6310 110

Riia

Riia, Läti

Riia

Riia

Daugava jõe ääres asuv Riia on Baltimaade suurim linn, mis tundub iga aastaga aina noorenevat. Linn kihab oma kireva elu poolest: igal nurgal on restorane, kohvikuid ja baare ning ostukeskusi kerkib aina juurde. Riia külastamiseks sobib ükskõik milline aastaaeg. Suvised kuumad ööd kutsuvad nautima mitmeid erinevaid kontserte ning talvel pakub ainuüksi Riia vanalinn oma lumiste tänavatega tõelist romantikat.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikLäti
AjavööndGMT (maailmaaeg) +2, sama, mis Eestis
Pindala64 589 km2
Rahvaarv709 145 (2010)
HaldusjaotusKoosneb 6 linnaosast
Keeledläti

Ajalugu

Sündmuste lühikokkuvõte:

 • 1201 asutas linna piiskop Albert von Buxhoeveden.
 • 1282. aastast alates kuulus Riia Hansa Liitu. Riia kujunes aja jooksul Liivimaa kubermangu keskuseks.
 • 1522 toimus Riias reformatsioon, mis lõpetas Riia peapiiskopi võimu.
 • 1561–1581 oli Riia vabalinn.


Kliima

Riias on mõõdukas mereäärne kliima, kuid talved võivad olla põhjapoolse asukoha tõttu äärmiselt külmad.

Kõige külmemad kuud on jaanuar ja veebruar, kui keskmine temperatuur on -4°C. Ookeani läheduse tõttu sajab tihti vihma ning lumi katab maad aastas 82 päeva.

Suvine keskmine temperatuur on 17°C. Kõige vihmasem kuu on juuli (85 mm), kõige kuivem kuu veebruar (27 mm).

Rahvuspühad

Lätis koosnevad vabad puhkepäevad katoliiklikest kirikupühadest, riiklikest ning kohalikest pühadest.


Transport

Riia Rahvusvahelise Lennujaama ja Riia linna vahel sõidab lennujaama ekspressbuss, mis peatub kesklinnas kolme hotelli ees (Hotel Riga, Nordic Bellevue, Monika) ja kahe hotelli ees jõest vasakul kaldal (Islande Hotel, ABC Hotel) iga 30 minuti tagant, ajavahemikus 05:30-00:45. Reis maksab 3 Ls.


Shopping

Riias võib leida peaaegu kõiki tuntud Euroopa brände. Ostukeskuste kompaktne asukoht ja kvaliteetne teenindus teevad Riiast hea koha korraliku ja mõistliku hinnaga ostudeks.

Peamised ostukohad Riia vanalinnas on Valnu tänav (Püssirohutornist kuni de Rome hotellini) ja lähedal asuv Basteja Pasaza, mis kontsentreeruvad moodsatele poodidele ja kuulsatele brändibutiikidele.


Vaatamisväärsus

VANALINN - Riia linna elu algab vanalinnas, mille munakivisillutise ja keskaegse arhitektuuriga tänavatel on jutustada 800 aastat ajalugu. Kafkalikel keskaegsetel tänavatel tasub avastamisretkega alustada Kalku tänava lõpus olevalt Raekojaplatsilt (Ratslaukums), kus asub Raekoda.


Huvitavaid fakte

 • Riia on Balti riikidest kõige suurem linn ning siin asub ka Balti riikide suurim lennujaam – Riia Rahvusvaheline Lennujaam.
 • Kuna Riia asub väga olulisel veeteel, mis ühendab Daugava jõge Riia lahe ja Balti merega, on linn alati olnud tähtis transpordisadam ning teerist, kus kohtuvad erinevad kultuurid.


Toit ja jook

Kohalik köök - Läti köök on saanud tugevaid mõjutusi nii saksa, rootsi kui ka vene köögist ning seetõttu koosneb sealne köök peamiselt sea- ja veiselihast,  kartulitest, praetud kalast ja hapukapsast serveerituna kreemikastme ja tilliga.

Riiat külastades tuleb kindlasti süüa ilmselt linna kõige tuntuimas söögikohas LIDO’s, sest seal pakutakse Läti kohalikke hõrgutisi.


Mida me soovitame?

 • Käitumistavad. Alkoholi joomine tänaval on seadusega keelatud ning karistatav.

 • Käitumistavad. Suitsetamine enamikes avalikes kohtades on seadusega keelatud, sealhulgas restoranides, kohvikutes ja baarides.

 • Raha. Pangad on tavaliselt avatud tööpäevadel 9.30-17.30 ning nädalavahetustel on suletud. Valuutat saab vahetada pankades ja hotellides. Pangakaartide kasutamise võimalusi ja sularahaautomaate on palju.

 • Turg. Külaskäik Central Market turule on lausa kohustuslik. Seal saab proovida suitsutatud kana, kala ja teisi kohalikke delikatesse.

 • Suveniirid. Lätit külastades tuleb kindlasti osta ka unikaalseid Läti suveniire, mis on tehtud merevaigust, kullast ja hõbedast, samuti looduslikest linastest riietest, puust mänguasjadest ja nukkudest.

Mida me teame?

 • Riia on Balti riikidest kõige suurem linn ning siin asub ka Balti riikide suurim lennujaam – Riia Rahvusvaheline Lennujaam.
 • Kuna Riia asub väga olulisel veeteel, mis ühendab Daugava jõge Riia lahe ja Balti merega, on linn alati olnud tähtis transpordisadam ning teerist, kus kohtuvad erinevad kultuurid.

 • Riias on loodud turismipolitsei ning spetsiaalne turismi infotelefon Tourist Hotline 1188.
 • Riiat kaunistab lugematu arv iluaedasid ja parke.
 • Suvistel nädalavahetustel ja pühade ajal sõidab Radio tänava ja Mežaparks pargi vahel 20. sajandi alguses ehitatud vanaaegne rööbastramm, millega saab lõbusõite teha ja linnaga tutvuda.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud