6310 110

Pariis

Pariis, Prantsusmaa

Pariis

Pariis

Pariisi peetakse õigustatult üheks maailma kaunimaks ning romantilisemaks linnaks, kus igal sammul leidub paiku, ehitisi ja mälestusmärke, millised on raiunud end maailma ajalukku ning saanud kõigile tuntud ja teatud sümboliteks. Näiteks Eiffeli torn, Triumfikaar, Jumalaema kirik, Louvre`i kunstimuuseum, Moulin Rouge kabaree, Montmartre`i mägi jne.
Selles tohutus linnas, mille täielikule avastamisele ei jätkuks ka kuudest ja aastatest, võib leida kõike - kultuuri, meelelahutust, silmailu, romantikat, häid sööke ja jooke jne.

Suur osa linnast, kaasaarvatud Seine`i jõgi kuulub  UNESCO Maailmapärandi nimekirja. Igal aastal külastab Pariisi ligikaudu 45 miljonit turisti.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikPrantsusmaa
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala105 km2
Rahvaarv2 203 817 (2009)
Haldusjaotus20 piirkonda (jaotatud numbritena 1. – 20.)
KeeledPrantsuse

Ajalugu

Esmased teated Pariisi linnast pärinevad 5 sajandit enne Kristuse sündi, mil esimesed elanikud asustasid Cité saare. Esimesed ründajad olid muidugi roomlased, kes vallutasid tookord Lutetia nime kandva linna u. 1 sajandil e.Kr.


Kliima

Pariisis on olemas neli aastaaega, nagu meilgi. Kevad on Pariisi nagu ärkamisaeg. Lilled õitsevad ja muru rohetab ning inimesed tunnevad end vabalt parkides jalutades või tänavakohvikutes esimest kevadpäikese soojust nautides.
Keskmised temperatuurid on märtsis 4-12C, aprillis 6-16C ja mais 10-20C.


Rahvuspühad

1.jaanuar – Uusaasta
aprill - Lihavõtted (liikuv püha)
1.mai – Maipüha
8. mai – 1945.a. võidu püha
mai – Taevaminemise püha (liikuv püha)
mai – Nelipüha (liikuv püha)
14.juuli – Vabariigi aastapäev
15.august – Neitsi Maarja ülestõusmise püha
1.november – Kõigi pühakute päev
11.november – Vaherahu päev
25.detsember – Jõulupüha

Transport

Tallinnast Pariisi viivad lennukid maanduvad Charles De Gaulle’i lennujaamas, mis asub 23 km kaugusel kesklinnast. Lennujaamast kesklinna saamiseks kasutage RER B lähirongi, milleni viib terminali vaheline shuttle buss. Rongisõit Gare Du Nord raudteejaama kestab ca 30 min.


Shopping

Pariis on üks suuremaid moekeskusi New Yorki, Londoni ja Milano kõrval. Kuulsad kaubamajad Galeries Lafayette ning Au Printemps asuvad Haussmanni bulvaril. Lähedal asuvalt de la Madeleine’i platsilt võib leida selliseid gourmet-poekesi nagu Fauchon ja Hédiard. Ka Champs Elysees`l on palju poekesi ja kohvikuid.
Pariisi kõige soodsamad ostud saab teha Tati poeketis, mis asub Montmartre`i jalamil.
Kõige parema info Pariisi poodide ja allahindluste kohta leiate siit.

Vaatamisväärsus

Pariisis on nii palju kuulsaid vaatamisväärsusi ning muuseume, mida külastada, et esimese korraga kõike ei jõua. Seepärast on mõistlik teha kodus eeltööd ning valida välja need kõige-kõige, millega soovite kindlasti tutvuda.


Huvitavaid fakte

  • Kuna Pariisi kesklinna ei ole lubatud ehitada kõrghooneid, siis tehti selleks eraldi linnaosa äärelinna - La Defence.
  • Kõik teed viivad Pariisi, lõppedes kesklinna keskpunktis Jumalaema kiriku ees.


Toit ja jook

Kohalik köök:

Pariisi kööki otseselt polegi olemas, kuid Pariisis saab proovida kõikide Prantsuse maakonna köökidele iseloomulikke toite. On ju Pariis maa keskpunkt ja siin on üle 10 000 restorani.


Mida me soovitame?

  • Disneylandi külastades - tutvuge pargi plaaniga kodus, elimineerige kohe atraktsioonid, mis on liiga kerged või rasked – kõike ei jõua niikuinii. Laias laastus jõuab teha 1-2 sõitu tunnis ehk 15 päevas! Olles koos lastega - varuge mõned näpunukud, mõistatuste vihikud, ristsõnad, keeleväänajad ja elektroonilised vidinad taskusse ning kotti veepudeli müslibatoonide ja šokolaadiampsude kõrvale. Järjekorrast saab nii kvaliteetaeg lapsega.

  • Wiiralti hauani, Père -Lachaise`i kalmistul, on kõige lihtsam jõuda nii – metrooga Gambetta jaama, pääs kalmistule on Avenue du Père -Lachaise`i tänava poolsest väravast, paar trepiastet vasakule ja siis veelkord vasakule – rajoon 88, haud nr 17. Kalmistu peasissekäigu juurest saab ka kalmistuplaani.

  • Pariisiga tutvumiseks soovitame hankida Paris Visite Pass - turisti passi, millega võib sõita nii bussidega, metrooga, trammidega kui ka linnalähirongidega (RER).

Mida me teame?

  • Kuna Pariisi kesklinna ei ole lubatud ehitada kõrghooneid, siis tehti selleks eraldi linnaosa äärelinna - La Defence.
  • Kõik teed viivad Pariisi, lõppedes kesklinna keskpunktis Jumalaema kiriku ees.

  • Pariis on tuntud kui „Tulede linn“, sest see oli ideede ja kultuuri keskus renessanss- ja valgustusajastul. Pariis oli ka üks esimesi linnu, mille tänavatele paigaldati tänavalambid.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud