6310 110

Napoli

Napoli, Itaalia

Napoli

Napoli

Pika ajalooga Napoli linn on olnud järjekindlalt suur kultuurikeskus ülemaailmse mõjusfääriga. Ajaloohõngu on tunda seal tänapäevani, sest säilinud on palju keskaegseid vaatamisväärsusi. Lisaks meelitab linn nii mitmekülgsete ostuvõimaluste kui ka suurepärase söögikultuuriga.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikItaalia
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Eesti ajast 1h taga.
Pindala117.27 km²
Rahvaarv963 357 (2009)
Haldusjaotus30 kvartalit
Keeleditaalia keel

Ajalugu

Napoli on asutatud 6. sajandil eKr, olles üks vanimaid jätkuvalt asustatud linnu maailmas. Algselt oli Napoli nimeks Parthenope ja hiljem Neápolis (kreeka keeles “Uus linn”).


Kliima

Napolis on tüüpiline vahemere kliima märgade talvede ja soojade, kuivade suvedega. Keskmine temperatuur augustis / jaanuaris on +18-29°C / +7-13°C.

Rahvuspühad

1. jaanuar - Uusaasta
6. jaanuar - Kolmekuningapäev
12. aprill – 1. ülestõusmispüha
13. aprill – 2. ülestõusmispüha
25. aprill - Vabastuspäev
1. mai - Töörahva püha
2. juuni – Itaalia Vabariigi aastapäev
15. august – Neitsi Maarja taevavõtmise suurpüha
1. november – Kõigi pühakute suurpüha
8. detsember – Neitsi Maarja pärispatuta saamise suurpüha
25. detsember – 1. jõulupüha
26. detsember – 2. jõulupüha

Transport

Napoli Lennujaamast, mida tuntakse ka Capodichino Lennujaama nime all, saab Napolisse sõita Alibus bussiga. Bussipilet maksab 3 EUR ning buss peatub kahes kohas – bussijaamas Stazione Centrale ja Piazza Municipio peatuses.

Pearaudteejaam on Napoli Centrale – Piazza Garibaldi rongipeatus, mis on ühendatud Napoli metroosüsteemiga.

Shopping

Napoli on kahtlemata üks peamisi Itaalia ostuparadiise. Sealsed poed on tavaliselt nädala sees avatud kell 09:00-13:00 ja 15:30-19:30 või 16:00-20:00. Suurimad poed on aga avatud kogu päeva. Laupäeviti suletakse poed kell 17:30 ning vaid vähesed neist on avatud ka pühapäeviti. Paljud poed ei ole aga avatud esmaspäeva hommikuti, küll aga toimub iga neljapäeva hilisõhtuti late-night shopping.


Vaatamisväärsus

Muuseumid:

  • Museo Nazionale di Capodimonte –  Palazzo Reale di Capodimonte pargis asuv muuseum sisaldab Itaalia peenemaid maalikollektsioone.
  • Museo Archeologico Nazionale – Napolis asuv Riiklik Arheoloogiamuuseum on kõige tähtsam ja ühtlasi ka suurim arheoloogiamuuseum kogu Euroopas. Siin on välja pandud suurim kogu Pompeii leide.
  • National Museum of San Martino – San Martino Riiklik Muuseum asub suures Püha Martini kloostrikompleksis, kus asuvad kirik, ilus kloostriõu ja aiake, millelt avaneb hingemattev vaade üle Napoli lahe. Eriti tähelepanuväärseks teeb selle kompleksi Presepe Cuciniello, mis on üks parimaid Kristuse sünni stseene kogu maailmas.


Huvitavaid fakte

  • Napoli on elanike arvult Itaalia kolmas linn Rooma ja Milaano järel.
  • Napoli on rikkuselt neljas linn Itaalias, järgnedes Milaanole, Roomale ja Tuninile.
  • Napoli ajalooline linn on suurim kogu Euroopas.

Söök ja jook

Napoli kööki iseloomustavad kõige paremini kalatoidud, olles kohane staatus muistsele ja siiani funktsioneerivale sadamale. Samuti on regioonile tüüpiline mozzarella juust ning erinevad kondiitritooted ehk pasticceria, mis on täidetud ricotta juustu või sidrunimaitselise kreemiga.


Mida me teame?

  • Napoli on elanike arvult Itaalia kolmas linn Rooma ja Milaano järel.
  • Napoli on rikkuselt neljas linn Itaalias, järgnedes Milaanole, Roomale ja Tuninile.
  • Napoli ajalooline linn on suurim kogu Euroopas.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud