad kaevandatavad maavarad on kivisüsi, teemandid ja kuld), järgnevad autode montaaž, metallitöötlus, masina-, tekstiili-, keemia- ja toiduainetööstus ning metallurgia ja laevaremont. Peamised põllumajandussaadused on mais, nisu, suhkruroog, päevalill, tsitrused, virsikud, köögivili, looma-, linnu- ja lambaliha ning vill ja piim.
TolliinfoMaksuvabalt võib Lõuna-Aafrika Vabariiki viia 200 sigaretti või 20 sigarit, 1 liitri kanget alkoholi ja 2 liitrit veini.
VaktsineerimineSoovituslik A-hepatiit

Viisainfo

Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida on võimalik taotleda Lõuna-Aafrika Vabariigi saatkonnas Helsingis.

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

  • LAV territooriumilt on leitud u. 3 miljoni aasta vanuseid australopiteekide luid ning 160 000 aasta vanuseid nüüdisinimese jäänuseid.
  • II a-tuh. e.Kr. põhja poolt tulnud põlluharijad ja karjakasvatajad bantud tõrjusid põliselanikud bušmanid ja hotentotid äärealadele.
  • 1488 Portugali meresõitja Bartolomeu Diaz purjetas ümber Hea Lootuse neeme


Kliima

LAV paikneb mitmes kliimavöötmes. Kliima kujundamisel on oluline osa Draakonimägedel, mis takistavad India ookeani niiske õhu tungimist sisemaale. Riigi lääneosas põhjustab kuivust piki läänerannikut põhja poole kulgev külm Benguela hoovus.


Vaatamisväärsus

Kaplinnüks peamisi turismilinnu koos kuulsa Lauamäe ja ümbruskonna veinipiirkondadega

Krügeri rahvusparksuurim ja kuulsaim rahvuspark, kus võib näha palju erinevaid loomi


Huvitavaid fakte

Riigil on 2 pealinna: täitevvõimu keskus on Pretoria ja seadusandliku võimu keskus on Kaplinn. Kõrgeim kohtuvõim asub Bloemfonteinis.

LAV on maailma maavararikkaimaid riike. Rohkesti leidub kulda, plaatinat, uraani-, tina-, titaani-, antimoni-, vanaadiumi- ja mangaanimaaki, kromiiti, asbesti, teemante, kivisütt, raua-, vase- ja niklimaaki, kivisoola ja fosforiiti. Leidub ka haruldasi ja muldmetalle.


Loodus

LAV asub valdavalt kiltmaadel ja platoodel, mis lõuna pool astanguti kõrgenevad. Kõrgeimad tipud asuvad Draakonimägedes ning riigi kõrgeim tipp on Nesjuthi (3408 m). Vaali jõest läänes asub Kapi platoo, mille äärmine loodeosa madaldub Kalahari kõrbe nõoks (kõrgus 900–1000m).

LAV taimestik on äärmiselt mitmekesine, seal kasvab üle 20 000 taimeliigi.


Rahvastik

Rassiline ja etniline koosseis on kirev. Valdava osa LAV rahvastikust moodustavad neegrid (79%), valgeid on 9%, segaverelisi 9% ning Aasia päritolu inimesi 2%. Põlisrahvad hotentotid (khoikhoid) ja bušmanid (sanid) ei ole tänapäeval selgelt eristatavad. Tuhandete aastate jooksul on piirkonda rännanud teisigi Aafrika rahvaid ning nende järeltulijad moodustavad u. ¾ LAV rahvastikust.


Mida me soovitame?

  • Liiklus. Lõuna-Aafrika Vabariigis on vasakpoolne liiklus. Autoroolis tasuks säilitada tavapärasest suurem tähelepanelikkus. Sõidu ajal tasub hoida uksed-aknad suletuna ja lukus ning hinnalisi asju ja pagasit mitte nähtavale kohale jätta.

