6310 110

Praha

Praha, Tðehhi

Praha

Praha

Praha on Tšehhi Vabariigi pealinn ja ühtlasi suurim linn. Ta asub Elbe lisajõe Vltava ääres. Linna on kutsutud paljude nimedega – „Saja Torni Linn“, „Kuldne Praha“, „Väike Pariis“, „Euroopa Süda“.

Need nimed on tulnud Prahast enesest – seal on palju kullatud kuplitega kirikuid ning katedraale, hästi säilinud vanalinn, mis jäi II maailmasõja ajal peaaegu puutumata, kitsad munakivisillutisega tänavad ning kõrgel mäe otsas asuv Praha loss. 18. sajandi lõpul nimetas Goethe Prahat maailmakrooni kauneimaks juveeliks.

Vaata edasi
LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikTðehhi
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala496km2
Rahvaarv1,251,072
HaldusjaotusKoosneb 10 linnaosast – Praha 1 kuni Praha 10
KeeledTshehhi keel

Ajalugu

Praha loodi 9 sajandil ja ta sai varsti Böömimaa kuningate asukohaks. Linna õitseaeg oli 14 sajandil keiser Karl IV valitsemiseajal.  Tema käskis alustada Uue Linnaosa (New Town) rajamist, ehitati Karli sild ja hakati ümber ehitama Püha Vitiuse katedraali. Karl IV asutas Prahasse ka Kesk-Euroopa esimese ülikooli – Karli ülikooli. Praha oli sel ajal suuruselt kolmas linn Euroopas. Paljud linna kõige olulisemad vaatamisväärsused pärinevad samuti sellest ajast. Aegade jooksul on Praha olnud ka Habsburgide valitsemise all ning samuti Austria-Ungari Impeeriumi provintsi pealinn.


Kliima

Tšehhi kliima on Eesti omast pisut pehmem. Suved on soojad, kuid võivad olla ka vihmased ning talved on jahedad ja vihmased, mõnikord sajab ka lund. Kevad algab seal tavaliselt juba märtsi lõpus ning soe sügis pikeneb oktoobrini. Kõige külmemad kuud on detsember, jaanuar ja veebruar. Kõige soojem kuu on juuli.

Rahvuspühad

1. jaanuar
Lihavõtted
1. mai
8. mai – II Maailmasõja lõpupäev


Transport

Lennujaamast kesklinna

Ühistranspordiga. Ruzyně Rahvusvaheline lennujaam asub 20 km Prahast.
Buss on odavaim võimalus. Piletit saab osta nii lennujaamas asuvast kioskist, automaadist kui bussijuhilt. Maksta saab ainult Tšehhi kroonides.
Buss number 119, välju peatuses (Dejvická) ja sealt edasi sõida kesklinna metrooga.
Alternatiiviks on buss nr 100 mis viib metroopeatusse Zličín (metro B).


Shopping

Wenceslase väljak on ostlejate meka. Lugematud suured kaubamajad, odavmüügid, butiigid, 5 korruselised raamatupoed, restoranid ja kohvikud palistavad seda 0,5 km pikkust tänavat.

Vaatamisväärsus

Praha Loss – asub Hradcany linnaosas, kõrge mäe otsas. See ehitis on suurim muistne linnus maailmas (Guinessi rekordite raamatu järgi). Aastasadadel elasid ja töötasid seal Tšehhimaa valitsejad, olid nad siis parajasti saksa, austria või ungari soost. Tänapäeval resideerib seal Tšehhi president.
Peaväravate ees toimub igal täistunnil vahtkonna vahetus. Kõige ilusam on see keskpäeval. Lossil on kolm sisehoovi, neist viimases asub kuulus Püha Viituse (Svaty Viti) katedraal. Seal krooniti kuningaid ja sealsetes hauakambrites need kuningad ka puhkavad.  Sissepääs Viituse katedraali on tasuta, kuid järjekord võib olla kuni 1 tunni pikkune. Pääs torni on tasuline. Pileteid müüakse kõrvalmajas asuvas turismiinfo punktis. Samas saab rentida ka audiogiide terve Hradcany läbimiseks.


Huvitavaid fakte

 • 14. sajandil oli Praha suuruselt kolmas linn Euroopas.
 • Praha loss, mis ehitati 9. sajandil, on lisatud Guinnessi maailmarekordite raamatusse kui maailma kõige suurem loss.


Söök ja jook

Tšehhide peasöögikord on lõuna. Sel ajal on restoranid pungil rahvast täis ja kui plaanite vaikset söömaaega tutvumiseks tšehhi köögiga, siis vältige lõunast aega.


Mida me soovitame?

 • Prague Card. Prague Card – võimaldab kasutada nii ühistransporti (metroo, tramm, buss), kui säästa muuseumi sissepääsu piletite pealt.

 • Jootraha. Arve maksmisel on soovitav see eelnevalt korralikult läbi lugeda. Esineb juhtumeid, kus arvele lisatakse midagi mida te pole tellinud. Hea teeninduse korral on soovitav jätta 10-15% arve summast jootrahaks.

 • Rahavahetus. Tähelepanelik tasub olla rahavahetamisel. Soovitatakse selleks kasutada pankasid ja turismiinfo punkte. Kasutades tänavavahetus punkte, olge hästi hoolikad, et teile ei antaks võõra riigi raha. Kontrollige ka vahetuskursse. Põhilisemad tüssamise nõksud - märgitakse odav CZK hind, kuid hiljem selgub, et see on ostmise mitte müümise kurss; odav hind kehtib juhul kui vahetate üle 1000 EUR. Politsei ei aita kui olete saanud petta.

 • Suveniirid. Peamine turistide marsruut on suunal Praha loss – Karli sild – Vanalinn – Wenceslasi väljak. Kogu see teekond on palistatud suveniiripoodidega. Vihje! Astudes pisutki peamagistraalilt kõrvale, leiate samad suveniirid poole odavama hinnaga. Populaarsed on Boheemia kristall, mitmed fotod, pildid ja maalid Prahast.

 • Turvalisus. Prahas on palju taskuvargaid. Neid liigub kõige rohkem Karli silla ja vanalinna vahelisel turistidest pungil tänavatel. Kanna raha ja väärtuslikke esemeid hoolikalt. Kasuta sisetaskuid.

Mida me teame?

 • 14. sajandil oli Praha suuruselt kolmas linn Euroopas.
 • Praha loss, mis ehitati 9. sajandil, on lisatud Guinnessi maailmarekordite raamatusse kui maailma kõige suurem loss.

 • Prahas asuv Karli sild on üks ilusamaid maailmas ning ühtlasi vanim sild Prahas.
 • Prahas on filmitud paljud Euroopa ja Ameerika kostüümidraamad.
 • Karli Ülikool Prahas on Ida-Euroopa vanim ülikool, samuti Tšehhi vanim ning suurim ülikool.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud