6310 110

Püstpalkkirik

Püstpalkkirik, Norra

Püstpalkkirik

Püstpalkkirik

Püstpalkkirikud on Norra puitarhitektuuri pärlid.

Varajasel keskajal ehitati Põhja-Euroopas paljudes kogukondades maasse kaevatud postidele toetuvaid puust kirikuid. Norras täiustati pidevalt nende konstruktsiooni ning jõuti lõpuks tänapäevalgi tuntud harukordsete püstpalkkirikuteni. 12.–14. sajandil ehitati seal umbes 1000 püstpalkkirikut. Hetkel on neist säilinud ainult 28. Need sakraalehitised on Norra kõige olulisem panus maailma arhitektuuriajalukku.

Püstpalkkirikuid on mitut tüüpi. Kõige lihtsamatel on ainult üks lööv ja väike altariesine ning nende katus toetub seintele. Mõnel kirikul on lisaks keskel viilkatust toetav kõrge post. Kõige suurematel ja keerukamatel on keskel postidele toetuv ülaruum, mida ümbritseb madalam galerii. Puust peauks on tihti kaunistatud keerukate ornamentnikerdustega.

Traditsiooniline lafting ehk palkkonstruktsioon koosneb üksteise peale asetatud palkidest, mis horisontaalselt kinnitatuna moodustavad massiivsed seinad. Püstpalktehnika puhul aga toetub ehitis vertikaalsetest postidest koosnevale sõrestikule. Sõrestik kaetakse pikkade ja paksude püstiselt asetatud laudadega.

Tuntumad Norra püstpalkkirikud (Stavkirke) on:
Urnes (UNESCO kultuuripärandi nimekirja kuuluv)
Borgund
Gol
Fantoft
Heddal
Ringebu
Uvdal

Urnesi püstpalkkirik
Oma arhitektuuri tõttu on Urnesi püstpalkkirikul väga ainulaadne koht Norra 28 säilinud püstpalkkiriku hulgas. Kirik ehitati 12. sajandi teisel poolel ning see on üks Norra vanimaid ja paremini säilinud püstpalkkirikuid. Urnesi kiriku interjöör on kaunistatud ebatavaliselt rikkalikult ning ehitajate suurepärastest käsitööoskustest annavad tunnistust elegantsed puunikerdused.

Borgundi püstpalkkirik
Borgundi püstpalkkirik on ainsa palkkirikuna jäänud keskajast peale muutumatuks. Üleni puidust ehitatud kirik pärineb aastast 1150 ja on pühendatud Pühale Andreasele. Kiriku interjöör on väga lihtne: ei ole pinke ega kaunistusi ning valgustuseks on ainult napid avad kõrgel seintes. Väljast on aga kirik rikkalikult dekoreeritud nikerduste, ruunikirjade ja draakonisarnaste loomade võitlusstseenidega. Kiriku kõrval on kellatorn keskaegse kellaga.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikNorra
AjavööndKesk-Euroopa aeg; Erinevus Eesti ajaga +1h
Pindala385 252 km2
Rahvaarv4 965 900 (2011)
Haldusjaotus19 maakonda
KeeledNorra
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud