6310 110

Rotorua

Rotorua, Uus-Meremaa

Rotorua

Rotorua

Rotorua linn asub samanimelise järve kaldal Uus-Meremaa Põhjasaarel. Linn paikneb 230 km kaugusel Aucklandist. Tänu oma geotermaalalale (kuumaveeallikad, keev muda, geisrid jne.) ning selle baasil tekkinud sanatooriumidele on Rotorua üks olulisemaid turistide sihtkohti Uus-Meremaal.

Lisaks looduslikele vaatamisväärsustele ja spaaturismile on Rotorua ka üks parimaid paiku maoori kultuuriga tutvumiseks. Linnas ja selle ümbruses leidub igasuguseid võimalusi ka erinevate spordialade harrastajatele ning seikluseotsijatele.

LippVapp
AsukohtAustraalia ja Okeaania
RiikUus-Meremaa
AjavööndEesti ajaga võrreldes +9h
Pindala2 614.9 km2
Rahvaarv56 000
Keeledinglise ja maoori

Ajalugu

Maoorid asustasid Rotorua piirkonna 14. sajandil ning esimese eurooplasena saabus Rotoruasse Philip Tapsell aastal 1828. Ta abiellus maoori naisega ja oli maooride poolt väga austatud.

Aastal 1831 saabusid Rotoruasse misjonärid Henry Williams ja Thomas Chapman ning rajasid esimese misjonijaama.


Kliima

Valitseb lähistroopiline kliima. Maist septembrini on keskmised temperatuurid on 6-9°C ning oktoobrist aprillini 11-16°C . Madalaim mõõdetud temperatuur on -6°C ja kõrgeim 35°C. Vihma sajab keskmiselt 1410 mm/aastas ning sademete hulk on kuude lõikes küllaltki ühtlane.

Rahvuspühad

  • 01.-02.  jaanuar – uusaasta
  • 06. veebruar – Waitangi päev (Waitangi rahulepingu aastapäev)
  • 25. aprill – ANZAC-i päev (Gallipoli lahingu aastapäev)
  • 25.-26. detsember – jõulud

 


Transport

Rotorua rahvusvaheline lennujaam asub kesklinnast 9 km kaugusel. Lennujaamast kesklinna pääseb shuttlebusside, liinibusside ja taksodega.

Linnaliikluses saab kasutada liinibusse, kuid linn on piisavalt väike ka jalgsi liikumiseks.

Shopping

Linnas on umbes 250 kauplust ning Rotorua on kindlasti üks maailma parimaid paiku maoori suveniiride ostmiseks.

Vaatamisväärsus

Te Puiamaoori kunsti- ja käsitöökeskus, kus saab näha maoori küla ja haruldast lindu kiivit, tutvuda rahvuslike puunikerduste ja kudumitega ning kuulata maoori meloodilisi laule ja vaadata omapäraseid tantse.

Te Whakarewarewa – erakordsete värvide ja spetsiifilise lõhnaga geotermaalala, kus lopsaka taimestiku keskel võib näha kuumaveeallikaid, keevat muda ja purskavaid geisreid. 65 geisri hulgas on kuulsaimaks Pohutu, mis purskab keeva vee 30 m kõrgusele.

Waimangu – vulkaaniline org, mida nimetatakse maailma noorimaks geotermaalseks ökosüsteemiks, sest see tekkis 1886. aastal Tarawera vulkaanipurske tagajärjel.

Bath House – endine sanatoorium, kus nüüd on Rotorua ajaloo- ja kunstimuuseum.

Huvitavaid fakte

Maoori keeles on selle paiga nimi Te Rotorua-nui-a-Kahumatamomoe, mis tõlkes tähendab “Kahumatamomoe teine suur järv“. Lühemalt kutsutakse linna Rotoruaks (roto on järv ja rua on kaks). Kui sellesse piirkonda jõudis maoori pealik Ihenga, avastas ta mitu järve ning teisele avastatud järvele pani ta oma onu nime Kahumatamomoe.

Rotorua hüüdnimeks on väävlilinn, sest geotermaalalad levitavad mädamunalõhnalist väävelvesinikku.

Rotorua ümbruses on 17 järve ning suurim neist on Rotorua järv.


Söök ja jook

Rotorua on koht, kus tasub tutvuda maoori rahvuslike toitudega. Kindlasti on väärt proovida  maoori traditsioonilist pidusööki, mille nimi on hangi.

Hangi valmistamiseks kaevatakse maasse auk ja täidetakse see kuumaks aetud kividega. Kividele pannakse erinevaid köögivilju ning liha. Seejärel kaetakse auk kinni ning paari tunni pärast on toit valmis.

Tänu geotermaalalale saab Rotoruas maitsta hangit, mille valmistamiseks kasutatakse kivide asemel maa seest tulevat kuuma auru. Eriti meeldiv on hangit süüa maoori laulude saatel ning selliseid võimalusi on Rotoruas mitmeid.

Linnas on palju igasuguseid söögi- ja joogikohti.

 

Mida me soovitame?

  • Info. Rotorua i-punktist saab tasuta linna plaani ja shoppamisjuhised.

  • Vaba aeg. Seikluseotsijad võivad Rotoruas osaleda raftingul, sooritada benjihüpet, hüpata langevarjuga, laskuda vulkaanikraatrisse.

  • Vaba aeg. Suveperioodil on Rotorua populaarne paik ujumiseks, purjetamiseks, veesuusatamiseks ja kalapüügiks. Rotorua ümbruses on Uus-Meremaa parimad rajad mägijalgrattaga sõitmiseks.

Mida me teame?

Maoori keeles on selle paiga nimi Te Rotorua-nui-a-Kahumatamomoe, mis tõlkes tähendab “Kahumatamomoe teine suur järv“. Lühemalt kutsutakse linna Rotoruaks (roto on järv ja rua on kaks). Kui sellesse piirkonda jõudis maoori pealik Ihenga, avastas ta mitu järve ning teisele avastatud järvele pani ta oma onu nime Kahumatamomoe.

Rotorua hüüdnimeks on väävlilinn, sest geotermaalalad levitavad mädamunalõhnalist väävelvesinikku.

Rotorua ümbruses on 17 järve ning suurim neist on Rotorua järv.

Aastal 2009 toimusid Rotorua järvel pimedate purjetajate maailmameistrivõistlused.

2006. aasta rahvaloenduse andmetel on suurem osa Rotorua elanikest päritolult eurooplased. Maoori päritolu on 36% elanikest. Kogu Uus-Meremaa rahvastiku hulgas on maooride protsent ainult 14.

4,5% pärinevad erinevatelt Vaikse ookeani saartelt ning 4,4% on päritolult aasialased, kusjuures aasialaste arv on viimase 10 aastaga kahekordistunud.

15% Rotorua elanikest on sündinud väljaspool Uus-Meremaad.

2006. aasta rahvaloenduse andmetel on suurem osa Rotorua elanikest kristlased. 38% ei tunnista mingit usku ning elanike hulgas on ka budiste, hinduiste, muslimeid, judaiste ja teisi.

Aastal 1886 purskas Rotoruas Tarawera vulkaan ja hävitas sealse maoori küla. Vulkaanipurske tagajärjel kadusid ka kuulsad Rotomahana järve värvilised terrassid, mis 19. sajandil panid aluse Uus-Meremaa turismile.

Pohutu geiser on Uus-Meremaa ja kogu lõunapoolkera suurim.

Küsi reisi kohta infot
     
* Väljad on kohustuslikud