  • Turvalisus. LAV mõnedes piirkondades (eriti Johannesburgis) on väga levinud röövimised ning turistidel tuleb olla ülimalt ettevaatlik.

  • Jootraha. Levinud on jootraha andmine ning turismipiirkondades on see 10-15% arvest.

  • Elekter. Elektripistikud on erinevad meil kasutusel olevatest ning kasulik on kaasa võtta sobiv üleminekuühendus.

  • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel umbes 09-16. Linnades on olemas pangaautomaadid ning pangakaartide kasutamine on üsna levinud.

Mida me teame?

Riigil on 2 pealinna: täitevvõimu keskus on Pretoria ja seadusandliku võimu keskus on Kaplinn. Kõrgeim kohtuvõim asub Bloemfonteinis.

LAV on maailma maavararikkaimaid riike. Rohkesti leidub kulda, plaatinat, uraani-, tina-, titaani-, antimoni-, vanaadiumi- ja mangaanimaaki, kromiiti, asbesti, teemante, kivisütt, raua-, vase- ja niklimaaki, kivisoola ja fosforiiti. Leidub ka haruldasi ja muldmetalle.

LAV on maailma suurim plaatina, kulla ja kroomi tootja. LAV toodab ligi kolmandiku maailmas toodetavast kullast ja kullamaardlate varu on endiselt suur.

Veinitoodangult on LAV maailmas 8. ja päevalilleseemnete toodangult 11. kohal.

LAV börs kuulub maailma 10 suurima börsi hulka.

Sissetulekute poolest 1 elaniku kohta on LAV maailma 50 rikkaima riigi seas, kuid ka tulude jaotumuse ebavõrdsus on üks maailma suurimaid.

Aastal 1948 võimule tulnud Rahvuspartei valitsuse ametlik poliitika oli apartheid ehk rassi- ja rahvusrühmade territoriaalne eraldamine. Selle eeskujuks oli tõenäoliselt USA indiaanireservaatide süsteem. 1959. a. seadus nägi ette 10 etnilise homeland´i (bantustani) rajamise. Umbes 75% rahvastikust moodustanud neegerelanikkonnale anti umbes 13% riigi territooriumist.

Kogu riigis kehtestati rassieraldusrežiim, mis keelas neegritel käia valgetega samas koolis ja söögikohas, istuda samal pargipingil jms. Keelati ka segaabielud.

1927 asus LAV-i elama Eesti Vabariigi Kaubandus-Tööstusministeeriumi kunagine ametnik Endel Muna ning rajas seal karjafarmi. II maailmasõja hakul oli LAV-s umbes 30-liikmeline eestlaste kogukond.

LAV rahvuslill on kuningprootea, rahvuspuu kivijugapuu, rahvuslind paradiisikurg, rahvuskala kapimaa koratsiin ja rahvusloom hüpikgasell.

Riigis on 27 rahvusparki ja 12 UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat objekti.

LAV on maailmas teisel kohal vägivaldsete kallaletungide ja mõrvade poolest ning esikohal vägistamiste poolest. Riigis toimub igal aastal 52 000 politseis registreeritud vägistamisjuhtumit. Autode röövimine on nii levinud, et mõned kindlustusfirmad ei kindlusta enam teatavaid automarke.

Mõrvade arv on viimastel aastatel vähenenud ning statistilisel aruandeperioodil 01.04.2009-31.03.2010 tapeti ainult 16 834 inimest. Kokku registreeriti politseis sellel perioodil 2 121 887 tõsisemat kuritegu (sealhulgas 13 902 autoröövi ja 64 670 röövimist tänavatel).

HIV viiruse kandjaid on riigis 5,6 miljonit (18% elanikkonnast) ning AIDS on surmapõhjuste hulgas esikohal (umbes 30% surmajuhtumitest).

Elanikkonna keskmine eluiga on 49,33 aastat (meestel 50,24 ja naistel 48,39).

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud