6310 110

Rootsi

Rootsi, Rootsi

Rootsi

Rootsi

Rootsi on lõputute võimaluste maa. Lumega kaetud mägedest põhjas kuni viljakate põldudeni lõunas pakub Rootsi vahelduvat kliimat, palju mitmesugust tegevust ja nii kaunist loodust, et raske on jääda ükskõikseks. Pole põhjust igavust tunda, ükskõik, kas otsite Rootsist kirevaid elamusi või rahulikke hetki.

LippVapp
AsukohtEuroopa
RiikRootsi
AjavööndKesk-Euroopa aeg; GMT + 1h. Erinevus Eesti ajaga -1h.
Pindala449 964 km²
Rahvaarv9,402 miljonit (2010)
Haldusjaotus21 lääni, 289 kohalikku omavalitsust
KeeledRootsi
NaaberriigidSoome, Norra
PiiridEuroopa piirneb põhjas Põhja-Jäämerega, läänes Atlandi ookeaniga ja lõunas Vahemerega. Piir Aasiaga kulgeb üle Vahemere, Egeuse, Marmara ja Musta mere ning kokkuleppeliselt piki Kaukasuse peaahelikku ja üle Kaspia mere. Seejärel kulgeb piir mööda Uurali jõge ja Uurali mäestiku idanõlvu kuni Kara mereni. Seega jäävad osa Venemaast ja osa Türgist Euroopasse ning tihti Euroopa riikideks nimetatud Küpros, Gruusia ja Armeenia asuvad tegelikult Aasias.
RiigikordKonstitutsiooniline monarhia ja mitmeparteiline parlamentaarne demokraatia
RiigipeaKuningas
PealinnStockholm
RahaühikRootsi kroon (SEK)
Rahvastiksoomlased, iraaklased, norralased, taanlased, jugoslaavlased, bosnialased, sakslased ja poolakad
Religioonid74% elanikkonnast kuulub luterlikku riigikirikusse. Immigrantide näol on tekkinud ka teisi kogukondi, kellest selgemalt on määratletavad rooma- ja kreekakatoliku kirik ning moslemid
Peamised majandusharudTelekommunikatsiooniseadmete, tselluloosi-ja pabertoodete, mootorsõidukite, farmaatsiatoodete, raua ja terase tootmine
TolliinfoKehtivad üldised EL tollieeskirjad ja piirangud
VaktsineerimineEi ole vajalik

Viisainfo

Eesti kodanikule on Rootsi reisimine viisavaba.

Ajalugu

Rootsi inimasustuse jäljed ulatuvad tagasi nooremasse paleoliitikumi. Vanimad teadaolevad inimeste jäljed on 12 kuni 13 tuhat aastat vanad. Neid jälgi on vähe ning nad pärinevad peaaegu eranditult Skånest.

Rootsit mainis esimest korda 1. sajandil Rooma ajaloolane Tacitus, kes kirjutas suioonide hõimust, kes elasid merel ning olid tugevad nii relvade kui laevade poolest. See viitas Ida-Rootsi asukatele Svealandist, kes elasid peamiselt Mälareni järve ümbruses.


Kliima

Rootsis valitseb suhteliselt pehme kliima, seda peamiselt tänu Golfi hoovusele. Rootsis on valdavalt mandriline kliima. Ilm on muutlik. Suvel on erinevused lõuna ja põhjaosa ilma vahel suhteliselt väikesed, sest põhjas on päev pikem. Põhjas ja sisemaal saabub sügis ja talv varakult, lõunas ja rannikul on aga pikk ja soe sügis.


Vaatamisväärsus

Uppsala - on suuruselt neljas linn Rootsis ning peamiselt tuntud ülikooli linnana. Lisaks asub seal Skandinaavia suurim katedraal - Uppsala Katedraal, mille ehitus algas juba 1200.a. Külastamist väärivad ka Uppsala loss, Carl Linnaeuse Aed ning Botaanikaaed.

Drottningholmi palee - kuigi Rootsi Kuningapalee asub Stockholmi kesklinnas, on kuningapere tegelik elukoht Drottningholmi lossis Lövö saarel Mälari järvel, 30 minuti kaugusel Stockholmist.

See 18 sajandist pärit palee on väga kaunis ning osad lossiruumid avatud ka külastajatele. Soovitame lossiga tutvumiseks ette võtta giidiga ekskursioon, mida pakutakse seal pea iga täistund (inglise või rootsi keeles).


Huvitavaid fakte

  • Rootsi oli esimene riik Euroopas, kes 1909. aastal hakkas rajama rahvusparke.
  • Umeå ülikooli teadlaste väitel kasvab Rootsis Dalarna maakonnas maailma vanima (ligikaudu 9550 aastat) juurestikuga puu – harilik kuusk.
  • Kõik Rootsi kirjanikud kokku on võitnud 7 Nobeli kirjandusauhinda.

Loodus

Rootsi 449 964 ruutkilomeetrisest pindalast on 410 934 km² maismaad ja 39 030 km² on sisevete (peamiselt järvede) all. Lääne- ja lõunarannik on sirged ja rannikumeri madalavõitu. Idarannikut liigestavad tugevasti skäärid ja väikesed lahed.


Kirjandus

S.Lagerlöf: Gösta Berlingi saaga, Nils Holgerssoni imelik teekond läbi Rootsi
A.Lindgren: Bullerby lapsed; Pootsman, Tjorven ja Mooses ning paljud teised lasteraamatud

Mida me soovitame?

  • Brachehus, Göta kanali lüüsid, Gränna

  • Dalarna maakonnas, Nusnäsi linnas on võimalik külastada vabrikut, kus toodetakse Rootsi kuulsaid suveniire - puust Dala hobuseid.

  • Liikudes autoga Rootsist Taani suunas on väga ilus peatuskoht Vätterni järve juures - Brachehus (sellest teavitab teeäärne viit 1 km ennem). Seal on bensiinijaam, kapulus, restoran, tualetid ning jalakäijate tunnel viib kiirtee alt läbi kõrgele kaljusele järve kaldale, kus asuvad saamanimelise kastelli varemed. Tore koht pikniku pidamiseks või niisama järve uudistamiseks. NB! Ujumisvõimalust selles kohas ei ole.

  • Vätterni järve ääres asub väikelinn Gränna, kus on sellele piirkonnale omaste kommide - Polka Grisar - pood ning läbi klaasakna on võimalus jälgida kuidas neid komme valmistatakse.

Mida me teame?

  • Rootsi oli esimene riik Euroopas, kes 1909. aastal hakkas rajama rahvusparke.
  • Umeå ülikooli teadlaste väitel kasvab Rootsis Dalarna maakonnas maailma vanima (ligikaudu 9550 aastat) juurestikuga puu – harilik kuusk.
  • Kõik Rootsi kirjanikud kokku on võitnud 7 Nobeli kirjandusauhinda.
Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud