6310 110

Rarotonga

Rarotonga, Uus-Meremaa

Rarotonga

Rarotonga

Rarotonga on Cooki saarestiku suurim saar, pindalaga 67 km² ning saarel elab 2006. aasta andmetel 13 890 elanikku. Saare suurim asula Avarua on ka Cooki saarte halduskeskus.

Saare siseosa mägine loodus sobib matkamiseks, kuid Rarotonga külastamise peamiseks põhjuseks on ikka kaunid palmidega ääristatud rannad. Lisaks rannapuhkusele saab Rarotongal ka snorgeldada, sukelduda, kala püüda, ratsutada, sõita jalgrattaga jne.

 

LippVapp
AsukohtAustraalia ja Okeaania
RiikUus-Meremaa
AjavööndGMT -10h. Erinevus Eesti ajaga - 12h
Pindala237 km² (majandustsoon on 1,8 miljonit km²)
Rahvaarv18 700 (2007)
Haldusjaotus15 väikest saart
Keeledinglise ja maoori

Ajalugu

Polüneeslased saabusid Rarotongale 800. aasta paiku pealik Tangiia juhtimisel tänapäevase Prantsuse Polüneesia saartelt.

Aastatel 1773 ja 1777 külastas saarestikku James Cook, kuid Rarotonga saart ta ei avastanud. Esimesena nägid Rarotongat laeva „Endeavour“ meremehed aastal 1813 ning järgmisel aastal maabusid saarel esimesed eurooplased. Meremeeste ja saareelanike vahel puhkes kohe tüli ning mõlemal poolel oli hukkunuid.


Kliima

Valitseb troopiline passaatkliima. Juunist oktoobrini on keskmised temperatuurid on 22-23°C ning novembrist maini 24-26°C . Madalaim mõõdetud temperatuur on 12°C ja kõrgeim 36°C.

Vihma sajab keskmiselt 2040 mm/aastas ning rohkem sademeid tuleb perioodil detsemberist maini. Aeg-ajalt tabavad saart keeristormid.

Rahvuspühad

 • 01.-02.  jaanuar – uusaasta
 • 06. veebruar – Waitangi päev (Waitangi rahulepingu aastapäev)
 • 25. aprill – ANZAC-i päev (Gallipoli lahingu aastapäev)
 • 04. juuni – kuninganna sünnipäev
 • 25. juuli – Rarotonga Gospel Day (ristiusu vastuvõtmine)
 • 04. august - konstitutsioonipäev
 • 26. oktoober – Cook Islands Gospel Day (ristiusu vastuvõtmine)
 • 25.-26. detsember – jõulud


Transport

Rarotonga rahvusvaheline lennujaam asub kesklinnast 3 km kaugusel. Enamus majutuskohti saadab oma klientidele mingi transpordi lennujaama vastu, kuid lennujaamas leidub tavaliselt ka taksosid.

Saarel on 2 bussiliini, üks neist sõidab ümber saare päripäeva ja teine vastupäeva. Leidub ka mitmeid jalgratta rentimise võimalusi.

Vaatamisväärsus

Ara Metua – 1200 aasta vanune kividest laotud 29 km pikkune maantee ümber saare, mis on ainulaadne kogu Polüneesias.

Arai Te Tonga – Rarotonga iidse religiooni tähtsaim pühapaik.

Cook Islands Cultural Village – hea paik kohaliku kultuuriga tutvumiseks

Huvitavaid fakte

Rarotonga on vulkaanilise tekkega ning saarel asuv Te Manga (652 m) on kogu Cooki saarestiku kõrgeim mägi.

Saare ümbermõõt on 32 km.

Saare põliselanikud räägivad Rarotonga maoori keelt, kuid kõik oskavad ka inglise keelt.


Söök ja jook

Cooki saartel tasub proovida toitu nimega „ika mata“. See on marineeritud kala kookosekreemi ja sidrunimahlaga. Maista tuleks ka kohalikke köögivilju (taro, kumara jt.). Olulisel kohal on igasugused kalad ja mereannid ning populaarseimad joogid on kookosemahl ja nonimahl.

Saare ööelu on üsna vaikne ning baarid ja klubid suletakse tavaliselt keskööks (ainult reedeti võivad need kauem lahti olla).

Saarel on mitu restorani ja väiksemat söögikohta.

 

Mida me soovitame?

 • Vaba aeg. Risti läbi saare läheb tähistatud matkarada, mille võib läbida 3-5 tunniga.

 • Vaba aeg. Rarotongal peaks kindlasti vaatama programmi kohalike laulude ja tantsudega. Suuremad hotellid korraldavad rahvuslikke õhtuid vähemalt kord nädalas.

 • Tavad. Saare elanikud austavad kristlikke traditsioone ning seetõttu on ebaviisakas minna kirikusse lühikeste pükstega, käia külatänaval bikiinides või päevitada rannas topless.

 • Transport. Riiklike pühade ajal (ja ka pühapäeviti) liiguvad bussid ebaregulaarselt või ei sõida üldse, ning paljud kauplused ja restoranid on suletud.

 • Shopping. Avarua asulas on mitmeid väikesi suveniiripoode ja huvitav rahvuslik turg. Turistide hulgas on väga populaarsed ka kohalikud mustad pärlid.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud