6310 110

München

München, Saksamaa

München

München

Kultuurihuvilistele on Müncheni kesklinn mõnusalt ühtne, enamik tähtsamaid vaatamisväärsusi asub jalutuskäigu kaugusel. Vanalinna keskpunktiks on Marienplatz, mis on olnud linna keskus ja süda Müncheni asutamisest alates. Uue raekoja fassaadil ilutsev mehaaniline kell on põhjuseks, miks paar korda päevas Marienplatz rahvaga täitub ja kõigi pilgud kellale on suunatud. Uhke kellamängu ülemine osa kujutab hertsog Wilhelm V ja Lorraine Renata pulmi 1568. aastal, alumine osa aga «Schäfflertanz’i» (püttseppade tantsu) – keskajal, pärast katkuepideemiat, kogunesid püttsepad tänavatele, et rõõm ellu tagasi tuua. Münchenis on ka rohkelt muuseume, huvitavaid ehitisi ja ka rohelisi fassaade.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikSaksamaa
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala310,43 km²
Rahvaarv1,35 miljonit
Haldusjaotus25 linnaosa
KeeledSaksa

Ajalugu

Lühiülevaade ajaloo tähtsamatest verstapostidest:

 • 8. sajand – jõudis linna nimi kaardile, tänu benediktiini munkadele, kes märkisid kaartidele "moniker Munichen", mis tõlkes võiks tähendada munkade asukohta.
 • 1158 – peetakse Müncheni ametlikuks asutamisajaks.
 • 1175 - München saab ametlikult linna staatuse ja teda kindlustatakse.
 • 1240 - Võim läheb kuni 20.sajandini Wittelsbachide suguvõsa kätte.


Kliima

Müncheni kontinentaalset kliimat mõjutab tugevalt Alpi mägede lähedus. Suur sadamete hulk on tingitud linna asukoha kõrgusest merepinnast  ning mägede lähedusest. Ootamatult võivad saabuda ka tugevad tormid. Temperatuurierinevused suve ja talve ning päeva ja öö vahel võivad olla väga suured.


Rahvuspühad

Riiklikud pühad:
1.jaanuar - Uusaasta
6.jaanuar - Kolmekuningapäev
1.mai - Tööpüha
15.august - Taevaminemispüha


Transport

Müncheni Rahvusvaheline lennujaam asub kesklinnast 30 km põhja suunas ja on Saksamaa suuruselt teine lennujaam, peale Frankfurti. Müncheni lennujaamas on 2 terminali. Terminal 1 teenindab ainult Lufthansa ja tema partneri Star Allience liine, terminali 2 saabuvad ja väljuvad kõik teised liinid.
Kesklinnast lennujaama saab linnalähirongidega. Rong S8 tuleb ida suunast ja S1 tuleb lääne Münchenist. Rongid väljuvad iga 5-20 minuti järel ning sõit kesklinna kestab umbes 40-45 minutit.


Shopping

Kaubandustänavad:
Maximilianstrasse / Residenzstrasse / Theatinerstrasse
- need tänavad ümber Opera (Rahvusteatri) on sobilikud neile, kes peavad lugu kõrgkvaliteedist ning luksuskaupadest.
Kaufingerstrasse / Neuhauserstrasse - jalakäijateala mis kulgeb Karlsplatzilt Marienplatzile ja on sobilik ostukoht tavalistele inimestele. Paljud kaubamajad, ketipoed ja butiigid palistavad tänavaid ridadena. Samuti leidub palju restorane ja kohvikuid.


Vaatamisväärsus

Frauenkirche - Neitsi Maarjale pühendatud kirik on üks Müncheni sümbol. Tema kaks vaskset sibulkupliga torni on kaugelt äratuntavad ning kaunistavad paljusid Münchenit tutvustavaid brošüüre.
Kirik valmis 1488.a. Legendi järgi tegi selle arhitekt Jörg Halspach lepingu kuradiga, et ta ehitab kiriku, kus on selline koht, kust mitte ükski aken näha ei ole. Ja ta tegi oma lubaduse teoks ning kurat vihastas selle peale ning virutas jalga vastu maad. See "kuradi jalajälg" on praegu kiriku sissepääsu juures näha. Samas on ka see koht, kust ükski aken ei paista, see on sinepivärvi kollane plaat kiriku põrandal.
Kohe kiriku sissepääsu juures on ka imperaator Ludvig IV Baieri monumentaalne haud.


Huvitavaid fakte

 • Mitte kusagil mujal Saksamaal pole IT, tarkvara ja sidesektori valdkonnas nii palju töökohti, kui Münchenis.
 • Maailmamajanduses, peale Silicon Valley, Bostoni ja Tel Avivi on München neljandal kohal.
 • Müncheni Olümpiatorni kõrgus on 290 m
 • Linderhofi lossis asub maa-alune koobas, kus kõlab Wagneri muusika, mis on spetsiaalselt kuningas Ludvig II jaoks kirjutatud.

Söök ja jook

Müncheni eripäraks on valged vorstid (The Weißwürste). Traditsiooniliselt süüakse neid hommikusöögiks, igatahes kindlasti enne kella 12.00. Sageli serveeritakse neid magusa sinepi ja värskelt küpsetatud saiadega.
Teine piirkondlik delikatess on pikkpoiss (Leberkäs), mida pakutakse koos kartulisalatiga.


Mida me soovitame?

 • Munich CityTourCard. Kui soovite viibida linnas mitu päeva ning külastada palju muuseume ja vaatamisväärsusi, siis soovitame osta Munich CityTourCard. See võimaldab piiramatult kasutada kõiki transpordiliike ning pakub allahindlusi paljudes muuseumides.

 • Bayern-Ticket. Kui soovite ka Müncheni lähiümbruses ringi reisida, siis Bayern-Ticket on selleks sobilikum rongipileti liik. Saadaval ka grupipiletina, mis lubab koos reisida 5 täiskasvanul ning hinnalt tuleb kõvasti odavam kui üksikpilet.

 • Jootraha. Jootraha on tavaliselt lisatud juba arvele 10%. Taksojuhtidele, juuksuritele jt. teenindajatele oleks ka viisakas jätta väike summa.

Mida me teame?

 • Mitte kusagil mujal Saksamaal pole IT, tarkvara ja sidesektori valdkonnas nii palju töökohti, kui Münchenis.
 • Maailmamajanduses, peale Silicon Valley, Bostoni ja Tel Avivi on München neljandal kohal.
 • Müncheni Olümpiatorni kõrgus on 290 m
 • Linderhofi lossis asub maa-alune koobas, kus kõlab Wagneri muusika, mis on spetsiaalselt kuningas Ludvig II jaoks kirjutatud.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud