6310 110

Malta

Malta, Malta

Malta

Malta

Malta on tihedalt asustatud saareriik Vahemeres, mis koosneb seitsmest saarest - Malta saarest, Gozo saarest, Comino saarest ning 4 asustamata saarest. Pindalalt väike, kuid sisult suur saareriik eristub eelkõige oma mitmekesisuse poolest, peegeldades kultuurikirevust kõikjal – nii arhitektuuris kui ka kohaliku köögi segunemises muude toidukultuuridega, samuti keeles ja elanike etnilises päritolus. Lisaks pakub Malta mitmekülgseid aktiivse puhkuse võimalusi, Euroopa kirkaima veega sukeldumiskohti ja rohkelt põnevaid ajaloolisi vaatamisväärsusi.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikMalta
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT +1, Eesti ajast 1 tund taga.
Pindala316 km2
Rahvaarv417 600 (2011)
Haldusjaotus7 saart
Keeledmalta ja inglise keel, kuid palju räägitakse ka itaalia keelt.
NaaberriigidItaalia
PiiridTuneesia, Itaalia
RiigikordParlamentaarne vabariik
RiigipeaPresident George Abela
PealinnValletta
Rahaühikeuro (EUR)
Rahvastikmaltalased 95,3%, britid 1,6% ja teised rahvad 3,1%
Religioonidrooma-katoliku
Peamised majandusharudturism ja teenuste sektor
TolliinfoEU riikide vahel reisides sissetoodavale mittekommerts kaubale piirangut pole. NON EU riikidest sisenejatele on piirangud.
Vaktsineeriminehepatiit, teetanus

Viisainfo

Malta on Eesti kodanikule viisavaba.

Ajalugu

Riik on olnud asustatud alates umbes 5200. aastast e.m.a. Enne foiniiklaste saabumist eksisteeris saartel märkimisväärne eelajalooline tsivilisatsioon. Hiljem olid saared sajandeid rüütliordu Order of Knights of the Hospital of St John asukohaks ning seejärel Briti impeeriumi osaks.


Kliima

Maltal on lähistroopiline vahemereline kliima. Kõige külmem kuu on jaanuar (+12,2°C), kõige kuumem august (+26,3°C). Aastas sajab keskmiselt 553 mm, kõige rohkem detsembris (112 mm) ja kõige vähem juulis (0 mm).


Vaatamisväärsus

Comino – Pisikene, alla neljaruutkilomeetrine saar, asub täpselt Malta ja Gozo saarte vahel. Saare populaarseim vaatamisväärsus on Sinine Laguun, mille türkiissinised veed meelitavad ligi palju sukeldujaid-toruujujaid ning turistipaate.

Gozo - Gozo saarel paikneb Ggantija templikompleks, mis pärineb pronksiajast - umbes 3600 eKr. Kahest templist koosneva kompleksi nimi tuleneb müüdist, mille kohaselt olevat hiiglaslikest kivirahnudest ehk megaliitidest ehitatud hooned püstitatud gigantide poolt. See võib olla tõsi, sest paiguti ulatuvad templimüürid kuni 6 meetri kõrgusele.
Valletta
- Valletta linn on Johanniitide Ordu poolt rajatud barokne meistriteos, mis kuulub UNESCO kultuuripärandi nimekirja. Linn on täis uhkeid kindlusi, paleesid, arvukalt muuseume ja kirikuid. Kitsastel tänavatel leidub rohkelt käsitöö-, antiik- ja ehtekauplusi, peatänavatel (Republic Street ja Merchants Street) aga asub hulgaliselt butiike.


Huvitavaid fakte

 • Ametlik pealinn Maltal puudub. De facto on pealinnaks Valletta. Suurim linn on sellega kokku kasvanud Birkirkara (nende vahe on 6 km).
 • Põhisaarele foiniiklaste antud nimi Malat tähendab turvalist sadamat.
 • Katoliikliku Malta kitsuke pind on üle külvatud 365 kirikuga, ainuüksi Vallettas on neid üle kolmekümne.
 • Malta veinivalmistamise traditsioon pärineb juba Rooma ajast.
 • Malta on üks Euroopa tihedamalt asustatud riike, siin elab 1309 inimest km2 kohta.

Söök ja jook

Maltal võib nautida lisaks traditsioonilisele Malta köögile veel teiste Vahemere rahvaste toidukultuuri parimaid saavutusi. Mitmed saart vallutanud rahvad on siinsesse kööki oma jälje jätnud, mistõttu leidub siin nii Itaalia, Araabia, Suurbritannia kui ka Põhja-Aafrika roogasid. Suurimad mõjutused pärinevad aga naabersaarelt Sitsiiliast.


Mida me soovitame?

 • Vaatamata sellele, et vahemaad Maltal on lühikesed, on taksode hinnad öötundidel üsna kallid.

 • Kraanivesi on ümbertöödeldud merevesi, mis on küll joogikõlbulik, kuid pudelivesi on parema maitsega ning soovituslikum.

 • Suur osa Malta rannikust on kaljune ning ujuma pääseb mööda kaljudele paigaldatud treppe. Parimad liivarannad asuvad saare põhjaosas – Meliha Bay ja Golden Bay.

 • Maltalased armastavad väljas söömas käia ja seetõttu täituvad restoranid nädalalõppudel ning pühade ajal kohalike perede ja muude seltskondadega. Soovitatav on õhtusöögile minnes laud ette tellida. Tasub ka arvestada, et mõned restoranid on siesta ajal ja ka esmaspäeviti suletud.

 • Vahemere piirkonnale omaselt veedetakse Maltal siestat, mistõttu kauplused ja apteegid on avatud kell 09:00–13:00 ja 16:00–19:00.

 • Krediitkaardid nagu Visa, EuroMaster ja American Express on laialt kasutusel pealinnas ja puhkekeskustes. Väiksemates asulates ja külapoodides eelistatakse enamasti sularaha.

 • Pangad on avatud erinevatel aegadel. HSBC pank on avatud E–R kell 08:30–12:45, L kell 08:30-12:00, Bank of Valletta E R kell 8:30–14:00 ja L kell 08:30–12:00. Vallettas ja Sliemas on mõned pangakontorid avatud ka õhtupoolikul kell 15:00–18:00. Sularahaautomaatidest on võimalik krediit- ja deebetkaartidega välja võtta sularaha (EUR).

Mida me teame?

 • Ametlik pealinn Maltal puudub. De facto on pealinnaks Valletta. Suurim linn on sellega kokku kasvanud Birkirkara (nende vahe on 6 km).
 • Põhisaarele foiniiklaste antud nimi Malat tähendab turvalist sadamat.
 • Katoliikliku Malta kitsuke pind on üle külvatud 365 kirikuga, ainuüksi Vallettas on neid üle kolmekümne.
 • Malta veinivalmistamise traditsioon pärineb juba Rooma ajast.
 • Malta on üks Euroopa tihedamalt asustatud riike, siin elab 1309 inimest km2 kohta.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud