6310 110

Mehhiko

Mehhiko, Mehhiko

Mehhiko

Mehhiko

Mehhiko on riik, mis paelub eelkõige oma kaunite Kariibimere randadega, aga samapalju ka põneva ajaloo  - maiade, asteekide kultuuriga. Et saada mingisugunegi ülevaade sellest riigist peaks reis kestma vähemalt kaks nädalat ning hõlmama linnapuhkust (olgu selleks siis Mexico City, Acapulco või näiteks Oaxaca), arheoloogiliste vaatamisväärsuste külastamist (Teotihuacan Mexico City lähistel, Chichen Itza ja Tulum Yucatani poolsaarel) ning rõõmuküllast rannapuhkust Cancunis või Playa del Carmeni piirkonnas.

LippVapp
AsukohtPõhja-Ameerika
RiikMehhiko
Ajavööndmaailmaaeg −6 kuni −8
Pindala1 972 550 km2
Rahvaarv112 miljonit (2010)
Haldusjaotus31 osariiki
KeeledHispaania keel
NaaberriigidUSA; Guatemala, Belize
RiigikordFöderatiivne presidentaalne vabariik
RiigipeaPresident
PealinnMexico City
RahaühikMehhiko peeso (MXN)
RahvastikMehhiko aladel on elanud paljud iidsed tsivilisatsioonid, näiteks olmeegid, maiad ja asteegid. Suurema osa asteekide tsivilisatsioonist hävitasid 16. sajandi alguses hispaanlased. Tänapäeval moodustavad indiaanlased riigi 110 miljonist elanikust ligikaudu kolmandiku. Ligikaudu 60% rahvastikust on mestiitsid – indiaanlaste ja hispaanlaste järeltulijad.
ReligioonidRooma-katoliku usk (82%), kristlus (9%), teised usundid
Peamised majandusharudautotööstus, teenindus sh. turism, põllumajandus, elektroonika tööstus
TolliinfoIsiklikul otstarbel tohib kaasa võtta lisaks riietusele 1 kaamera, 1 videopleieri, 1 personaalarvuti, 1 CD-mängija, 5 DVD, 20 muusika CD või audiokasetti ja 1 mobiiltelefon
VaktsineerimineSoovitatakse vaktsineerida A- ja B-hepatiidi vastu

Viisainfo

Eesti kodanikud võivad Mehhikos viibida viisavabalt maksimaalselt 180 päeva.

Ajalugu

1800-300 e.kr. - pärinevad andmed, et Mehhiko aladel elasid olmeegid, maiad, zapoteegid ja asteegid. Need tsivilisatsioonid tegid suuri edusamme arhitektuuris, matemaatikas, astronoomias, meditsiinis ja teoloogias.


Kliima

Mehhiko maastik ja kliima on väga mitmekesised. Seal leidub nii lumiseid mäetippe, tulikuumi kõrbetasandikke, aga ka lopsakaid vihmametsi. Kliima muutub lisaks maapinna kõrgusele ka põhja-lõuna suunaliselt.


Vaatamisväärsus

Mexico City - on Mehhiko pealinn. Vaatamist väärt: El Zocalo - maailma suurim väljak; Plaza de Toros - maailma suurim härjavõtluse areen; Metropolitan Cathedral - suurim katedraal lääne-poolkeral; Tenochtitlan - kunagise Mexico City varemed.

Teotihuacan - Mexico City lähistel asuv kuulsamaid arheoloogilisi vaatamisväärsusi Mehhikos. Selles kunagises asteekide linnas on säilinud palju ehitisi, nagu näiteks Päikese püramiid, Kuu püramiid ning Surnute allee.


Huvitavaid fakte

 • Mexico City taksod on kõik rohelist-valget värvi "põrnikad".
 • Guadalupe Neitsi on mehhiklaste kõige kuulsam pühak ja tema auks on püstitatud palju katedraale ning peetakse pidustusi.
 • Tequilat toodetakse sinisest agaavist; agaavi kände kuumutatakse süte peal, pressitakse puruks, lastakse vaatides seista ja lõpuks kuumutatakse alkohol välja ning maitsestatakse. Mehhiko tequila on pigem likööri-sarnane jook (mandli, kohvi, passioni jt maitsetega)

Söök ja jook

Mehhiko köök on segu maiade, asteekide, indiaanlaste ja hispaanlaste köökidest.
Üks põhikomponent on tortiljad, mis on maisi või nisujahust küpsetatud õhukesed leivakesed. Neid täidetakse erineva sisuga nagu liha, kartul, juust, sibul, pipar jne. Kuna neid valmistatakse erineval viisil, siis ka nimetatakse neid erinevalt: quesadillas, empanadas, burritos, flautas, tacos, tostados, jne.


Loodus

Mehhiko on väga ebatasane maa. Seal on arvukalt vulkaane ning seda läbivad mäestikud Ida-Sierra Madre ja Lääne-Sierra Madre, mis on Kaljumäestiku pikendused.

Mehhiko keskosas laiub suur ja kõrge põhja poolt avatud platoo - Mehhiko kiltmaa. See võtab enda alla ligi pool riigi pindalast. Mehhiko lahe ääres on tohutud rannamadalikud, kus leidub soid, laguune ja liivavalle.

Mehhiko suurim järv on  Chapala järv (1080 km² ) Guadalajara linna läheduses ning pikim jõgi on Rio Grande (2000 km).

Mida me soovitame?

 • Reisiaeg Kariibimere piirkonnas. Reisides natuke enne või pärast kõrghooaega saate osa allahindlustest hotellides, restoranides ning ekskursioonidel.

 • Hop-On-Hop-Off Mexico Citys. Mexico City Hop-On-Hop-Off bussituur venib sageli ajaliselt pikemaks suurte ummikute tõttu linnas. Arvestage kindlasti ajavaruga.

 • Hotell Cancunis. Cancunis on soovitav valida hotell, millel on oma kinnine rand. Üldjuhul on peaaegu kogu rannapiirkond (koos mugavate rannatoolidega) hotellide oma ja kui teil on hotell kesklinnas, siis on raske leida mõnusat kohta selle kauni Kariibi mere nautimiseks.

 • Enne reisi. Soovitame enne reisi end registreerida välisministeeriumi kodulehel

 • Turvalisus Mehhikos. Mehhikos reisimine on valdavalt turvaline. Välisministeerium soovitab siiski vältida reisimist Tijuana, Ciudad Juarez, Chihuahua ja Culiacani linnadesse ning Oaxaca ja Chipase osariikidesse

Mida me teame?

 • Mexico City taksod on kõik rohelist-valget värvi "põrnikad".
 • Guadalupe Neitsi on mehhiklaste kõige kuulsam pühak ja tema auks on püstitatud palju katedraale ning peetakse pidustusi.
 • Tequilat toodetakse sinisest agaavist; agaavi kände kuumutatakse süte peal, pressitakse puruks, lastakse vaatides seista ja lõpuks kuumutatakse alkohol välja ning maitsestatakse. Mehhiko tequila on pigem likööri-sarnane jook (mandli, kohvi, passioni jt maitsetega)
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud