6310 110

Maroko

Maroko, Maroko

Maroko

Maroko

Maroko asub Aafrika loodeosas Atlandi ookeani ja Vahemere rannikul ning on turismimaana aasta-aastalt üha enam populaarsust kogunud nii kultuuri-, loodus- kui ka rannapuhkuse sihtkohana.

AsukohtAafrika
RiikMaroko
AjavööndMaailmaaeg + 0h. Eesti ajaga võrreldes 2h taga. Suveajal GMT +1, talveajal GMT +0.
Pindala446 550 km²
Rahvaarv33 757 000 (2007)
Keeledaraabia ja berberi keeled, ärikeeleks prantsuse keel
NaaberriigidMauritaania, Alžeeria
Riigikordkonstitutsiooniline monarhia
Riigipeakuningas Mohammed VI
PealinnRabat
Rahaühikdirhem (MAD)
Rahvastikberberid
Religioonidislam, 97,8% elanikest on muslimid.
Peamised majandusharudnafta, maagaas, puuvill ja turism
TolliinfoMarokost on lubatud kaasa tuua veini kuni 4 liitrit (va vahuveini, liköörveini), õlut kuni 16l, 2l alkohoolseid jooke alkoholisisaldusega kuni 22% (sh vahuveini, liköörveini) või 1l kanget alkohoolset jooki (alkoholisisaldusega üle 22%)
VaktsineerimineA-hepatiidi ja B-hepatiidi vastu

Viisainfo

Eesti kodanikud võivad Marokos viibida viisavabalt 90 päeva poole aasta jooksul. Marokosse reisimiseks on vajalik pass, mis peab kehtima veel vähemalt 3 kuud peale riigis viibimise lõppu.

Ajalugu

Marokot on eri aegadel valitsenud kartaagolased, berberid, roomlased, portugallased, hispaanlased ja prantslased, kes kõik jätsid endast maha midagi oma uskudest, arhitektuuristiilidest ja keeltest.

Kaasaegne Maroko territoorium asutati vähemalt 8000 aeKr berberi hõimude poolt, kes tegelesid valdavalt maaviljelemise ja karjakasvatusega.


Kliima

Atlandi ookeani rannikul on aastaringselt soe ja pehme kliima. Kui põhjapoolne rannik on talvel niiskem ja vihmasem, siis lõunapoolses Agadiris on talvepäevad tänu lähedalasuva Sahara mõjudele soojemad ja kuivemad - keskmiselt on oktoobris 4 ja novembris vaid 6 vihmapäeva. Ööd seevastu on jahedamad.

Vaatamisväärsus

Fès ja Meknès - ainulaadse arhitektuuriga linnad
Dadès Kuristik – lubjakivist kaljud


Huvitavaid fakte

 • Islami 5 põhialust on usk ainujumalasse, palvetamine 5 korda päevas, kohustuslik almuse jagamine, paast, vähemalt üks kord elus palverännak Mekasse.
 • Maroko on maailma suurim sardiinikonservide tootja.
 • Sealiha moslemid ei söö, sest see on koraani järgi roojane.
 • Apelsinid pärinevad Marokost.

Söök ja jook

Maroko toidukultuur on mõjutatud Lähis- Ida, Araabia, Berberi, Aafrika ja Vahemere köögist. Kui soovida Maroko kööki kolme sõnaga kokku võtta, ütleks, et see on rammus, vürtsikas ning suussulav. Siinsetes retseptides kasutatakse õli ja võid, läbikasvanud, sageli kondiga liha, vähemalt nelja-viit vürtsi ja maitsetaime. Maroko köögi kohustuslikud vürtsid on pipar, köömen, koriander, safran, kaneel ja kardemon. Kasutatakse ka tšillit, aga mitte palju, sest sealsed toidud ei pane õhku ahmima. Maitsetaimedest on vältimatud ingver, petersell, sibul, küüslauk ja oliivid. Mõnele toidule lisatakse tüümiani või majoraani, seesamiseemneid või münti.


Kirjandus

Eestikeelseid raamatuid Marokost:

 • Leonora Peets, „Maroko taeva all“, 1997

Mida me soovitame?

 • Rahavahetus: Eestis dirhemeid osta ei saa. Raha saab vahetada Agadiri lennuväljale saabudes, linnas pankades ning ametlikes rahavahetuspunktides (bureaux de change). Lennuvälja kurss on reeglina kehvem. Hoidke alles rahavahetuse tšekid juhuks, kui teil on vaja dirhemid tagasi eurodesse vahetada. Turgudel võetakse tõenäoliselt vastu ka dollareid ja eurosid, aga sel juhul tuleb arvestada, et kaupmehe arvutatud kurss ei ole teie kasuks.

 • Sularahaautomaadid. Sularahaautomaadid on linnades olemas ning aktsepteerivad Visa, MasterCard, Electron, Cirrus ja Maestro kaarte, samuti kõiki peamisi krediitkaarte. Suuremad 4* ja 5* hotellid pakuvad rahavahetusteenust ning mõnedes hotellides on ka sularahaautomaadid. Turismikeskustes ja linnades saab oste sooritada krediitkaartidega, kuid mõnedes poodides kehtib nende puhul 5% lisatasu.

 • Jootraha. Jootraha jätmine ja hinna üle kauplemine on Marokos reegliks. Restoranides on soovitav jätta jootraha 5-10% arvest. Ka taksojuhtidele ja giididele on kombeks anda jootraha. Tihti piisab ka mõnest dirhemist.

 • Tavad. Naisterahvastel on väljaspool kuurortpiirkondi lühikeste pükste kandmine välistatud, samuti on ebasünnis käia katmata õlgade ja käsivartega.

Mida me teame?

 • Islami 5 põhialust on usk ainujumalasse, palvetamine 5 korda päevas, kohustuslik almuse jagamine, paast, vähemalt üks kord elus palverännak Mekasse.
 • Maroko on maailma suurim sardiinikonservide tootja.
 • Sealiha moslemid ei söö, sest see on koraani järgi roojane.
 • Apelsinid pärinevad Marokost.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud