6310 110

Pärnu

Pärnu, Eesti

Pärnu

Pärnu

Pärnu on Eesti Suvepealinn, vana hansalinn, kuurortlinn ja sadamalinn, Pärnu lahe kirderannikul, Pärnu jõe suudmes. Päike, meri ja rand on olnud selle linna märksõnadeks juba 170 aastat. Moodne, peagi rahvusvahelist tuntust kogunud suvekuurort, kus paiknes ka Eesti presidendi suveresidents, ehitati Pärnus välja 1930.aastatel.

 

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikEesti
Pindala32,2 km2
Rahvaarv43 488 (2008)
Keeledeesti

Ajalugu

Lühikokkuvõte:

 • Keskajal oli nüüdse Pärnu kohal kaks linna. Vana-Pärnu (Perona), mille Saare-Lääne piiskop Henricus  oli asutanud Sauga jõe suudmesse, sai 1251 tema piiskopkonna keskuseks. Kui paganatest leedulased selle 1263. a. rüüstasid, viisid kodanikud linna jőe teisele kaldale, rüütliordu poolt kaitstud territooriumile. Uus-Pärnu (Embeck) oli müüriga kindlustatud kaubalinn, Hansa Liidu liige, kaubandus oli linna pőhiliseks sissetulekuallikaks.
 • Rootsi võimu ajal asus Pärnus 1699–1710 Tartu Ülikool (Academia Gustaviana Carolina).
 • Põhjasõja alguses, 1700, vallutasid venelased Pärnu ja hävitasid ka ülikooli.
 • Põhjasõda tõi Eesti- ja Liivimaale Vene keisririigi ülemvõimu, venelased said endale Pärnus hea meresadama ja laevaehituskoha. Samal ajal puhkes Pärnus katk, mis hävitas enamuse linnaelanikest.


Shopping

Pärnu suuremad ostukeskused on:

Vaatamisväärsus

Pärnu Raekoda - Tänane raekoda asub kaupmees P.R. Harderi 1797 ehitatud elamus, mis oma varaklassitsistliku dekooriga oli valmimise ajal üks esinduslikumaid linnas. 1804 peatus selles ka Pärnut külastanud tsaar Aleksander I.  1839. aastast võeti maja kasutusele raekojana ja senine keskaegne raekoda lammutati.

Pärnu Rannahoone - Rannahoone on 1938 aastal, Pärnu kuurordi sajandaks juubeliks valminud, tollal moodne lõbustusasutus. Pärnu randa kaunistav hoone kujutab külilivajunud laeva, eriliseks pärliks ning hoone sümboliks on merepoolse külje seenrõdu. 2009. aasta suveks taastati ka ajaloolise projekti järgi 1967. aasta tormis hävinud rannapaviljonid. 2005. aastal renoveeritud hoones tegutseb suviti palju erinevaid kohvikuid ja populaarne ööklubi Sunset.

Pärnu Rannapromenaad - 2006. aastal valminud Pärnu rannapromenaad pakub kuurordihõngu ning muudab suvepealinna ranna ahvatlevaks isegi kehva ilmaga! Romantiliselt piki randa looklev promenaad üllatab oma funktsionaalse läbimõelduse ja vahelduvate materjalide ning erinevate purskkaevude kasutamisest tuleneva mängulisusega.

Pärnu Kuursaal - on olnud rahva seas armastatud õllejoomise ja ajaveetmise koht. Värvikas ajalugu algab aastast 1893. Rohkem kui saja aasta jooksul on hoonet kasutatud või ka kasutamata jäetud mitmetel otstarvetel ja põhjustel - siin on pidutsenud jõukad supelsaksad ja tavalised linnakodanikud, siin on muusikat teinud legendaarne Raimond Valgre ja tantsu keerutanud tööst kange seljaga kolhoosirahvas, siin on viie kopika eest lastele multifilme näidatud ja viie rubla eest puhkajatele vene tippnäitlejaid demonstreeritud. Kuid aastat 2003 nimetatakse edaspidi kuursaali taassünni aastaks - 12.juunil avati siin Eesti suurim kõrts!


Huvitavaid fakte

 • Esmane inimasustus Pärnu jõe suudmes ja seniteadaolevalt ka Eestis pärineb ajast 9000-8500 eKr.
 • Vana-Pärnu sai linnaõigused 1251; Pärnu 1318. aastal.


Mida me teame?

 • Esmane inimasustus Pärnu jõe suudmes ja seniteadaolevalt ka Eestis pärineb ajast 9000-8500 eKr.
 • Vana-Pärnu sai linnaõigused 1251; Pärnu 1318. aastal.

 • Pärnus elas mõnda aega eesti rahvusliku liikumise tegelane Johann Voldemar Jannsen, kes asutas seal ajalehe "Perno Postimees", ning noorpõlves ka tema tütar Lydia Koidula.
 • 23. veebruaril 1918 kuulutati Endla teatri rõdult välja Eesti Vabariigi iseseisvusmanifest ja Aleksander Rodionov heiskas teatri katusele sini-must-valge rahvuslipu.
 • Pärnust on sirgunud kirjanik ja poliitik August Jakobson, kelle tuntuima teose "Vaeste-Patuste alevi" ainestik on samuti Pärnu-keskne.
 • Pärnakad olid uhked oma teatrile Endla, mis oli Eesti teine kutseline teater.
 • 1900–1915 töötas Pärnus Venemaa suurim tselluloosivabrik "Waldhof".
 • Vana- Pärnu rüüstamise  ajast pärinev reliikvia- tulekahjus säilinud altaririst - oli palverännakute objektina keskajal tulutoov ja ehib siiani Pärnu vappi.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud